Wikipedia-ի գերմաներեն բաժնում հանվել է Գեզի զբոսայգու հայկական անցյալի մասին տեղեկությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Wikipedia առցանց ազատ հանրագիտարանի գերմաներեն բաժնում Գեզի զբոսայգու մասին պատմական տեղեկությունից հանվել է այն, որ այդ տարածքում նախկինում եղել է հայկական գերեզմանատուն: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը` Wikipedia-ի թուրք օգտատերերը տարբեր փաստերով փորձել են ապացուցել, թե իբր հայկական գերեզմանատան տարածքը չի գտնվել Գեզի զբոսայգու տարածքում:
Ստամբուլի Բանգալթը թաղամասի Սուրբ Հակոբ հայկական գերեզմանատունը գործել է 1551-1939 թվականների ընթացքում: 1930-ականների վերջին թուրքական իշխանությունները հայկական գերեզմանոցի տեղում կառուցել են Գեզի զբոսայգին, ինչպես նաև Դիվան, Հիլթոն և Հայաթ հյուրանոցը, TRT ռադիոընկերության շենքը:
Թուրքիայում ծավալված հակակառավարական ցույցերի ժամանակ բարձրացվեց նաև հայկական գերեզմանատուն տասնամյակներ առաջ ոչնչացնելու հարցը: Թաքսիմում շինարարական աշխատանքների ժամանակ տարածքից հայտնաբերվեց հայկական գերեզմանատան 16 շիրմաքար:

Information on Armenian past of Gezi Park removed from Wikipedia’s German section
YEREVAN, JULY 18, ARMENPRESS: A part of the historical information on the Gezi Park of Istanbul, where it was noted that an Armenian cemetery was located on that territory, has been removed from the German section of the Wikipedia Online Encyclopedia. As reported by Armenpress, the Turkish users of the Wikipedia tried to prove that the Armenian cemetery was not on the territory of the Gezi Park.
The Armenian cemetery St. Jacob of Istanbul functioned in 1551-1939. In the end of 1930s the Turkish authorities built the Gezi Park, the Hilton and Hyatt Hotel, as well as the TRT Radio Company building on the territory of the Armenian cemetery.
During the anti-governmental demonstrations held in Turkey the issue of the destruction of the Armenian cemetery decade ago was also raised. During the construction works held in Taksim 16 tombstones of the Armenian cemetery were found.