Վիրահայոց թեմում կասկածում են, որ Սուրբ Էջմիածին եկեղեցու վրա հարձակումը կենցաղային միջադեպ էր
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայ առաքելական եկեղեցու վիրահայոց թեմը տարակուսանքով է ընդունել Վրաստանի ներքին գործերի նախարարության այն հայտարարությունը, որ Թբիլիսիի սուրբ Էջմիածին եկեղեցում տեղի ունեցած հարձակումը եղել է կենցաղային հողի վրա եւ իր մեջ չի պարունակում էթնիկ կամ ազգային փոքրամասնություններին ուղղված ատելություն: «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում Վիրահայոց թեմի մամուլի ծառայության ղեկավար Սուսաննա Խաչատրյանը տեղեկացրեց, որ եկեղեցում 50 մարդուց բաղկացած խումբը վիրավորել է հայերի ազգային արժանապատվությունն ու դա դժվար է որակել եւ ընդունել որպես կենցաղային միջադեպ:
«Մենք իհարկե շատ կցանկանայինք, որ միջադեպն ազգային հողի վրա չլիներ, սակայն նրանք հայհոյանքներ էին հասցեագրում հայ մարդու, Հայոց եկեղեցու հասցեին: Եթե իրավապահ մարմինները կարծում են, որ կատարվածն, իրոք կենցաղային հողի վրա է, ապա թող նրանք կարողանան պատժել եւ միջոցներ ձեռնարկել, որ նման դեպքեր այլեւս չկրկնվեն: Նրանք եկեղեցու վրա են հարձակվել եւ դա արդեն շատ լուրջ է: Ինչեւէ, մենք սպասում ենք, տեսնենք, թե նախաքննությունն ինչպես կավարտվի»,- ասաց Խաչատրյանը` հավելելով, որ եկեղեցին շարունակում է իր բնականոն աշխատանքը, միջադեպի հաջորդ օրը եկեղեցում մատուցվել է կիրակնօրյա պատարագ:
«Քննիչները հաճախ գալիս են, քննում են, զրուցում են վկաների հետ, սակայն ընդհանուր առմամբ եկեղեցու աշխատանքը կանգ չի առել»:
Հուլիսի 19- երեկոյան ծրագրված հարձակում է իրականացվել Թբիլիսիի Սուրբ Էջմիածին եկեղեցու հոգևոր դասի, թեմի պաշտոնեության և հավատացյալների վրա: Դեպքի առնչությամբ հարուցվել է քրեական գործ: Վրաստանի ՆԳՆ-ն կատարվածը որակել է կենցաղային միջադեպ:

Армянская епархия сомневается в том, что инцидент в армянской церкви был бытовым
Епархия Армянской Апостольской Православной Святой Церкви в Грузии с сомнением отноится к заявлению министерства внутренних дел Грузии о том, что инцидент возле армянской церкви Сурб Эчмиадзин  в Тбилиси в минувшие выходные не носил этнического характера.
В беседе с Арменпресс пресс-секретарь армянской епархии в Грузии Сусанна Хачатрян сообщила, что группа из 50 человек оскорбила национальную честь армян и трудно назвать или принять это как бытовой инцидент.
“Конечно, мы бы очень хотели, чтобы инцидент не был на национальной почве, однако они матом отзывались в адрес армян и армянской церкви. Если правоохранительные органы считают, что инцидент действительно был на бытовой почве, то пусть они накажут и предпримут средства, чтобы подобные случаи не повторялись. Они напали на церковь, и это очень серьезно. Как бы то ни было, мы ждем, увидим, как завершится предварительное следствие”, - сказала Хачатрян, добавив, что церковь продолжает свою нормальную деятельность, на следующий день в церкви прошла воскресная служба.
“Следователи часто приходят, расследуют, беседуют со свидетелями, однако, в общем, работа церкви не была остановлена”, - сказала Хачатрян.
Напомним, что вечером 19 июля было совершено спланированное нападение на армянскую церковь Сурб Эчмиадзин г. Тбилиси. Епархия Армянской Апостольской Православной Святой Церкви в Грузии выступила в связи с этим с официальным заявлением.