Հայ զինվորականները մասնակցել են Ֆրանսիայի ազգային տոնին նվիրված զորահանդեսին
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ֆրանսիայի մայրաքաղաքում ի պատիվ ազգային տոնի` Բաստիլի գրավմանը անցկացված զորահանդեսին մասնակցել են նաեւ հայ զինվորականներն ու քայլերթի ժամանակ ծածանել հայկական դրոշը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ ՀՀ ԱԳՆ մամուլի խոսնակ Տիգրան Բալայանը Twitter-ի իր միկրոբլոգում տեղադրել է հայ զինվորականների լուսանկարը հետեւյալ գրառմամբ. «Հայկական դրոշը` Շանզ էլիզեում, հուլիսի 14-ի զորահանդեսի ժամանակ»:
Ֆրանսիայի ազգային տոնի առթիվ Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր այցելել է Հայաստանում Ֆրանսիայի դեսպանատուն: Հանրապետության Նախագահը տոնի առթիվ շնորհավորել է դեսպան Անրի Ռենոյին, դեսպանատան աշխատակիցներին և ի դեմս նրանց՝ Ֆրանսիայի ամբողջ ժողովրդին: Սերժ Սարգսյանը տոնի առթիվ նաև շնորհավորական ուղերձ է հղել Ֆրանսիայի Հանրապետության Նախագահ Ֆրանսուա Օլանդին:
Ֆրանսիայի մայրաքաղաք Փարիզում զորահանդեսին մասնակցել է մի քանի հազար մարդ, ինչպես նաեւ 54 ինքնաթիռ, 36 ուղղաթիռ, 285 ցամաքային փոխադրամիջոց եւ ավելի քան 200 նժույգ:
Երկրի իշխանությունները որոշում են ընդունել 2014 թվականի հանդիսավոր ստուգատեսը առաջինը դարձնել Առաջին աշխարհամարտի սկսվելու 100-ամյակին նվիրված հիշատակի միջոցառումների շարքում: Այդ կապակցությամբ Ելիսեյան դաշտերում առաջինն անցել են այն երկրների դրոշակակիրները, որոնք մասնակցել են 1914-1918 թվականների պատերազմին: Նրանց ուղեկցում Էին երկու խումբ զինվորականներ՝ ֆրանսիական բանակի 1914 թվականի նմուշի համազգեստով ու հանդերձանքով:
Զորահանդեսն ընդունում Է Ֆրանսիայի նախագահ Ֆրանսուա Օլանդը: Նա, ավանդույթի համաձայն՝ ժամանել Է Հաղթանակի կամարի մոտ, որտեղից սկսվում Է զինվորական դեֆիլեն, եւ այնտեղից հեծելազորայինների ուղեկցությամբ ուղեւորվել Է շարք կանգնած ստորաբաժանումների տողանցման: Դրանից հետո պետության ղեկավարը տեղ Է զբաղեցրել Համաձայնության հրապարակի ամբիոնում՝ Փարիզ հրավիրված արտասահմանյան շուրջ 80 երկրների ներկայացուցիչների հետ միասին, երկրներ, որոնք այս կամ այն կերպ մասնակցել են առաջին աշխարհամարտին: Այդ երկրները հիմնականում ներկայացված են պաշտպանության նախարարներով:
Ֆրանսիայում Բաստիլի գրավման օրը նշվում Է հուլիսի 14-ին: 1789 թվականի այդ օրը գրավվել Է Բաստիլ բանտ-ամրոցը: Այդ օրը համարվում Է Ֆրանսիական մեծ հեղափոխության սկիզբը:

Армянские солдаты приняли участие в параде по случаю Национального праздника Франции
В торжественном параде, приуроченном к главному национальному празднику Франции — Дню взятия Бастилии, во французской столице приняли участие также армянские солдаты с армянским флагом. Как сообщает Арменпресс, пресс-секретарь МИД Армении Тигран Балаян в своем Твиттере разместил фотографию армянских солдат со следующей записью: «Армянский флаг на Шанз-Элизе, 14 июля, во время парада».
По случаю Национального праздника Франции президент Армении Серж Саргсян 14 июля посетил посольство Франции в Армении. Саргсян по случаю Национального праздника страны – 14 июля, поздравил посла Анри Рено, сотрудников посольства и в их лице – весь народ Франции. Президент Армении по случаю праздника направил поздравительное послание президенту Французской Республики Франсуа Олланду.
В Париже в параде приняли участие несколько тысяч человек, а также 54 самолета, 36 вертолетов, 285 наземных транспортных средств и более 200 лошадей.
Власти страны приняли решение сделать торжественный смотр 2014 года первым в череде памятных мероприятий, приуроченных к 100-летию со дня начала Первой мировой войны. В связи с этим первыми по Елисейским полям прошли знаменосцы стран, принимавших участие в войне 1914-1918. Их сопровождали две группы военных в униформе и с амуницией французской армии образца 1914 года.
Принимал парад президент Франции Франсуа Олланд. Он по традиции прибыл к Триумфальной арке, откуда начинается военное дефиле, и от нее в сопровождении конного эскорта отправился на объезд выстроившихся подразделений. После этого глава государства занял место на расположенной на площади Согласия трибуне вместе с приглашенными в Париж представителями примерно 80 зарубежных стран, так или иначе принимавших участие в Первой мировой войне. В основном эти страны представлены на уровне министров обороны.
День взятия Бастилии отмечается во Франции 14 июля. В этот день в 1789 году была взята крепость-тюрьма Бастилия — этот день считается началом Великой французской революции.