Ճապոնացի գիտնականները Հականոբելյան մրցանակ են ստացել բանանի կեղեւն ուսումնասիրելու համար
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ճապոնիայի Կիտասատոյի (Կանագավայի պրեֆեկտուրա) համալսարանի բժշկական ֆակուլտետի մի խումբ գիտնականներ Հականոբելյան մրցանակ (Ig Nobel) են ստացել բանանի կեղեւի «սայթաքունության» մակարդակը ճշգրիտ չափելու համար: Պարոդիական պարգեւների հանձնման արարողությունը տեղի Է ունեցել ԱՄՆ-ի Հարվարդի համալսարանում, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Հականոբելյան մրցանակը շնորհվում Է 1991 թվականից անհեթեթ գիտական բացահայտումների համար եւ Նոբելյան մրցանակի յուրատեսակ պարոդիա Է: Այնուամենայնիվ, ինչպես հավատացնում են միջոցառման կազմակերպիչները, նշված բացահայտումներից շատերը «սկզբում ծիծաղ են առաջացնում, բայց այնուհետեւ ստիպում են խորհել»:
Իրենց ուսումնասիրության ընթացքում մասնագետները՝ պրոֆեսոր Կիյոսի Մաբուտիի ղեկավարությամբ, պարզել են, որ բանանի կեղեւը մոտավորապես վեց անգամ ավելի սայթաքուն Է, քան լինոլեումով ծածկված հատակը: Նրանք ապացուցել են, որ մայթի կամ հատակի վրա ընկած կեղեւը գրեթե միշտ հանգեցնում Է որեւԷ մեկի ընկնելուն: Դրա համար գիտնականներն ստուգել են, թե ինչ Է տեղի ունենում, երբ կոշիկի ներբանի տակ են ընկնում 12 տեսակի կեղեւներ:
Ճապոնիայի համալսարաններում անցկացված հետազոտություններն առանձնահատուկ ուշադրության են արժանանում մրցույթի ժյուրիի անդամների կողմից. ճապոնացի գիտնականները Հականոբելյան մրցանակ են ստանում արդեն ութերորդ տարին անընդմեջ:
Եվս մեկ մրցանակի դափնեկիր Է դարձել Դեւիդ Հենաուերը Միչիգանի համալսարանի բժշկական դպրոցից, որն ուսումնասիրել Է ընտանի կատուների ազդեցությունն իրենց տերերի առողջության եւ հոգեվիճակի վրա: Հենաուերը բացահայտել Է, որ կենդանիները հաճախ են կծում իրենց տերերին, եթե նրանք գտնվում են դեպրեսիայի վիճակում: Այդ պատճառով ստեղծվում Է տոքսոպլազմոզով՝ մակաբուծական հիվանդությամբ վարակվելու վտանգ, որն առաջանում Է հենց այդպիսի կծոտումներից:
Մրցանակ են ստացել նաեւ ԱՄՆ-ի գիտնականները, որոնց հետազոտությունների համաձայն, խոզի միսը օգնում Է կանգնեցնել քթի արյունահոսությունը մանկիկի մոտ, հաղորդել Է ԻՏԱՌ-ՏԱՍՍ գործակալությունը:

Японские ученые получили Шнобелевскую премию за изучение банановой кожуры
Группа ученых медицинского факультета японского университета Китасато (префектура Канагава) получила Шнобелевскую премию (Ig Nobel) за точное измерение уровня "скользкости" банановой кожуры. Церемония вручения пародийных наград состоялась в Гарвардском университете США, сообщает Арменпресс со ссылкой на Итар-Тасс.
Антинобелевская премия вручается с 1991 года за абсурдные научные открытия и является своеобразной пародией на Нобелевскую. Тем не менее, как уверяют организаторы мероприятия, многие из отмечаемых открытий "сначала вызывают смех, а затем заставляют задуматься".
В ходе своего исследования специалисты под руководством профессора Киёси Мабути определили, что шкурка банана примерно в шесть раз более скользкая, чем линолеумный пол. Они доказали, что на тротуаре или на полу кожура почти всегда приводит к чьему-либо падению. Для этого ученые проверили, что происходит при попадании 12 видов кожуры под подошву обуви.
Исследования, проведенные в университетах Японии, пользуются особой популярностью у жюри конкурса: японские ученые получают Шнобелевскую премию уже восьмой год подряд.
Еще одним лауреатом премии стал Дэвид Хэнауэр из Медицинской школы Мичиганского университета, который изучал влияние домашних котов на здоровье и душевное состояние своих хозяев. Хэнауэр выяснил, что животные чаще кусают своих хозяев, если те находятся в состоянии депрессии. Из-за этого возникает опасность заразиться токсоплазмозом - паразитарным заболеванием, которое вызывается именно такими укусами.
Также премию получили ученые из США, согласно исследованию которых, свинина помогает остановить кровотечение из носа у младенцев.