Առաջին անգամ հրատարակման է պատրաստվում հայ երաժշտության հանրագիտարան
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ մշակույթի նախարարությունը ձեռնարկել է «Հայ երաժշտության հանրագիտարանի» ստեղծումը և հրատարակում: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ մշակույթի նախարարության հասարակայնության հետ կապերի բաժնից, հանրագիտարանի հրատարակումը բացառիկ է նրանով, որ մինչ օրս մեզանում գոյություն չունի նման համապարփակ հրատարակություն:
Այս նպատակով, ՀՀ մշակույթի նախարար Հասմիկ Պողոսյանի հրամանով, ստեղծվել է հանձնաժողով, որի կազմում ընդգրկված են վաստակաշատ երաժշտագետներ, Հայկական հանրագիտարանի հրատարակչության, ՀՀ ԳԱԱ արվեստի ինստիտուտի, Երևանի Կոմիտասի անվան պետական կոնսերվատորիայի, Հայաստանի կոմպոզիտորների և երաժշտագետների միության, Հայաստանի երգչախմբային ընկերության ներկայացուցիչներ:
Հուլիսի 26-ին ՀՀ մշակույթի նախարարությունում հրավիրվել է հանձնաժողովի առաջին նիստը.  ներկայացվել է նախարարության հանձնարարությամբ «Հայկական հանրագիտարան» հրատարակչության կողմից պատրաստված նախագիծը, որի շուրջ տեղի ունեցած մտքերի փոխանակության և առաջարկությունների քննարկմամբ` ճշտվել է հանրագիտարանի կառուցվածքի և թեմատիկ բառացանկի  սկզբունքները, ինչպես նաև ընթացիկ կազմակերպչական հարցեր:
Երաժշտական հանրագիտարանները, ինչպես և առհասարակ հանրագիտարանները, նշանակալի ներդրում են համաշխարհային մշակույթի պատմության մեջ և համարվում են ազգային հարստության անքակտելի մաս: Երաժշտական հանրագիտարաններ ունեն գրեթե բոլոր քաղաքակիրթ ժողովուրդները` երաժշտության պատմության համաշխարհային գործընթացներում շեշտելով նաև սեփական ժողովրդի ձեռքբերումներն այդ ոլորտում:

First publication of “Encyclopedia of Armenian Music” is being prepared
YEREVAN, JULY 28, ARMENPRESS. The Ministry of Culture of the Republic of Armenia has undertaken creation and publication of "Encyclopedia of Armenian Music". As “Armenpress” was informed from the Department of Public Relations of the Ministry of Culture, the publication of the encyclopedia is exclusive, as, so far, there has been no such comprehensive edition in our country.
For this purpose, by Minister of Culture Hasmik Poghosyan’s order, a committee was created, comprised of distinguished musicologists, representatives of the Armenian Encyclopedia publishing house, the Institute of Arts of the National Academy of Sciences of Armenia, Yerevan Komitas State Conservatory, Union of Composers and Musicologists of Armenia, Armenian Choral Society.
On July 26, the Ministry of Culture organized the first sitting of the committee, during which the project of the Armenian Encyclopedia publishing house was introduced, as well as exchange of ideas and discussion on the suggestions and current organizational issues was held.