«Եվրատեսիլ 2015» մրցույթի անցկացման օրերը փոփոխվել են
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայտնի են «Եվրատեսիլ 2015» մրցույթի անցկացման ժամկետները: Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով մրցույթի պաշտոնական՝ eurovision.tv կայքը, մրցույթը կանցկացվի հաջորդ տարի մայիսի 19-ին, 21-ին և 23-ին: Մինչ այդ հայտարարվել էր, որ Եվրոպայի սիրելի հեռուստատեսային շոուն պետք է անցկացվեր մայիսի 12-ին, 14-ին և 16-ին, սակայն Եվրոպական հեռարձակողների միությունը և ORF հեռարձակող հեռուստաընկերությունը համաձայնել են փոխել ժամկետները մեկ շաբաթ ավելի ուշ:
Նշանակում է, որ առաջին կիսաեզրափակիչը տեղի կունենա երեքշաբթի, մայիսի 19-ին, երկրորդ կիսաեզրափակիչը՝ հինգշաբթի 21-ին, իսկ եզրափակիչը՝ շաբաթ՝ մայիսի 21-ին: Ժամկետների փոփոխությունը պայմանավորված է նրանով, որ հարմար է հյուրընկալող քաղաքի հայտին մասնակցող քաղաքներին: Այն պայմանավորված է նաև աշխարհում տեղի ունեցող իրադարձություններով:
Մոտակա շաբաթների ընթացքում ORF-ն պլանավորում է ընտրել մրցույթի անցկացման քաղաքը և վայրը: Ավստրիան կընդունի «Եվրատեսիլ 2015» մրցույթը, քանի որ այդ երկրի ներկայացուցիչ Կոնչիտա Վյուրստը հաղթել էր «Եվրատեսիլ 2014» մրցույթում իր «Rise Like a Phoenix» երգով:

It’s official: Eurovision 2015 Final on May 23
Today, the dates for the 2015 Eurovision Song Contest have been put in stone. The contest will be held on the 19th, 21st and 23rd of May next year. While the preliminary dates for Europe’s favourite TV show had been announced previously for the 12th, 14th and 16th of May, today, the EBU and the host broadcaster ORF agreed on changing the dates to a week later. This means that the first Semi-Final will be on Tuesday, the 19th, the second Semi-Final on Thursday, the 21st and the Grand Final on Saturday, the 23rdof May.
The change in dates is due to the fact it fits the cities participating in the host city bid best and due to other events in the world. It also suits the EBU very well for technical reasons. Director General of ORF already pointed out the preferred dates for ORF in an interview earlier this week.
To avoid confusion, the EBU approved the proposal immediately. In the next few weeks, ORF is planning also to reach to a decision on the host city and venue. Austria will be hosting the 2015 Eurovision Song Contest as their participant this year, Conchita Wurst won the contest in Copenhagen with her song Rise Like A Phoenix.