Նախագահն աշխատանքային այցով եղել է Արմավիրի մարզում
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր աշխատանքային այցով մեկնել է Արմավիրի մարզ: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության եւ տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից, Հանրապետության Նախագահն այցելել է Նորապատի հիմնանորոգված միջնակարգ դպրոց, շրջել ուսումնական հաստատությունում, ծանոթացել իրականացված շինարարական աշխատանքներին և դպրոցի նոր պայմաններին: Դեռևս 1971թ. կառուցված դպրոցի հիմնանորոգման աշխատանքներն ավարտվել են 2014թ. սեպտեմբերի 20-ին: Ներկայումս դպրոցում սովորում է 170 աշակերտ՝ 12 դասարանով, դասավանդում է 27 մանկավարժ: Նախագահին զեկուցվել է, որ դպրոցի ներքին հարդարման, սալիկապատման, տանիքի նորոգման ու պատուհանների փոխարինման հետ միասին անցկացվել են նաև ջեռուցման և ջրամատակարարման նոր համակարգեր, կառուցվել է խոտածածկ մարզահրապարակ, սպորտդահլիճը համալրվել է նոր գույքով, ցանկապատվել և կանաչապատվել է դպրոցի ամբողջ տարածքը:
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այնուհետև այցելել է Լենուղի համայնքում գտնվող «ՄԱՊ» ընկերություն, որտեղ ներկա է գտնվել խաղողի մթերման արդիականացված արտադրամասի բացմանը: Հանրապետության Նախագահին ներկայացվել է, որ կոնյակի, գինու և պտղահատապտղային պահածոների արտադրությամբ զբաղվող ընկերությունը, ձեռնարկության հիմնանորոգման, արդիականացման, ժամանակակից տեխնոլոգիական սարքավորումներով հագեցման և որակի վերահսկողության համակարգերի ներդրման քաղաքականության արդյունքում ձեռք է բերել իտալական արտադրության ժամանակակից խաղողի մթերման և գինու արտադրության նոր առաջնային հոսքագիծ: Արդիականացման ծրագիրը մեկնարկել է 2013թ. հոկտեմբերին և ավարտվել ս.թ. սեպտեմբերի սկզբին: Կատարված աշխատանքների արդյունքում, գործարանի արտադրական հզորություններն այսօր թույլ են տալիս մթերելու տարեկան մինչև 20.000տ խաղող և մինչև 20.000տ պտուղբանջարեղեն: Գործարանի պատասխանատուների հավաստմամբ, 2014թ. նախատեսվում է մթերել 10.000տ բանջարեղեն, որից՝ 8000տ լոլիկ, 500տ պտուղ և 4000տ խաղող: Նշվել է, որ ընկերության արտադրանքն իրացվում է ինչպես Հայաստանում, այնպես էլ արտերկրում: Ներկայումս ընկերությունն ունի 216 աշխատակից՝ 134 հազար դրամ միջին աշխատավարձով:

YEREVAN, SEPTEMBER 22, ARMENPRESS: The Armenian President visited a fully-renovated secondary school in Norapat, toured the educational institution, familiarized with the construction works implemented and the new conditions of the school. The renovation works of the school built in 1971 ended on September 20 this year. The Department for Mass Media and Public Relations of the Armenian President’s Office told Armenpress that at present, 170 pupils study at the school which has 12 classrooms and 27 pedagogues. The president was reported that along with the interior works, the tiling, the renovation of the roofs and the replacement of the windows, a new heating and water supply systems have been installed, a green playground has been built, the gymnasium has been replenished with new properties, the whole territory of the school has been enclosed and covered with trees and shrubs.
Later on, President Serzh Sargsyan visited the company MAP in Lenughi community where he attended the opening of modernized grape purveyance workshop. The Armenian President was presented the company which produces brandy, wine and fruit and berry tins, as a result of the full-renovation of the enterprise, modernization, saturation with modern technologies and introduction of quality control systems has acquired a modern new Italian production line for grape purveyance and wine production. The modernization project started in October 2013 and ended at the beginning of September this year. As a result of the works implemented, the production capacity of the factory today allows purveying up to 20000 tons of grapes and up to 20000 tons of fruits and vegetables every year. According to the executives, they are planning on purveying 10000 tons of vegetables, including 8000 tons of tomatoes, 500 tons of fruits and 4000 tons of grapes in 2014. It was noted that the products of the company are realized not only in Armenia, but also abroad. At present, the company has 216 employees with an average salary of 134 thousand drams.