Մեկնարկում է «Հայաստանը խաղաղության խաչմերուկում» միջազգային երրորդ ֆոլկլորային փառատոնը
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ մշակույթի նախարարության աջակցու­թյամբ, «Ավանդական տոների վերածնունդ» կրթամշակութային հասարակական կազմակերպությունը սեպտեմբերի 11-15-ը կանցկացնի «Հայաստանը խաղաղության խաչմերուկում» միջազգային եր­րորդ ֆոլկլորային փառատոնը: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ մշակույթի նախարարության հասարակայնության հետ կապերի բաժնից, փառատոնին կմասնակցեն ավանդական երգի-պարի և նվագարանային երաժշտության խմբեր Հայաստանից և Լեhաստանից: Երևանից կմասնակցեն «Տոնացույց», «Տարոնցիներ», «Ակունք», «Սասուն», «Մասունք», «Հարց հայոց» համույթները, Բյուրականից՝ «Կաթնաղբրիկ» և «Խնդում», Ուջանից՝ «Կարոտ», Ներքին Բազմաբերդից «Գորանի» խմբերը, Սասունիկի և Աշնակի ազգագրական համույթները, Աշտարակի Ն. Սիսակյանի, Բյուրականի Հովհ. Թումանյանի անվան և Անտառուտի միջնակարգ դպրոցների սաները: Լեհաստանից կմասնակցեն «Վիելկոպոլանիե» և «Սզամոտուլի» խմբերը:
Փառատոնի բացման արարողությունը տեղի կունենա սեպտեմբերի 11-ին, Բյուրականի մշակույթի տանը, եզրափակիչ համերգը՝  սեպտեմբերի  15-ին` Ուջանում: Փառատոնի շրջանակում տեղի կունենան մի շարք միջոցառումներ. համերգներ, երթեր, ցուցահան­դեսներ և ճանաչողական էքսկուրսիաներ Երևանում, Էջմիածնում, Աշտարակում, Բյուրականում, Ամբերդում, Գառնիում, Գեղարդում, Ուջանում և այլ վայրերում: Նախատեսվում են հանդիպումներ ուսանողների հետ՝ «Խաղաղության մշակույթ» թեմայով և մշակութային փոխանակությունների այլ ծրագրեր:
«Հայաստանը խաղաղության խաչմերուկում» փառատոնի իրականացումը նպաստում է գյուղական համայնքների մշակութային կյանքի աշխուժացմանը և մշակույթի հանրահռչակմանը:

“Armenia on the Crossroads of Peace” 3rd International Folk Festival launches
YEREVAN, SEPTEMBER 10, ARMENPRESS: With the support of the Culture Ministry of Armenia, “Revival of Traditional Festivals” educational and cultural NGO organizes on September 11-15 the 3rd International Folk Festival “Armenia on the Crossroads of Peace”.
Traditional dance and music groups from Armenia and Poland will participate in the festival, Public Relations Department of the Culture Ministry of Armenia told Armenpress.
This is a cultural exchange project, which considers establishment of human relationship between people of various nations and believes and promotion of heritage places through mutual recognition and revaluation of their cultural heritages.
During festival days, the participant countries will be presenting their traditional folklore – songs, dances, musical instruments, costumes, handicrafts, specific products on living traditions of their countries and heritage destinations.
The opening ceremony of the festival will be held on September 11 at Byurakan’s House of Culture and the concluding concert – on September 15 in Ujan.