Հայաստանը և Չեխիան սերտացնում են համագործակցությունը տրանսպորտի բնագավառում
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի և Չեխիայի կառավարությունների միջև կստորագրվի «Միջազգային ավտոմոբիլային տրանսպորտի մասին» համաձայնագիր: Վերջինիս նախագծին հավանություն տալու մասին հարցն ընդգրկված է ՀՀ կառավարության օգոստոսի 21-ի նիստի օրակարգում:
«Կարևորելով Հայաստանի և Չեխիայի միջև առևտրի և տնտեսական կապերի զարգացումը՝ սույն համաձայնագիրը հնարավորություն կընձեռի երկու երկրների միջև  յուրաքանչյուր տարի փոխանակել համաձայնացված քանակով թույլտվություններ, ինչպես նաև իրականացնել կանոնավոր ուղևորափոխադրումներ:
Համաձայնագրի ստորագրումը Կողմերի տարածքում գտնվող փոխադրամիջոցներին կազատի սեփականության, գրանցման և փոխադրամիջոցի վարման հետ կապված բոլոր հարկերից և թույլ կտա անարգել օգտագործել մուտքի երկրի ճանապարհային ցանցը:
Սույն համաձայնագրի ստորագրումը նաև խթան կհանդիսանա ինտերմոդալ փոխադրումների զարգացման, ինչպես նաև ճանապարհային անվտանգության և վարորդների աշխատանքային պայմանների բարելավման համար»,-«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` նշված է նախագծի հիմնավորման մեջ:
Հաշվի առնելով բեռնափոխադրումների բնագավառում այլ պետությունների հետ արդեն իսկ գոյություն ունեցող ազատականացման փորձը, որի արդյունքում դյուրացվել է բեռնափոխադրումների գործընթացը, փոխադրող կազմակերպությունների համար նվազել է փաստաթղթերի ձևակերպման վարչարարությունը, ժամանակը և ծախսերը, ինչպես նաև ներկայումս ՀՀ  կառավարության կողմից բեռնափոխադրումների բնագավառում տարվող բարեփոխումների  քաղաքականությունը` ՀՀ տրանսպորտի և կապի նախարարությունը նպատակահարմար է գտնում համաձայնագրի ստորագրումը:

Армения и Чехия укрепляют сотрудничество в сфере транспорта
Армения и Чехия   подпишут межправительственное  соглашение «О международном автомобильном транспорте».  Вопрос об одобрении  проекта  включен в повестку правительства РА  21 августа.
«В свете важности развития торгово-экономических связей  Армении и Чехии это соглашение  даст возможность  ежегодно обмениваться  разрешениями в согласованном количестве, а также  осуществлять регулярные пассажирские перевозки.
Подписание  Соглашения  поможет  освободить средства транспорта, находящиеся на территории Сторон, от всех пошлин, связанных с  собственностью, регистрацией и вождением, а  также  позволит беспрепятственно использовать дорожную сеть страны прибытия.
Подписание  данного  Соглашения   станет стимулом  для  развития  интермодальных перевозок, а также усовершенствования условий безопасности и условий работы водителей», - как передает Арменпресс, отмечается  в обосновании проекта.
Учитывая   существующий в других  странах опыт  либерализации    сферы  грузоперевозок, упростивший  процесс  перевозок, для организаций-перевозчиков упрощена процедура оформления документов, сокращены время и выплаты. Правительство РА,   проводящее  политику  преобразований в сфере транспортных перевозок,  считает  подписание Соглашения целесообразным.