Ռումինիայի արտգործնախարարին վերագրվող հայտարարությունը հակասում է թե ԵԱՀԿ-ի, թե ԵՄ-ի մոտեցումներին. Տիգրան Բալայան
Ռումինիայի արտգործնախարարին վերագրվող հայտարարությունը հակասում է
թե ԵԱՀԿ-ի, թե ԵՄ-ի մոտեցումներին. Տիգրան Բալայան
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության մամուլի խոսնակ Տիգրան Բալայանը պատասխանել է Ռումինիայի արտաքին գործերի նախարար Տիտուս Կոռլեցիային վերագրվող վերջին հայտարարությունների առնչությամբ «Արմենպրես»-ի հարցմանը:
Հարց- Ըստ ադրբեջանական լրատվամիջոցների` Ռումինիայի արտգործնախարարը, ադրբեջանական լոբբիստական կառույցի հարցմանն ի պատասխան իբր հանդես է եկել տարօրինակ հայտարարությամբ, որը աղավաղում է ղարաբաղյան հիմնախնդրի և դրա կարգավորման գործընթացի էությունը։ Ինչ կասե՞ք դրա վերաբերյալ։
Պատասխան - Դժվար է հավատալ, որ ԵԱՀԿ-ի, Եվրոպական միության որևէ անդամ երկրի բարձրաստիճան պաշտոնյա կարող է հանդես գալ ղարաբաղյան հիմնախնդրի վերաբերյալ հայտարարությամբ, որը հակասում է թե ԵԱՀԿ-ի, թե ԵՄ-ի մոտեցումներին, նաև ակնհայտորեն հակասում է համանախագահ երկրների ղեկավարների՝ Ռուսաստանի, Միացյալ Նահանգների, Ֆրանսիայի նախագահների մակարդակով ԼՂ հիմնախնդրի վերաբերյալ վերջին հինգ տարիների ընթացքում արված հինգ հայտարարություններին։ Չենք կարծում, որ ինչ-որ ադրբեջանական լոբբիստական կազմակերպությանը հաճոյանալու համար որևէ երկրի պատասխանատու անձ կարող է անպատասխանատու հայտարարություն անել, որը կարող է միմիայն վնաս հասցնել բանակցային գործընթացին:

Приписываемое министру ИД Румынии высказывание противоречит подходам как ОБСЕ, так и ЕС - Тигран Балаян
Приписываемое министру ИД Румынии высказывание противоречит подходам как
ОБСЕ, так и ЕС  -  Тигран Балаян
Пресс-спикер  МИД Армении Тигран Балаян ответил на вопрос Арменпресс относительно заявления, приписываемого министру ИД Румынии Титусу Корлэцяну.
Вопрос: Согласно азербайджанским СМИ, в ответ на запрос азербайджанской  лоббистской организации министр ИД Румынии якобы сделал неожиданное заявление, искажающее суть карабахской проблемы и процесса ее урегулирования. Что Вы скажете по этому поводу?
Ответ: Трудно поверить, что высокопоставленный чиновник какого-либо государства – члена ОБСЕ или ЕС может позволить себе сделать заявление, противоречащее подходам как ОБСЕ, так и ЕС, а также всем пяти заявлениямотносительно урегулирования проблемы НКР, с которыми выступали за последние пять лет руководители стран-сопредседателей  - России, США, Франции. Нам не кажется, что ради того, чтобы угодить какой-либо азербайджанской лоббистской организации,  ответственное лицо из какого-либо государства может сделать столь безответственное заявление, которое может только навредить переговорному процессу.