Նոր Հարավային Ուելսի օրենսդիր խորհուրդն Ադրբեջանի ագրեսիան դատապարտող հայտարարություն է ընդունել
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ավստրալիայի Նոր Հարավային Ուելս նահանգի օրենսդիր խորհուրդը սեպտեմբերի 10-ին ընդունել է Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության և Հայաստանի դեմ Ադրբեջանի ագրեսիան դատապարտող հայտարարություն: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը` վկայակոչելով Ավստրալիայի Հայ դատի հանձնախմբի կայքը, նախաձեռնության հեղինակն է կոնգրեսական Ֆրեդ Նայլը:
Միջազգային հանրությունը շարունակում է դատապարել Ադրբեջանի գործողությունները, որը վերջերս նորից ագրեսիա էր սանձազերծել Հայաստանի և Արցախի դեմ, իսկ նախագահ Իլհամ Ալիևը լայն ժողովրդականություն վայելող Թվիթեր սոցիալական ցանցի միջոցով պատերազմ էր հայտարարել:
Այդ կապակցությամբ, Ավստրալիայի Հայ դատի հանձնախմբի գործադիր տնօրեն Վաչե Ղահրամանյանը սերտորեն աշխատել է Նոր Հարավային Ուելսի  խորհրդարանի անդամների հետ` նրանց ներկայացնելով Հարավային Կովկասում տեղի ունեցող վերջին զարգացումները և լարվածության վտանգավոր սրացումն Ադրբեջանի կողմից:
Այս հայտարարության ընդունումով Նոր Հարավային Ուելսի խորհրդարանը ևս մեկ անգամ վերահաստատել է իր սկզբունքային դիրքորոշումը Լեռնային Ղարաբաղի հարցի վերաբերյալ: Ավստրալիայի ամենամեծ նահանգը 2012 թվականի հոկտեմբերին ճանաչել է Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունը և Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքը:

YEREVAN, SEPTEMBER 11, ARMENPRESS: The New South Wales Legislative Council adopted a motion on Wednesday 10th September 2014, adding its voice to the international condemnation of Azerbaijan on its aggression directed towards the Republic of Nagorno-Karabakh and the Republic of Armenia, reports Armenpress referring to ANC Australia.
The motion, which was moved in the Upper House of Australia's largest State by the Hon. Rev. Fred Nile MLC, outlined the course of events whereby the Azeri armed forces on numerous occasions seriously violated the ceasefire agreement resulting in the deaths of nine Armenians.
International condemnation of Azerbaijan has continued as a result of Azerbaijan’s recent actions and the declaration of war made by Azeri President Ilham Aliyev via the popular social media platform, Twitter.
Executive Director of the Armenian National Committee of Australia (ANC Australia), Vache Kahramanian, has been working closely working with Members of Parliament to brief them on the recent developments in the South Caucasus and the dangerous escalation of violence demonstrated by Azerbaijan.
Kahramanian said: “Today the Parliament of New South Wales once again demonstrated its principled stance, confirming it stands firm with oppressed people from around the world.”
This motion follows on from the recognition of the Republic of Nagorno-Karabakh by the New South Wales Parliament in October 2012. Nile and a NSW Parliamentary delegation of seven visited Armenia and Nagorno Karabakh in 2013.