ԼՂՀ վարչապետը բացառում է Հայաստանի և Արցախի միջև մաքսակետ տեղադրելու հնարավորությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրասիական տնտեսական միությանը Հայաստանի անդամակցությունից հետո Արցախի և Հայաստանի միջև մաքսակետ չի լինելու: Այս մասին Հայաստանի տնտեսագիտական համալսարանում ուսանողների հետ հանդիպմանն ասաց ԼՂՀ վարչապետ Արա Հարությունյանը՝ պատասխանելով ուսանողներից մեկի հարցին: «Ես բացառում եմ Արցախի և Հայաստանի միջև մաքսակետի առկայությունը: Նման բան ուղղակի չի կարող լինել»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ասաց Հարությունյանը:
Նա նշեց, որ նույնիսկ անհնար է պատկերացնել, որ Հայաստանի և Արցախի միջև կարող է մաքսակետ լինել: «Նման բան ուղղակի հնարավոր չէ և չի կարող լինել: Որքան էլ դա ուզենան, այդպիսի բան ուղղակի չի լինի»,- ընդգծեց ԼՂՀ վարչապետը:
Հայաստանի եւ Արցախի միջեւ մաքսակետի տեղադրման հարցն առաջացել է Հայաստանի` Եվրասիական տնտեսական միություն մտնելու որոշումից հետո: Նախատեսվում է, որ ԵՏՄ հիմնադիր փաստաթղթերին Հայաստանի միանալու հարցում հստակություն կլինի հոկտեմբերի 10-ին Մինսկում` ԵՏՄ պայմանագիրը մայիսի 29-ին ստորագրած երկրների ղեկավարների հանդիպմանը: Մինսկ է մեկնելու նաեւ ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանը:

Премьер-министр НКР исключает возможность установления таможенного пункта между Арменией и Арцахом
После вступления Армении в Евразийское экономическое сообщество таможенного пункта между Арцахом и Арменией не будет. Как сообщает «Арменпресс», об этом на встре1че со студентами Экономического университета Армении заявил премьер-министр НКР Ара Арутюнян, отвечая на вопрос одного из студентов.
“Я исключаю возможность наличия таможенного пункта между Арцахом и Арменией”, - сказал он.
Арутюнян отметил, что даже представить себе такое невозможно.
“Такое просто невозможно. Как бы этого не хотели – такого просто не будет”, - подчеркнул премьер.
Вопрос установления таможенного пункта между Армений и НКР возник после решения Армении вступить в Евразийское экономическое сообщество. Предполагается, что ясность в вопросе присоединения Армении к пакету учредительных документов ЕАЭС, появится 10 октября в Минске, на встрече руководителей стран, подписавших 29 мая договор о ЕАЭС. В Минск отправится также президент Армении Серж Саргсян.