Ռուսաստանը մնում է Կիեւի միակ անփոխարինելի գործընկերը. The National Interest
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եթե Ուկրաինայում հաշտության գործընթացն ինչ-որ բան ցույց տվեց, ապա դա այն Է, որ Ռուսաստանը մնում է Կիեւի միակ անփոխարինելի գործընկերը՝ կայունության եւ բարգավաճման տեսակետից, ընդ որում բոլոր ուկրաինացի ղեկավարները պատրաստ են խոստովանել դա: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, գրել է ամերիկացի քաղաքագետ Նիկոլայ Փետրոն The National Interest հանդեսի Էջերում:
«Առեւտրական պատժամիջոցները, պարսպի կանգնեցումը երկու ազգերի բաժանման համար, ինչպես նաեւ ռուսական մշակույթի ազդեցությունից Ուկրաինան մեկուսացնելու փորձերը, մշակույթ, որի մաս են կազմում ուկրաինացի շատ քաղաքացիներ, գուցե այս կամ այն քաղաքական խմբավորումներին թույլ տան ավելի լավ զգալ իրենց, սակայն այդ բոլորը չեն փոխարինի այն բանին, ինչի կարիքն իրոք ունի Ուկրաինան՝ խոշորամասշտաբ եւ մշտական գործարար-ներդրումներ Ռուսաստանի կողմից»,- գրել է քաղաքագետը:
«Կողմնակից լինելով Մինսկի համաձայնություններին՝ Պորոշենկոն ցուցադրում Է, որ սկսում Է դա հասանալ»,- կարծում է Փետրոն:
Նա հիշեցնում Է, որ մայիսին, երբ Պորոշենկոն անցավ իշխանության գլուխ, նրա բոլոր կողմնակիցներն արտահայտվում Էին «հակաահաբեկչական գործողության» ընդլայնման օգին: Ուղեգծի փոփոխման համար հանգուցային հանգամանք է դարձել ուկրաինացի զինվորականների պարտությունն Իլովայսկի մերձակայքում, կարծում Է Փետրոն:
«Սակայն նույնիսկ այդքան զգալի ռազմական անաջողությունը չԷր հանգեցնի քաղաքական ուղեգծի այդպիսի կտրուկ փոփոխության, եթե այլ քաղաքական խաղորդներ գաղտնի չփորձեին Պորոշենկոյին համոզել հրաժարվելու հիմնախնդրի ռազմական լուծումից»,- նշել Է Փետրոն՝ հիշեցնելով, որ այդ իրադարձություններից հետո բոլոր արտաքին ուժերը հանգեցին այն եզրակացության, որ Կիեւին անհրաժեշտ Է բանակցություններ վարել աշխարհազորայինների հետ, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

NI: Россия остается единственным незаменимым партнером Киева
Если мирный процесс на Украине что-то показал, так это то, что Россия остается единственным незаменимым партнером Киева с точки зрения обеспечения стабильности и процветания, причем все украинские лидеры готовы это признать. Как сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости, об этом пишет американский политолог Николай Петро на страницах журнала The National Interest.
"Торговые санкции, возведение стены для разделения двух наций, а также попытки изолировать Украину от влияния российской культуры, частью которой являются многие украинские граждане, может, и заставят те или иные политические группировки чувствовать себя лучше, однако все это не заменит того, в чем действительно нуждается Украина: крупномасштабных и постоянных бизнес-инвестиций со стороны России", — пишет политолог.
"Придерживаясь минских соглашений, Порошенко демонстрирует, что начинает это понимать ", — считает Петро.
Он напоминает, что в мае, когда Порошенко пришел к власти, все его сторонники высказывались за расширение "антитеррористической операции". Ключевым моментом для изменения курса стало поражение украинских военных под Иловайском, считает Петро.
"Однако даже столь значительная военная неудача не привела бы к такой резкой смене политического курса, если бы другие политические игроки тайно не пытались бы убедить Порошенко отказаться от военного решения проблемы", — отмечает Петро, напомнив, что после этих событий все внешние силы пришли к выводу, что Киеву необходимо вести переговоры с ополченцами.