Հունաստանի նախագահը տպավորված է հայկական «Զվարթնոց» օդանավակայանով
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Պաշտոնական այցով օրերս Հայաստան ժամանած Հունաստանի նախագահ Կարոլոս Պապուլիասը մեկնումից առաջ այցելել է «Զվարթնոց» միջազգային օդանավակայանի` 2011 թվականի նոյեմբերին բացված նոր տերմինալի շենքը, որտեղ օդանավակայանը կառավարող «Կորպորասիոն Ամերիկա» ընկերության ներկայացուցիչները ողջունել են նրան և ներկայացրել մեկնումների սրահը: Հունաստանի 14 տարածքային օդանավակայանների կոնցեսիայի համար հունական «ՄԵՏԿԱ» ինժեներական ընկերության հետ մրցակցող «Կորպորասիոն Ամերիկա» ընկերության ներկայացուցիչները հակիրճ ներկայացրել են Հայաստանի մայրաքաղաքի գլխավոր օդային դարպաս հանդիսացող օդանավակայանի վերանորոգման ընթացքում կատարված բարեփոխումները և ներդրումների մակարդակը: Միաժամանակ, «Կորպորասիոն Ամերիկա»-ի ներկայացուցիչներն արտահայտել են ընկերության լավագույն փորձը և տեխնոլոգիաները Հունաստանի տարածքային օդանավակայանների համար ներդնելու պատրաստակամությունը:
«Կորպորասիոն Ամերիկա»-ի ներկայացուցիչները շրջայցից հետո «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում նշեցին, որ Հունաստանի նախագահը շատ տպավորված էր օդանավակայանով, հատկապես շատ էր հավանել շենքի գեղեցկությունը, գույները:
2002 թվականին «Կորպորասիոն Ամերիկա»-ն 30 տարվա կոնցեսիոն պայմանագիր է կնքել Հայաստանի մեծագույն` «Զվարթնոց» միջազգային օդանավակայանի կառավարման մասին: Ընկերության` ընդհանուր 320 միլիոն դոլարի հասնող տպավորիչ ներդրման արդյունքում, «Զվարթնոց»-ը տարածաշրջանային հանգույցի է վերածվել՝ տարեկան 3 միլիոն ուղևոր սպասարկելու հնարավորությամբ՝ բարձրացնելով Հայաստանի դիրքը միջազգային հանրության և աճող զբոսաշրջության շրջանում: 2012 թվականին գրանցվել է 1.8 միլիոն ուղևորների ծավալ՝ 2002 թվականին օդանավակայանի սպասարկած 0.8 միլիոն ուղևորի համեմատությամբ կազմելով 125% աճ: 2014 թվականի երեք եռամսյակի ընթացքում երթևեկությունն աճել է ավելի քան 30 %-ով:
«Կորպորասիոն Ամերիկա»-ն արտոնագրերի թվով մասնավոր օդանավակայանների մեծագույն շահագործողն է աշխարհում՝ Հարավային Ամերիկայում և Եվրոպայում գործող 53 օդանավակայաններով և տարեկան մոտ 2 միլիարդ ԱՄՆ դոլարի շրջանառությամբ:

YEREVAN, OCTOBER 1, ARMENPRESS: In the framework of the official visit of the President of the Hellenic Republic Karolos Papoulias to Armenia these days, and before his departure, the Greek President visited Zvartnots International Airport new terminal building, inaugurated in November 2011, where representatives of Corporación América, the company managing the Airport, greeted him and showed him around the departures area.
The representatives of Corporación América, which is one of the companies that along with the Greek constructions firm METKA, is bidding for the concession of 14 Greek regional airports, briefly presented the improvements and level of investment made within the renovation of the airport that serves as the main gateway of Yerevan, the Armenian capital. Corporación América's spokespersons also expressed the company's commitment to invest the best of its expertise and technology in Greek regional airports.
After the tour the representatives of Corporación América told Armenpress that the President of Greece was very much impressed with the Airport, especially the beauty of the building and the colors.
Corporación América signed a 30-year concession agreement for the management of Zvartnots International Airport, Armenia's largest airport, in 2002. As a result of the company's investments, which reached an impressive total of $320 million, Zvartnots has turned into a regional hub, with capacity to handle over 3 million passengers per year, elevating Armenia's standing in the international community and boosting tourism. It is worth noting that in 2012 there was a volume of 1.8 million passengers, representing a growth of 125 percent compared to the 0.8 million passengers the airport had back in 2002. Along the three quarters of 2014 the traffic has increased by more than 30 percent.
Corporación América is the world´s largest private airport operator by number of licenses, currently running 53 airports in South America and Europe and with an annual turnover of about USD 2 billion.