Առաջին անգամ հրատարակման է պատրաստվում հայ երաժշտության հանրագիտարան
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ մշակույթի նախարարությունը ձեռնարկել է «Հայ երաժշտության հանրագիտարանի» ստեղծումը և հրատարակում: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ մշակույթի նախարարության հասարակայնության հետ կապերի բաժնից, հանրագիտարանի հրատարակումը բացառիկ է նրանով, որ մինչ օրս մեզանում գոյություն չունի նման համապարփակ հրատարակություն:
Այս նպատակով, ՀՀ մշակույթի նախարար Հասմիկ Պողոսյանի հրամանով, ստեղծվել է հանձնաժողով, որի կազմում ընդգրկված են վաստակաշատ երաժշտագետներ, Հայկական հանրագիտարանի հրատարակչության, ՀՀ ԳԱԱ արվեստի ինստիտուտի, Երևանի Կոմիտասի անվան պետական կոնսերվատորիայի, Հայաստանի կոմպոզիտորների և երաժշտագետների միության, Հայաստանի երգչախմբային ընկերության ներկայացուցիչներ:
Հուլիսի 26-ին ՀՀ մշակույթի նախարարությունում հրավիրվել է հանձնաժողովի առաջին նիստը.  ներկայացվել է նախարարության հանձնարարությամբ «Հայկական հանրագիտարան» հրատարակչության կողմից պատրաստված նախագիծը, որի շուրջ տեղի ունեցած մտքերի փոխանակության և առաջարկությունների քննարկմամբ` ճշտվել է հանրագիտարանի կառուցվածքի և թեմատիկ բառացանկի  սկզբունքները, ինչպես նաև ընթացիկ կազմակերպչական հարցեր:
Երաժշտական հանրագիտարանները, ինչպես և առհասարակ հանրագիտարանները, նշանակալի ներդրում են համաշխարհային մշակույթի պատմության մեջ և համարվում են ազգային հարստության անքակտելի մաս: Երաժշտական հանրագիտարաններ ունեն գրեթե բոլոր քաղաքակիրթ ժողովուրդները` երաժշտության պատմության համաշխարհային գործընթացներում շեշտելով նաև սեփական ժողովրդի ձեռքբերումներն այդ ոլորտում:

Готовится к изданию первая энциклопедия армянской музыки
Минкульт Армении начало подготовку к изданию «Энциклопедии армянской музыки». Как сообщили Арменпресс в пресс-службе министерства, издание энциклопедии уникально тем, что до сих пор у нас не было такого всеобъемлющего собрания.
С этой целью приказом министра культуры Асмик Погосян создана комиссия, в составе которой выдающиеся музыканты, представители издательства Армянской энциклопедии, Института искусств НАН РА, консерватории им. Комитаса, Союза композиторов и музыковедов, Хорового общества Армении.
26 июля в Минкульте РА состоялось первое заседание, на котором был представлен проект, подготовленный издательством «Армянская энциклопедия». В ходе обсуждения проекта были уточнены формат, структура, принципы и тематическое содержание будущего издания, а также организационные вопросы.
Музыкальные энциклопедии, как и любые подобные собрания – это весомые составляющие истории мировой культуры и неотчуждаемые сокровища национальной музыкальной культуры. Музыкальные энциклопедии есть у каждого цивилизованного народа, они утверждают роль и место данного народа в мировой культуре.