Բագրատաշեն-Սադախլո նոր կամուրջ կկառուցվի. Հայաստանի եւ Վրաստանի վարչապետները գոհ են հանդիպումից
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի և Վրաստանի վարչապետների հանդիպման ընթացքում քննարկվել են երկուստեք հետաքրքրություն ներկայացնող հարցեր, որոնք վերաբերել են առևտրատնտեսական կապերի, կրթության, մշակութային, մարդասիրական ոլորտներում համագործակցությանը: Այս մասին օգոստոսի 21-ին Երեւանում հանդիպումից հետո լրագրողների հետ ճեպազրույցի ժամանակ հայտարարեց ՀՀ վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանը: «Հատուկ ընդգծվեց հայ-վրացական միջկառավարական հանձնաժողովի կարևորությունը, որը երկու երկրների առևտրատնեսական հարաբերությունների պահպանման և առավել խորացման լավագույն միջոցն է: Քննարկումներ եղան ենթակառուցվածքների զարգացման և տրանսպորտային կապի բարելավման հետ կապված հարցերի շուրջ»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ասաց ՀՀ վարչապետը:
Նա տեղեկացրեց, որ քննարկումներ են եղել սահմանային անցակետերի արդիականացման շուրջ: «Մասնավորապես, պայմանավորվածություն ենք ձեռք բերել Բագրատաշեն-Սադախլո նոր կամուրջի շինարարության վերաբերյալ: Քննարկեցինք նաև անցած գիշեր Լարսում տեղի ունեցած սողանքի հետևանքների վերացման հետ կապված հարցեր: Ես իմ գործընկերոջն առաջարկեցի Հայաստանի համապատասխան ծառայությունների աջակցությունը»,- ասաց ՀՀ վարչապետը:
Երկուստեք կարևորվել են նաև պատմամշակութային հարուստ ժառանգության պահպանման և վերականգման խնդիրները: «Ավարտելով խոսքս կարող եմ նշել, որ բանակցություններն ընթացան երկու երկրներին բնորոշ ջերմ և կառուցողական մթնոլորտում»,- եզրափակեց Աբրահամյանը:
Վրաստանի վարչապետ Իրակլի Ղարիբաշվիլին իր հերթին շնորհակալություն հայտնեց հյուրընկալության և ջերմ ընդունելության համար և նշեց, որ ուրախ է Հայաստանում լինելու հնարավեր ստանալու համար: «Ինձ համար ուրախալի է լինել Հայաստանում, որի հետ մեզ կապում է բազմադարյա բարեկամությունը: Մենք բանակցությունների արդյունքում համաձայնության եկանք, որ պետք է ավելի խորացնենք Հայաստանի և Վրաստանի միջև առկա սերտ համագործակցությունը բոլոր ոլորտներում: Ընթացիկ տարվա 6 ամիսների ընթացքում մենք 42 տոկոսով ավելացրել ենք առևտրաշրջանառությունը, ինչը խոսում է այն մասին, որ մեր երկրների միջև տնտեսական կապերը զարգանում են, և մենք շարունակելու ենք խորացնել այդ հարաբերությունները»,- ասաց Ղարիբաշվիլին:
Նա ընդգծեց, որ քննարկումներ են եղել նաև տարածաշրջանում կայունության և անվտանգության ապահովման հարցերի վերաբերյալ: «Պետք է նշեմ, որ մենք ունենք դինամիկ աճ նաև զբոսաշրջության ոլորտում և համաձայնության ենք եկել, որ կխորացնենք հարաբերությունները նաև այս հարցում: Մենք նաև պայմանավորվել ենք Բագրատաշեն անցակետում նոր կամուրջի կառուցման վերաբերյալ: Եվ ես իմացա, որ մեր հայ գործընկերների կողմից առաջարկ կա այն կոչել «Բարեկամության կամուրջ»: Ես սիրով տվեցի իմ համաձանությունը: Մենք քննարկել ենք նաև մշակութային և մարդասիրական կապերի ամրապնդման հետ կապված հարցեր: Պարոն վարչապետն անդրադարձավ նաև երեկ գիշեր Վրաստանում տեղի ունեցած սողանքին, և մենք խոստանում ենք, որ երկու-երեք օրվա ընթացքում բացերը կլրացվեն և դեպի Հայաստան գազամատակարարումը կվերականգնվի»,- եզրափակեց Ղարիբաշվիլին:

Будет построен новый мост Баграташен-Садахло: премьер-министры Армении и Грузии довольны встречей
В ходе встречи премьер-министров Армении и Грузии обсуждались вопросы, представляющие взаимный интерес, касающиеся  торгово-экономических связей, сотрудничества в системе образования, гуманитарной сфере. Как сообщает Арменпресс, об этом заявил на брифинге журналистам после встречи в Ереване премьер-министр Армении Овик Абрамян.
«Особо была подчеркнута важность деятельности армяно-грузинской межправительственной комиссии как наилучший способ сохранения и дальнейшего углубления торгово-экономических отношений между двумя странами. Обсуждались также вопросы, связанные с развитием инфраструктур и улучшением транспортного сообщения», - сказал премьер РА.
По словам Овика Абрамяна, обсуждался также вопрос модернизации приграничных пропускных пунктов. «В частности, достигнута договоренность о строительстве нового моста Баграташен-Садахло. Обсуждался и вопрос ликвидации последствий схода оползня минувшей  ночью. Я предложил своему коллеге содействие соответствующих служб Армении», - сказал Овик Абрамян.
Стороны подчеркнули важность сохранения и восстановления богатого историко-культурного наследия. «В заключение хочу отметить, что переговоры проходили в традиционной для сторон теплой и конструктивной атмосфере», - сказал премьер РА.
Премьер-министр Грузии Ираклий Гарибашвили, в свою очередь, поблагодарив коллегу за гостеприимство и теплый прием, отметил, что рад возможности находиться в Армении. «Я рад находиться в Армении, с которой нас связывает многовековая дружба. В результате переговоров мы пришли  к согласию, что необходимо углубить имеющееся тесное сотрудничество между Арменией и Грузией во всех сферах. За 6 месяцев текущего года мы увеличили объем двустороннего товарооборота на 42%, что свидетельствует о том, что экономические связи между нашими странами развиваются и мы продолжим углублять эти отношения», - сказал Гарибашвили.
Премьер-министр Грузии подчеркнул, что в ходе встречи обсуждались также вопросы обеспечения стабильности и безопасности в регионе. «Должен отметить,  что мы имеем динамичный рост в сфере туризма и пришли к согласию об углублении отношений и в этой сфере. Мы также договорились о строительстве нового моста на пропускном пункте Баграташен. И я узнал, что наши армянские партнеры предлагают назвать его «Мостом дружбы». Я с удовольствием дал свое согласие.
Мы обсудили также вопросы укрепления культурных и гуманитарных связей. Г-н премьер коснулся также схода оползня минувшей ночью в Грузии и мы обещаем, что в течение двух-трех дней все проблемы будут решены и газоснабжение Армении восстановится», - сказал в заключение Ираклий Гарибашвили.