Տարոն Մարգարյանը ստամբուլահայ երգչուհի Սիպիլին պարգևատրել է Երևանի քաղաքապետի ոսկե մեդալով
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:  Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը քաղաքապետարանում հյուրընկալել է ստամբուլահայ երգչուհի Սիպիլին, ով Թուրքիայում ճանաչված է հայկական երգարվեստի տարբեր ժամանակների լավագույն ստեղծագործությունների կատարումներով, այդ թվում նաև պատմական հայրենիքին նվիրված 19-20-րդ դդ. գրված քնարական երգերով։ Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին Երևանի քաղաքապետարանի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, ողջունելով և բարձր գնահատելով երգչուհու հայանվեր գործունեությունը՝ Երևանի քաղաքապետը շնորհակալություն է հայտնել վերջին շրջանում Երևանում իրականացրած բարեգործական նախաձեռնությունների համար։
«Երևանը՝ որպես համայն հայության մայրաքաղաք, այսօր նաև՝ սփյուռքահայության համախմբման, մեկտեղման հյուրընկալ յուրօրինակ կենտրոն է դարձել։ Որպես Երևանի քաղաքապետ՝ ուրախ եմ, որ Ձեր բուն գործունեությամբ օգտակար լինելուց բացի, հանդես եք գալիս նաև բարեգործական օգտակար նախաձեռնությամբ»,- նշել է քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը։
Հայկական երգարվեստի տարածման գործում ունեցած նշանակալի ավանդի և Երևան քաղաքում իրականացրած բարեգործական գործունեության համար Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը ստամբուլահայ երգչուհի Սիպիլ Բեքթորոսօղլուին պարգևատրել է Երևանի քաղաքապետի ոսկե մեդալով։
«Շնորհակալ եմ այսչափ բարձր  պարգևի համար, որն ինձ ստեղծագործելու նորանոր ուժեր կհաղորդի և կպարտավորեցնի նույնքան էլ բարձր պատասխանատվությամբ աշխատել։ Շնորհակալ եմ նաև Ձեր աջակցության համար, առանց որի չէի կարող իմ համեստ ձեռնարկումով օգտակար լինել Հայաստան հայրենիքիս մայրաքաղաքին։ Վերջերս թողարկած սկավառակս կոչել եմ «Սեր», որով ևս ցանկանում եմ իմ սերը հաղորդել հարազատ ժողովրդիս»,- նշել է երգչուհին։

Певица армянского происхождения из Стамбула Сибил была награждена золотой медалью мэра Еревана
Мэр Еревана Тарон Маргарян принял в мэрии певицу армянского происхождения из Стамбула Сибил, которая в Турции известна как исполнительница лучших произведений армянского песенного искусства всех времён, а также лирическими песнями, которые были написаны в 19-20 веках и посвящены исторической родине.
Как сообщили Арменпресс в Управлении информации и по связям с общественностью мэрии Еревана, поприветствовав и высоко оценив деятельность певицы, мэр Еревана поблагодарил за благотворительные инициативы, реализованные за последнее время в Ереване.
«Ереван как столица всех армян, сегодня также стала своеобразным гостеприимным центром для армян из Диаспоры. Как мэр Еревана рад, что помимо вашей основной деятельности, также выступаете с благотворительной инициативой»,- отметил мэр Еревана Тарон Маргарян.
За значительный вклад в распространении армянского песенного искусства и за благотворительную деятельность в Ереване, мэр Еревана Тарон Маргарян наградил певицу Сибил Бекторосоглу золотой медалью мэра Еревана.
«Я очень благодарна за столь высокую награду, которая придаст мне силы и обяжет работать с большей ответственностью. Я также благодарна за вашу поддержку, без которой своей скромной программой не смогла бы быть полезной столице своей родины Армении. Мой последний альбом я назвала «Любовь» и хочу передать свою любовь родным людям»,- отметила певица.