ԵԱՀԿ-ն կես տարով երկարացրեց դիտորդական առաքելության մանդատը Ուկրաինայում
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրոպայի անվտանգության եւ համագործակցության կազմակերպությունը (ԵԱՀԿ) հուլիսի 22-ին վեց ամսով երկարացրել Է Ուկրաինայում ԵԱՀԿ-ի հատուկ դիտորդական առաքելության մանդատը: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հաղորդվում Է Twitter-ում կազմակերպության պաշտոնական միկրոբլոգում:
Հատուկ դիտորդական առաքելության մանդատը վեց ամսով ընդունվել Էր ԵԱՀԿ-ի մշտական խորհրդի մարտի 21-ի նիստում: Ընդսմին պատվիրակության թվաքանակը սահմանված Է 100-ից մինչեւ 500 մարդ, իսկ տեղաբաշխումը՝ տասը կետերում. գլխավոր գրասենյակը Կիեւում Է, իսկ բաժանմունքները՝ Դոնեցկում, Դնեպրոպետրովսկում, Իվանո-Ֆրանկովսկում, Լուգանսկում, Օդեսայում, Խարկովում, Խերսոնում եւ Չեռնովիցայում: Մանդատի որեւԷ պարամետրի փոփոխման համար պահանջվել Է ԵԱՀԿ-ի  մասնակից բոլոր 57 պետությունների փոխհամաձայնությունը, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

ОБСЕ продлила мандат наблюдательной миссии на Украине на полгода
Организация по безопасности и сотрудничеству в Европе (ОБСЕ) продлила во вторник мандат Специальной наблюдательной миссии ОБСЕ на Украине на шесть месяцев, сообщается в официальном микроблоге организации в Twitter.
Как сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости, мандат Специальной наблюдательной миссии был принят на заседании Постоянного совета ОБСЕ 21 марта сроком на шесть месяцев. При этом численность миссии установлена в размере от 100 до 500 человек, а размещение — в десяти пунктах: главный офис в Киеве и отделения в Донецке, Днепропетровске, Ивано-Франковске, Луганске, Львове, Одессе, Харькове, Херсоне и Черновцах. Для изменения любого из параметров мандата также требовался консенсус всех 57 государств-участников ОБСЕ.