ՀԱՊԿ-ի երկրները մտադիր են խորացնել ռազմարդյունաբերական ձեռնարկությունների կոոպերացիան
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության մասնակից  երկրները պլանավորում են խորացնել կոոպերացիան պաշտպանական-արդյունաբերական համալիրի ձեռնարկությունների միջեւ: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հոկտեմբերի 2-ին Մինսկում լրագրողներին հայտնել Է կազմակերպության գլխավոր քարտուղարի տեղակալ Վալերի Սեմերիկովը:
«Մենք քննարկեցինք՝ ինչպես անել, որ կոոպերացիոն կապերը, մեր ինտեգրացումն ավելի գործուն լինի»,- ասել Է նա՝ ամփոփելով ՀԱՊԿ-ի միջպետական ռազմատնտեսական հանձնաժողովի նիստի արդյունքները:
«Մենք քննարկեցինք կոնկրետ այն ձեռնարկությունները, որոնց նկատմամբ մոտ ժամանակներս առավել սերտ կոոպերացման եւ ինտեգրացման ընթացակարգ կանցկացնենք ռազմական նշանակության արտադրանքի համատեղ թողարկման կամ տեխնիկայի արդիականացման, նորոգման նպատակով», նշել Է Սեմերիկովը:
Բացի այդ, նրա խոսքով, նիստում կողմերը արծարծել են սպասարկման կենտրոնների ու սպառազինության եւ ռազմական տեխնիկայի նորոգման ու տեխսպասարկման համատեղ ձեռնարկությունների ցանցի ստեղծման ու զարգացման հարցը: Սեմերիկովն ասել Է, որ այդ կենտրոններն «անհրաժեշտ են մեր զինված ուժերին ապահովելու համար»:
Նա նաեւ հայտնել Է, որ քննարկվել Է առաջիկա շրջանում երկրների ռազմատնտեսական համագործակցության ծրագրի նախագիծը, որը ներկայում ներպետական համաձայնեցում Է անցնում: ՀԱՊԿ-ի գլխավոր քարտուղարի տեղակալը հույս Է հայտնել, որ մոտ ժամանակներս այն հնարավոր կլին ներկայացնել կազմակերպության անդամ պետությունների ղեկավարների քննարկմանը, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Страны ОДКБ намерены углубить кооперацию между предприятиями военпрома
Страны-участницы ОДКБ планируют углубить кооперацию между своими предприятиями оборонно-промышленного комплекса, заявил журналистам в четверг в Минске заместитель генсекретаря организации Валерий Семериков, сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
"Мы обсудили, как сделать, чтобы кооперационные связи, наша интеграция были более действенными", — сказал он, подводя итоги заседания межгоскомиссии по военно-экономическому сотрудничеству ОДКБ в Минске.
По словам Семерикова, уже существуют наработки по вопросу кооперации предприятий военпрома всех стран-участниц организации. "Мы рассмотрели конкретно эти предприятия, по которым в ближайшее время будем проводить процедуру более тесной кооперации и интеграции по совместному выпуску продукции военного назначения или модернизации, ремонту (техники — ред.)", — отметил он.
Замгенсекретаря добавил, что подробнее вопросом, каким именно предприятиям объединять усилия и какую именно продукцию вместе выпускать, займутся представители предприятий военпрома. Он также заявил о важности решения в рамках ОДКБ вопросов импортозамещения в военно-промышленной сфере.
Кроме того, по словам Семерикова, на заседании стороны рассмотрели вопрос создания и развития сети сервисных центров и совместных предприятий по ремонту и техобслуживанию вооружения и военной техники. Он подчеркнул, что такие центры "необходимы для обеспечения наших вооруженных сил".
Семериков также сообщил, что рассмотрен проект программы военно-экономического сотрудничества стран на ближайшую перспективу, которая в настоящее время находится на внутригосударственном согласовании. Он выразил надежду, что в скором времени его можно будет представить на рассмотрение глав государств ОДКБ.