Չինաստանն առաջին անգամ արձակել է զոնդ՝ Լուսնի հակառակ կողմից նմուշներ վերցնելու համար
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Չինաստանը հաջողությամբ արձակել է «Չանյե-6» ավտոմատ տիեզերական կայանը՝ պատմության մեջ առաջին անգամ Լուսնի հակառակ կողմից գրունտի նմուշներ հավաքելու համար: Այդ մասին «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է Xinhua գործակալությունից:
Արձակումն իրականացվել է Չինաստանի հարավային Հայնան կղզու Վենչան տիեզերակայանից «Չանչժեն-5 Y8» տանող հրթիռի միջոցով:
«Չանյե-6» ավտոմատ տիեզերակայանը բաղկացած է ուղեծրային, վայրէջքային, թռիչքային և վերադարձի մոդուլներից։ Միջազգային համագործակցության շրջանակներում վայրէջքային մոդուլում գտնվում են գիտական ​սարքեր Ֆրանսիայից, Իտալիայից և Եվրոպայի տիեզերական գործակալությունից, իսկ ուղեծրային մոդուլում՝ ոչ մեծ արբանյակ Պակիստանից:
Լուսնի հակառակ կողմում վայրէջքի վայր է ընտրված Ապոլլոն  խառնարանը, որը գտնվում է Հարավային բևեռ-Էյթկեն ավազանում:
«Չանյե-6»-ը փափուկ վայրէջք կկատարի Լուսնի վրա: Սարքը կհավաքի լուսնային գրունտի նմուշներ հորատման կայանքի և  ռոբոտացված շերեփի միջոցով։
Նմուշների հավաքումից հետո թռիչքի մոդուլը կհեռանա Լուսնից և Լուսնի ուղեծրում կկցվի ուղեծրային ապարատին: Այնուհետև վերադարձի մոդուլը նմուշները կհասցնի Երկիր և վայրէջք կկատարի Չինաստանի հյուսիսում: Ակնկալվում է, որ ամբողջ առաքելությունը կտևի 53 օր:
2020 թ․ նոյեմբերի 24-ին Վենչան տիեզերակայանից արձակվել էր «Չանչժեն-5» տանող հրթիռը։ Այն Լուսին էր ուղարկել «Չանյե-5» կայանը, որը մեկնարկից մոտավորապես 23 օր հետո վերադարձավ Երկիր՝ հավաքելով մոտ 2 կգ լուսնային գրունտ, որպեսզի չինացի մասնագետներն ուսումնասիրեն այն ինչպես գիտական ​​նպատակներով, այնպես էլ գիտահետազոտական բազայի կառուցմանը նախապատրաստվելու նախագծի համար:

China launches moon probe to retrieve samples from moon's far side for the first time in history
YEREVAN, MAY 3, ARMENPRESS. China on Friday launched the Chang'e-6 spacecraft to collect and return samples from the moon's mysterious far side -- the first endeavor of its kind in the history of human lunar exploration, Xinhua reports.
A Long March-5 rocket, carrying the Chang'e-6 spacecraft, blasted off from its launchpad at the Wenchang Space Launch Site on the coast of China's southern island province of Hainan at 5:27 p.m. (Beijing Time).
The launch of the Chang'e-6 spacecraft was a complete success, the China National Space Administration (CNSA) announced.
The Chang'e-6 spacecraft, like its predecessor Chang'e-5, comprises an orbiter, a lander, an ascender and a returner.
According to Xinhua, after it reaches the moon, it will make a soft landing on the far side. An impact crater known as the Apollo basin, located within the South Pole-Aitken (SPA) Basin on the far side of the moon, has been chosen as the primary target landing and sampling site for the Chang'e-6 mission.
Within 48 hours after landing, a robotic arm will be extended to scoop rocks and soil from the lunar surface, and a drill will bore into the ground. Scientific detection work will be carried out simultaneously, the report adds.
After the samples are sealed in a container, the ascender will take off from the moon and dock with the orbiter in lunar orbit. The returner will then carry the samples back to Earth, landing in north China's Inner Mongolia Autonomous Region. The entire flight is expected to last about 53 days, the CNSA said.
The Chang'e-6 mission is carrying four payloads developed through international cooperation. Scientific instruments from France, Italy and the European Space Agency/Sweden are aboard the Chang'e-6 lander, and a small satellite from Pakistan is aboard the orbiter.