Ադրբեջանում սպառնում են Արցախ այցելած լիտվացի խորհրդարանականներին ներառել «սև ցուցակում»
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Լիտվայի խորհրդարանական պատվիրակության` Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետություն այցելելու փաստը խիստ զայրացրել է Ադրբեջանին: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը` վկայակոչելով ադրբեջանական Trend գործակալությունը, Ադրբեջանում դիմել են Լիտվայի դեսպանություն` կապված խորհրդարանականների այցի հետ: Դեսպանատանը հայտնել են, որ իրենք տեղեկացված չեն այցելության վերաբերյալ:
Այդուհանդերձ, ադրբեջանական լրատվամիջոցները շտապել են սպառնալ, որ բոլոր այն օտարերկրյա անձինք, ովքեր այցելում են Լեռնային Ղարաբաղ առանց ադրբեջանական կողմի համաձայնության, հայտնվում են Ադրբեջանի ԱԳՆ «անցանկալի անձանց» ցուցակում:
Ավելի վաղ «Արմենպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում Լիտվայի խորհրդարանի պատգամավոր, Լիտվա-Արցախ բարեկամության խմբի անդամ Դալիա Կուոդիտեինն ասել էր, որ տեղյակ է Ադրբեջանի «սև ցուցակի» մասին, և  կարծում է, որ ինքն արդեն այդ ցուցակում կա: «Դա Ադրբեջանի ղեկավարության ընտրությունն է, իմ ընտրությունն էլ Արցախ այցելելն է»,- հայտնել էր նա:

Azerbaijan threatens to include Lithuanian PMs, who have visited Artsakh, in “black list”
YEREVAN, SEPTEMBER 2, ARMENPRESS: The fact that the parliamentary delegation of Lithuania has visited Nagorno Karabakh, has strongly annoyed Azerbaijan. Armenpress reports citing the Azerbaijani “Trend” agency that the Azerbaijani have applied to the Embassy of Lithuania on the occasion of the visit of the parliamentarians. The embassy has informed they have no information on the visit.
Nevertheless, the Azerbaijani mass media have rushed to threaten that all the foreigners who visit Nagorno Karabakh without a consent with the Azerbaijani party, are included in
“undesirable individuals” list of the Foreign Affairs Minsitry of Azerbaijan.
Earlier, in an interview with Armenpress’ correspondent, Lithuanian MP, member of the  Lithuania-Artsakh Parliamentary Friendship Group Dalia Kuodytė had said that she is aware about the “black list” of Azerbaijan and thinks that she too, is involved in that list. “It is the choice of the Azerbaijani leadership, and my choice is to visit Artsakh,” she said.