Չինաստանն առաջին անգամ արձակել է զոնդ՝ Լուսնի հակառակ կողմից նմուշներ վերցնելու համար
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Չինաստանը հաջողությամբ արձակել է «Չանյե-6» ավտոմատ տիեզերական կայանը՝ պատմության մեջ առաջին անգամ Լուսնի հակառակ կողմից գրունտի նմուշներ հավաքելու համար: Այդ մասին «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է Xinhua գործակալությունից:
Արձակումն իրականացվել է Չինաստանի հարավային Հայնան կղզու Վենչան տիեզերակայանից «Չանչժեն-5 Y8» տանող հրթիռի միջոցով:
«Չանյե-6» ավտոմատ տիեզերակայանը բաղկացած է ուղեծրային, վայրէջքային, թռիչքային և վերադարձի մոդուլներից։ Միջազգային համագործակցության շրջանակներում վայրէջքային մոդուլում գտնվում են գիտական ​սարքեր Ֆրանսիայից, Իտալիայից և Եվրոպայի տիեզերական գործակալությունից, իսկ ուղեծրային մոդուլում՝ ոչ մեծ արբանյակ Պակիստանից:
Լուսնի հակառակ կողմում վայրէջքի վայր է ընտրված Ապոլլոն  խառնարանը, որը գտնվում է Հարավային բևեռ-Էյթկեն ավազանում:
«Չանյե-6»-ը փափուկ վայրէջք կկատարի Լուսնի վրա: Սարքը կհավաքի լուսնային գրունտի նմուշներ հորատման կայանքի և  ռոբոտացված շերեփի միջոցով։
Նմուշների հավաքումից հետո թռիչքի մոդուլը կհեռանա Լուսնից և Լուսնի ուղեծրում կկցվի ուղեծրային ապարատին: Այնուհետև վերադարձի մոդուլը նմուշները կհասցնի Երկիր և վայրէջք կկատարի Չինաստանի հյուսիսում: Ակնկալվում է, որ ամբողջ առաքելությունը կտևի 53 օր:
2020 թ․ նոյեմբերի 24-ին Վենչան տիեզերակայանից արձակվել էր «Չանչժեն-5» տանող հրթիռը։ Այն Լուսին էր ուղարկել «Չանյե-5» կայանը, որը մեկնարկից մոտավորապես 23 օր հետո վերադարձավ Երկիր՝ հավաքելով մոտ 2 կգ լուսնային գրունտ, որպեսզի չինացի մասնագետներն ուսումնասիրեն այն ինչպես գիտական ​​նպատակներով, այնպես էլ գիտահետազոտական բազայի կառուցմանը նախապատրաստվելու նախագծի համար:

Китай запустил зонд для взятия образцов с обратной стороны Луны
Китай успешно запустил автоматическую космическую станцию «Чанъэ-6», чтобы впервые в истории забрать образцы грунта с обратной стороны Луны. «Арменпресс» передает об этом, со ссылкой на ТАСС.
Запуск был осуществлен с космической станции Вэньчан на южном китайском острове Хайнань с помощью ракеты-носителя «Чанчжэнь-5 Y8».
Автоматическая космическая станция «Чанъэ-6» состоит из орбитального, посадочного, взлетного и возвращаемого модулей. В рамках международного сотрудничества в посадочном модуле находятся научные приборы из Франции, Италии и Европейского космического агентства, а в орбитальном модуле находится небольшой спутник из Пакистана.
Местом посадки на обратной стороне луны выбран кратер Аполлона, расположенный в бассейне Южный полюс-Эйткен.
Устройство будет собирать образцы лунного грунта с помощью буровой установки и роботизированного ковша.
После сбора образцов взлетный модуль оторвется от луны и на лунной орбите будет пристыкован к орбитальному аппарату. Затем возвращаемый модуль доставит образцы на Землю и приземлится на севере Китая. Ожидается, что вся миссия продлится 53 дня.
24 ноября 2020 года с космической станции Вэньчан была запущена ракета-носитель «Чанчжэнь-5». Его отправила на Луну станция Chanye-5, которая вернулась на Землю примерно через 23 дня после запуска, собрав около 2 кг лунного грунта, чтобы китайские специалисты могли изучить его как в научных целях, так и для проекта подготовки к строительству научно-исследовательской базы.