ԵՏՄ-ին Հայաստանի անդամակցության քաղաքական հարցը լուծված է, տեխնիկականը` լուծելի. ռուս փորձագետներ
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:  Եվրասիական տնտեսական միությանը Հայաստանի անդամակցության հարցը կարող է վճռվել հոկտեմբերի 10-ին: Այս մասին լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ նշեց Ռուսաստանի ռազմավարական հետազոտությունների ինստիտուտի առաջատար գիտաշխատող, պատմական գիտությունների դոկտոր Ալեքսանդր Սիտինը: Նրա խոսքով` մինչ օրս հնչած հայտարարություններում բազմիցս է նշվել հոկտեբերի 10-ի հանդիպման մասին և մեծ հավանականություն կա, որ հենց այդ օրն էլ կվճռվի ԵՏՄ-ի հիմնադիր փաստաթղթերին Հայաստանի միանալու հարցը: «Եթե հանդիպումը նախատեսվածի պես տեղի ունենա, ապա իրատեսական է փաստաթղթի ստորագրումը: Ինչ վերաբերում է այն հարցին, որ միության անդամ երկու պետությունները` Բելառուսը և Ղազախստանը կողմ չեն Հայաստանի անդամակցությանը, ապա կարծում եմ, որ նման խնդիր չկա, և երկու երկրներն էլ կողջունեն Հայաստանի մուտքը ԵՏՄ»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` ասաց Սիտինը:
Բելառուսական «Ցիտադել» վերլուծական նախագծի ղեկավար Ալեքսանդր Շպակովսկին էլ համոզմունք հայտնեց, որ քաղաքական առումով Հայաստանի անդամակցության հարցը ԵՏՄ-ին լուծված է: «Արդեն վաղուց Հայաստանը շարժվում է «ճանապարհային քարտեզով» և կատարում է անհրաժեշտ քայլերը: Մյուս հարցերն ունեն տեխնիկական բնույթ և դրանց լուծումը մեծ ժամանակ չի պահանջի: Եվ կարևոր չէ հոկտեմբերի 10-ին, թե մեկ այլ օր, սակայն Հայաստանը ստորագրելու է այդ փաստաթուղթը: Կարող եմ վստահորեն ասել, որ Հայաստանի անդամակցության հարցն արդեն իսկ լուծված է»,- ասաց Շպակովսկին:
Օգոստոսի 26-ին Մինսկում Մաքսային միության անդամ երկրների նախագահների հանդիպումից հետո Ղազախստանի նախագահ Նուրսուլթան Նազարբաեւը հայտարարել էր, որ Եվրասիական տնտեսական միությանը Հայաստանի անդամակցության հարցը կորոշվի հոկտեմբերի 10-ին: Վլադիմիր Պուտինը, Ալեքսանդր Լուկաշենկոն եւ Նուրսուլթան Նազարբաեւը համաձայնել էին, որ հոկտեմբերի 10-ին Մինսկում անցկացվեն բանակցություններ, որոնց արդյունքում կորոշվի ԵՏՄ-ին Հայաստանի եւ Ղրղզստանի անդամակցության հարցը:

Политический вопрос членства Армении в ЕАЭС уже решен, технический – решаем: российские эксперты
Вопрос членства Армении в Евразийском экономическом союзе (ЕАЭС) может решиться 10 октября. Как сообщает Арменпресс, об этом на встрече с журналистами сказал ведущий научный сотрудник Института  стратегических исследований РФ, доктор исторических наук Александр Митин. По его словам, в озвученных до сего дня заявлениях неоднократно упоминалось о встрече 10 октября и с большой долей вероятности можно ожидать, что именно в этот день решится вопрос присоединения Армении к учредительным документам ЕАЭС. «Что касается того, что два члена ЕАЭС - Беларусь и Казахстан - не являются сторонниками членства Армении в этом союзе, то, думаю, что этой проблемы не существует, эти страны поприветствуют вступление Армении в ЕАЭС», - сказал Митин.
Руководитель белорусского аналитического проекта «Цитадель» Александр Шпаковский выразил уверенность, что в политическом плане вопрос членства Армении в этом союзе решен. «Армения уже давно продвигается по «дорожной карте» и предпринимает необходимые шаги. Другие вопросы носят технический характер и их решение не потребует много времени. И не важно, 10 октября, или в любой другой день, но Армения подпишет этот документ. Могу с уверенностью сказать, что вопрос членства Армении уже решен», - сказал Шпаковский.
После встречи президентов стран-членов Таможенного союза 26 августа в Минске, президент Казахстана Нурсултан Назарбаев заявил, что вопрос членства Армении в Евразийском экономическом союзе решится 10 октября. Президенты России, Беларуси и Казахстана Владимир Путин, Александр Лукашенко и Нурсултан Назарбаев согласились с тем, что 10 октября в Минске проведут переговоры, в результате которых и будет решен вопрос членства Армении и Кыргызстана в ЕАЭС.