Յուրաքանչյուր տարի ՄԻԵԴ-ը Հայաստանի դեմ 200 հայց է ընդունում
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանում այժմ կա Հայաստանի դեմ 1000-ից ավելի չքննված դիմում, որոնց մեծ մասի` շուրջ 600 դիմումի հայցորդները ադրբեջանցիներ են: Հայաստանի դեմ բողոք ներկայացնող ադրբեջանցիները բարձրացնում են ազատագրված տարածքներում իրենց սեփականության իրավունքների հարցերը: «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում ՄԻԵԴ-ում Հայաստանը ներկայացնող դատավոր Ալվինա Գյուլումյանը նշեց, որ գրեթե նույնքան հայց էլ ներկայացրել են ադրբեջանահայերը` Ադրբեջանից պահանջելով բարոյական եւ ֆինանսական փոխհատուցում կրած զրկանքների եւ տեղահանության համար: Թե ինչ ընթացքով են գնում գործերը, Գյուլումյանը չնշեց` հավելելով, որ գործերի մեծ մասը գտնվում են քննարկման փուլում եւ որպես դատավոր չի կարող որեւէ տեսակետ հայտնել:
Ընդհանուր առամամբ, ՄԻԵԴ-ը տարեկան Հայաստանի դեմ մոտ 200 դիմում է ստանում: Հայաստանի քաղաքացիներից ստացվող դիմումները տարբեր բովանդակություն ունեն: Գյուլումյանի ներկայացմամբ, դիմումները հիմնավոր են, ակնհայտ անընդունելի բողոքներ չկան: Նվազում են կրոնական պատկանելության պատճառով զինվորական ծառայություն չանցնելու համար հայցերը: Այս պահին ՄԻԵԴ-ում 3 նման հայց կա: Ըստ Գյուլումյանի, այս հարցում Հայաստանը ոչ թե է պարտվում, այլ պարզապես խնդրի վերաբերյալ պետության դիրքորոշումը չի համընկնում Եվրոպայի խորհրդի դիրքորոշման հետ:
Նրա խոսքերով, Հայաստանը Եվրոպայի խորհրդի ցանկում ընդգրկված է միջին թվով դիմումներ ունեցող պետությունների ցանկում: Դա բավարար արդյունք է, սակայն անհրաժեշտ է աշխատել այս ուղղությամբ:
Անդրադառնալով հարցին, որ մեկ տարի անց լրանում է նրա պաշտոնավարման ժամկետը, ու՞մ է տեսնում իրեն փոխարինողի դերում, Ալվինա Գյուլումյանը պատասխանեց. «Դժվար է ինձ համար դա ասելը, քանի որ նոր կարգով պետք է ներկայացվեն թեկնածուները, չգիտեմ ո՞վ կդիմի, ի՞նչ եզրահանգման կգա որոշող մարմինը, բացի դրանից, շուրջ 10 տարի է՝ մի փոքր կտրված եմ Հայաստանից և հնարավոր թեկնածուներին այնքան էլ լավ չեմ ճանաչում»:
Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը Ստրասբուրգում հիմնված միջազգային դատարան է։ Դատավորների թիվը համապատասխանում է Մարդու իրավունքների և հիմնարար ազատությունների պաշտպանության եվրոպական կոնվենցիան վավերացրած Եվրոպայի խորհրդի անդամ պետությունների թվին: Դատարանը գործադրում է Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիան։ Դրա խնդիրն է երաշխավորել Կոնվենցիայում ամրագրված իրավունքներն ու երաշխիքները անդամ պետությունները հարգեն: Դատարանն իրականացնում է անհատների, երբեմն նաև պետությունների ներկայացրած բողոքները (որոնք հայտնի են որպես «հայցադիմումներ») զննելու միջոցով։ Եթե դատարանը գտնում է, որ անդամ պետությունը ոտնահարել է վերոնշյալ իրավունքներից և երաշխիքներից մեկը կամ ավելին, ապա որոշում է կայացնում։ Որոշումները պարտադիր իրավական ուժ ունեն. խնդրո առարկա պետությունները պարտավոր են ենթարկվել դրանց։ 2003թ. ապրիլի 2-ից Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանում Հայաստանը ներկայացնում է Ալվինա Գյուլումյանը: Մինչ այդ, նա եղել է ՀՀ Սահմանադրական դատարանի անդամ:

В Европейский суд по правам человека поступает около 200 исков в год против Армении
В Европейском суде по правам человека на сегодня остается более 1000 нерассмотренных исков против Армении, причем около 600 из них – от азербайджанцев. Последние, в основном, касаются их прав на собственность, оставшуюся на освобожденных территориях. В беседе с Арменпресс судья Альвина Гюлумян, представляющая Армению в Евросуде, отметила, что почти столько же исков поступает от армян из Азербайджана с требованиями возмещении о морального и материального ущерба. По словам Гюлумян, большая часть этих дел находится на стадии рассмотрения, так что она, как судья, не вправе высказывать своего мнения.
В целом, в Европейский суд по правам человека против Армении поступает около 200 исков в год. Заявления от граждан Армении бывают разного содержания. По словам Гюлумян, эти жалобы обычно обоснованы, откровенно неприемлемых нет.  Снижается число исков, касающихся отказа от прохождения воинской службы из-за религиозных убеждений: на данный момент, их всего 3. В этом вопросе позиция Армении расходится с позицией Совета Европы.
По словам судьи, Армения в числе стран со средним числом заявлений в Европейский суд. Это удовлетворительный результат, хотя необходимо продолжить работы в этом направлении.
Коснувшись вопроса, о том, кто сменит ее на этом посту, поскольку через год  истекает срок ее полномочий в Европейском суде, Альвина Гюлумян ответила: «Трудно сказать, поскольку, согласно новому порядку, должны быть представлены кандидатуры, а я уже более 10 лет несколько оторвана от Армении и не очень хорошо знаю возможных кандидатов».
Европейский суд по правам человека  — международный судебный орган, юрисдикция которого распространяется на все государства-члены Совета Европы, ратифицировавшие Европейскую конвенцию о защите прав человека и основных свобод, и включает все вопросы, относящиеся к толкованию и применению конвенции, включая межгосударственные дела и жалобы отдельных лиц. Его местонахождение — Дворец прав человека в Страсбурге (Франция), где находится и сам Совет Европы.
Со 2 апреля 2013 года Армению в Европейском суде  представляет  Альвина Гюлумян, до этого она являлась членом Конституционного суда РА.