Վիեննայում բանակցություններ են սկսվել Իրանի եւ «վեցյակի» միջեւ
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իրանական միջուկային ծրագրի շուրջ հոկտեմբերի 22-ին փորձագետների մակարդակով Վիեննայում բանակցություններ են սկսվել Թեհրանի եւ միջազգային միջնորդների «վեցյակի» միջեւ, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Վեցյակի» եւ Իրանի կոնսուլտացիաների նախորդ՝ թվով ութերորդ փուլը կայացել Է հոկտեմբերի 16-ին Վիեննայում: Այն դարձել Է ամենակարճը: Կողմերը (Ռուսաստան, ԱՄՆ, ՉԺՀ, Մեծ Բրիտանիա, Ֆրանսիա, Գերմանիա եւ Իրան) խորհրդակցել են շուրջ վեց ժամ եւ ընդհանուր լիագումար նիստ անցկացրել բանակցությունները համակարգողի՝ ԵՄ-ի արտաքին քաղաքականության գերագույն ներկայացուցիչ Քեթրին Էշթոնի ղեկավարությամբ:
Ներկայիս հանդիպումը համատեղ կանցկացնեն Իրանի ԱԳ նախարարության տնտեսական եւ միջազգային հատուկ հարցերի գլխավոր տնօրեն Համիդ Բայդի Նեժադը եւ Ստեֆան Քլեմենտը, որը Քեթրին Էշթոնի ավագ խորդականն Է: Բանակցությունների ընթացքում պլանավորվում Է քննարկել համաձայնագրի մնացած կետերը եւ կարգավորել տարաձայնություններ առաջացնող հարցերը, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Переговоры между Ираном и "шестеркой" начались в среду в Вене
Переговоры между "шестеркой" международных посредников по иранской ядерной программе и Ираном на уровне экспертов и начались в среду в Вене, сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
Предыдущий, восьмой по счету раунд консультаций "шестерки" и Ирана состоялся 16 октября в Вене. Он стал самым коротким. Стороны (РФ, США, КНР, Великобритания, Франция, Германия и Иран) совещались около шести часов и провели общее пленарное заседание под руководством координатора переговоров — верховного представителя ЕС по внешней политике Кэтрин Эштон.
Нынешнюю встречу будут совместно проводить генеральный директор по экономическим и специализированным международным вопросам МИД Ирана Хамид Байди Нежад и Стефан Клемент, старший советник Кэтрин Эштон. В ходе переговоров планируется рассмотреть оставшиеся пункты соглашения и урегулировать вопросы, вызывающие разногласия.