Թուրքիայի փոխվարչապետը ծաղրի առարկա է դարձել՝ կանանց «Մի´ ծիծաղեք» ասելու համար. Հարութ Սասունյան
ԼՈՍ ԱՆՋԵԼԵՍ, 6 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թուրքիայի փոխվարչապետ Բյուլենթ Առընչը հերթական պետական պաշտոնյան է, որ հիմարություններ է դուրս տվել: Այս բարձրաստիճան պաշտոնյան անցյալ շաբաթ մի ելույթում թուրք կանանց քարոզել է բարոյականության իր այլասերված տարբերակը` կոչ անելով նրանց չծիծաղել հանրության առջև... Առընչը զգուշացրել է. «Կինը պետք է իմանա, թե ինչն է հարամ (արգելված) և ինչը` ոչ հարամ: Նա բարձր ձայնով չի ծիծաղի հանրության առջև: Կինն իրեն զուսպ կպահի, ուշադրություն չի գրավի և կպահպանի իր կուսությունը»:
«Կալիֆորնիա Կուրիեր» թերթի հրատարակիչ և խմբագիրՀարութ Սասունյանն իր նոր խմբագրականում անդրադարձել էԱռընչի ծիծաղելի վարքին. «Արմենպրես»-ը հոդվածը ներկայացնում է ամբողջությամբ:
«Արդարություն և զարգացում» կուսակցության համահիմնադիր Առընչը շարունակել է իր մոլեռանդ քարոզները. «Ո՞ւր են մեր աղջիկները, որոնք թեթևակի շիկնում են, կախում իրենց գլուխները և թեքում հայացքները, երբ մենք նայում ենք նրանց դեմքին՝ դառնալով ողջախոհության խորհրդանիշ»: Նա ծաղրել է կանանց` բջջային հեռախոսով կերակուր եփելու և այլ «դատարկ բաների» մասին շաղակրատելու համար: Նմանակելով կանացի ձայնին` նա ծվծվացել է. «Ի՞նչ է պատահել Այշայի դստերը: Ե՞րբ է հարսանիքը»: Առընչը կանանց խորհուրդ է տվել նման անկարևոր հարցերի շուրջ խոսել «դեմառդեմ», այլ ոչ թե` հեռախոսով…
Փոխվարչապետի նվաստացուցիչ ելույթը տարածվել է կայծակնային արագությամբ: Ի հեճուկս նրան՝ տասնյակ հազարավոր թուրք կանայք սոցիալական ցանցերում (Թվիթեր, Ֆեյսբուք և Ինստագրամ) տեղադրել են իրենց քրքջացող դեմքերով «սելֆիները»: Իրենց ծիծաղը դադարեցնելու փոխարեն կանայք ծիծաղել են… փոխվարչապետի վրա:
Առընչի արտառոց արտահայտություններին արձագանքել են բազմաթիվ միջազգային լրատվամիջոցներ, այդ թվում` «Հյուրիյեթը», «Գարդիանը», «ԷյԲիՍի նյուզը», «Դեյլի սթարը», «Նեյշընալ փոստը», «Վաշինգտոն փոստը», «Թայմ» ամսագիրը, «Նյուսուիքը», «Ավստրալիանը» և հարյուրավոր թերթեր, ամսագրեր, ռադիո ու հեռուստակայաններ, բլոգներ ու կայքեր: Մի խոսքով` Թուրքիայի փոխվարչապետը ծաղրուծանակի առարկա է դարձել ամբողջ աշխարհում...
Հաջորդ օրը, կանանց վարկաբեկող իր ելույթի համար ներողություն խնդրելու փոխարեն, Առընչը էլ ավելի է վատթարացրել իրավիճակը` պնդելով, որ իր խոսքերի տերն է և հարձակվել է քննադատների վրա: Նա զարմացել է, թե ինչու են բոլորը ուշադրությունը կենտրոնացրել իր մեկուկես ժամանոց ելույթի միայն այդ փոքր հատվածի վրա: Այնուհետև նա սկսել է ծաղրել հայտնի կանանց. «Կան դերասանուհիներ, որոնք կեղծ ծիծաղում են և իրենց լուսանկարները ուղարկում ինձ: Իսկական ծիծաղը թեթևացնում է մարդուն, սակայն նրանց ծիծաղը շինծու է: Դուք բոլորդ էլ ունեցել եք ձեր աստեղային ժամը, սակայն այժմ, երբ այն անցել է, փորձում եք ուշադրություն գրավել ալկոհոլի և նման կեղծ քրքիջների միջոցով: Թեև լինելով ամուսնացած և երեխաների տեր` կանայք արձակուրդն անցկացնում են տղամարդկանց հետ` լքելով ամուսիններին, և երբեք առիթը բաց չեն թողնում` մերկ պարելու»:
Սա առաջին դեպքը չէ, երբ թուրք պաշտոնյաներն աչքի են ընկնում նման հիմար հայտարարություններով: Նախկինում Առընչը հայտարարել էր, որ բռնաբարության զոհը երևի թե «ցանկացել է այն»: Նա նաև ասել է, որ ընդունելի է, երբ ծնողները հավանություն են տալիս, որպեսզի իրենց 15-ամյա դուստրն ամուսնանա 45-ամյա տղամարդու հետ: Անկարայի քաղաքապետ Մելիհ Գյոքչեքը, դատապարտելով արհեստական վիժումները, անամոթաբար հայտարարել է. «Ինչո՞ւ պետք է երեխան մահանա, եթե նրա մորը բռնաբարել են: Նրա փոխարեն պետք է մայրը մեռնի»: Իսկ Անտառային տնտեսության նախարարն ասել է աշխատանք փնտրող կանանց. «Մի՞թե տնային աշխատանքը բավարար չէ ձեզ համար»: Եվրամիության հարցերով Թուրքիայի նախկին նախարար, «Արդարություն և զարգացում» կուսակցության անդամ Էգեմեն Բաղիշը, որը հաճախ անhեթեթ հայտարարություններ է անում, ասել է. «Այն, ինչ տեղի է ունեցել 1915 թվականին, չի կարող համարվել ցեղասպանություն, որքան ինձ հայտնի է, սակայն ես այնտեղ չեմ եղել 1915-ին»:
Կանանց քրքիջի համար անհանգստանալու փոխարեն փոխվարչապետ Առընչը և վարչապետ Էրդողանը պետք է ավելի մտահոգվեն իրենց կառավարության գահավիժմամբ դեպի բռնապետական կառավարում՝ լրագրողներին բանտարկելու, քրիստոնյա քահանաներին սպանելու, փոքրամասնությունների իրավունքները ոտնահարելու, ջիհադականներին Սիրիայում և Իրաքում աջակցելու, ինչպես նաև` կոռուպցիայով, թալանով ու դրամաշորթությամբ զբաղված լինելու պատճառով: Սա է իսկական անբարոյականությունը, որն Առընչը պետք է դատապարտի:
Պահպանողական թուրք պաշտոնատարը, կանանց համար տոտալիտար բարոյականություն քարոզելով, խրախուսում է իսլամիստ ընտրողներին` աջակցել վարչապետ Էրդողանին, որն իր թեկնածությունն է առաջադրել օգոստոսի 10-ին կայանալիք նախագահական ընտրություններում: Առընչի քարեդարյա ռազմավարությունը հակառակ արդյունքը տվեց, քանզի Թուրքիայի խիստ պառակտված հասարակության գրեթե կեսն իրեն չի համարում իսլամիստ և վիրավորված է նրա արտահայտություններից: Նախագահական ընտրություններում Էրդողանի հակառակորդ Էքմելեդին Իհսանօղլուն խիստ քննադատել է Առընչի հայտարարությունը, ասելով, որ «Ամենից շատ մեր երկրին անհրաժեշտ է, որ կանայք ժպտան և լսվի նրանց ծիծաղի ձայնը ...»:
Էրդողանի կառավարությունն արագ թափով իշխանության գալուց հետո դաժան քաղաքականություն է վարել երկրի ներսում և դրսում՝ առաջ բերելով Թուրքիայի միջազգային դատապարտումը: Որպես հաջորդ հավանական նախագահ` Էրդողանը և նրա շրջապատը, ամենայն հավանականությամբ, կշարունակեն վարկաբեկել Թուրքիայի միջազգային հեղինակությունը՝ այն վերածելով խայտառակված պետության: Նախագահական ընտրություններից հետո Թուրքիայի իսլամիստ կանայք միայն թաքուն կծիծաղեն, իսկ աշխարհիկ կանայք հանրության առջև ծիծաղելով` վտանգի կենթարկեն իրենց` ստանալու մտրակի 100 հարված...

Turkish Vice Prime Minister ridiculed for telling women not to laugh in public: Harut Sassounian
YEREVAN, AUGUST 6, ARMENPRESS. Turkish Deputy Prime Minster Bulent Arinc is the latest government official to put his foot in his mouth. The Publisher and Editor of "California Courier" Harut Sassounian reflected on this in his recent article. “Armenpress” introduces the article in its entirety.
“In a speech last week, this high-ranking official preached his perverted version of morality to Turkish women by telling them not to laugh in public! “A woman will know what is haram [forbidden] and not haram,” Arinc warned. “She will not laugh out loud in public. She will not be inviting in her attitudes and will protect her chasteness.”
Arinc, a co-founder of the ruling AK Party, continued his chauvinist sermonizing: “Where are our girls who slightly blush, lower their heads, and turn their eyes away when we look at their faces, becoming the symbol of chastity?” He ridiculed women for discussing cooking recipes and other "frivolous things" on cell phones. Imitating a female voice, he squeaked: “What happened to Ayse’s daughter? When is the wedding?” He told the women to talk about such insignificant matters “face to face,” not on the phone!
The Deputy Prime Minister’s demeaning remarks spread like wildfire. In defiance, tens of thousands of Turkish women went on social media (Twitter, Facebook, and Instagram) posting ‘selfies,’ pictures of themselves, laughing out loud. Rather than stopping their laughter, women started laughing … at him!
Arinc's ridiculous comments were picked up by the international media, including Hurriyet, the guardian, ABC News, The Daily Star, National Post, Washington Post, Time magazine, Newsweek, The Australian, and hundreds of newspapers, magazines, radio and TV stations, blogs and websites. The Turkish Deputy Prime Minister has become the laughing stock of the world!
The next day, instead of apologizing for his sexist remarks, Arinc made matters worse by insisting that he stood by his words, and attacked his critics. He wondered why everyone was focusing on a small segment of his hour-and-a-half speech. He proceeded to mock female celebrities: “There are some artists who laugh artificially and send me their photos. Real laughs relieve a person, but these are artificial ones. You all had your moment of fame, but when that eluded, you tried to attract attention with alcohol and such fake laughter. Despite being married with kids, women go on vacation with their boyfriends, while leaving their husbands behind, and never miss a chance to wrap themselves around a dancing pole.”
This is not the first time that Turkish officials have made such asinine statements. In the past, Arinc was quoted saying that a rape victim must have “wanted it.” He also stated that it is perfectly fine if parents give permission to their 15-year-old daughter to marry a 45-year-old man.Ankara’s Mayor Melih Gokcek, while condemning abortion, shamefully declared: “Why should the child die if the mother is raped? The mother should die instead.” Meanwhile, the Forestry Minister told women who were seeking employment, “Isn’t your housework enough?” Former Minister for European Union Affairs, Egemen Bagish, an AKP official who frequently made nonsensical statements, was quoted: “What happened in 1915 can’t be classified as genocide as far as I am concerned, but I was not around in 1915.”
Rather than being worried about women’s laughter, Arinc and Erdogan should be more concerned about their government’s increasing slide into authoritarian rule by jailing journalists, killing Christian priests, violating minority rights, supporting Jihadists in Syria and Iraq, and engaging in corruption, theft and embezzlement. This is the real immorality that Arinc should denounce.
By preaching totalitarian morality for women, the conservative Turkish leader is appealing to Islamist voters to support Prime Minister Erdogan who is running for President on August 10. Arinc’s stone-age strategy has backfired as nearly half of Turkey’s deeply divided society does not consider itself Islamist and was offended by his remarks. Erdogan’s rival in the presidential race, Ekmeleddin Ihsanoglu, blasted Arinc’s statement, saying that “more than anything else, our country needs women to smile and hear everyone's laughter!”
After Erdogan’s meteoric rise to power, his government has pursued brutal policies at home and abroad, bringing worldwide condemnation to the country. As the probable next President, Erdogan and his clique are most likely to continue undermining Turkey’s international standing, turning it into a rogue state. After the presidential election, Turkey’s Islamist women would only laugh in private, while the secularists would laugh in public and risk getting 100 lashes!”