Թուրքիայում ԱՄՆ դեսպանն այցելել է Աղթամարի Սուրբ Խաչ եկեղեցի
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թուրքիայում ԱՄՆ դեսպան Ֆրենսիս Ռիկարդոնեն իր կնոջ հետ այցելել է Վանի Աղթամար կղզում գտնվող հայկական Սուրբ Խաչ եկեղեցի, որտեղից հեռացել է խոր տպավորություններ ստացած: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին տեղեկացնում է թուրքական «Միլլիեթ» պարբերականը:
ԱՄՆ դեսպանն այցելությունից հետո կիսվել է իր տպավորություններով` հրավիրելով ԱՄՆ այլ քաղաքացիների ևս անպայման այցելել Վան: Նա նշել է, որ ավելի վաղ ևս ցանկություն է ունեցել այցելել Վան և գնել մի վանա կատու, սակայն նախկինում նման հնարավորություն չի ունեցել: «Իմացա, որ վաղը Ֆլորիդայից Վան ամերիկացիներ են գալու: Ցանկացանք խրախուսել նրանց, հիշեցնել, թե որքան գեղեցիկ է Վանը»,- ասել է Թուրքիայում ԱՄՆ դեսպանը:
Այցելության վերջում Վանի նահանգապետ Մյունիր Քարաօղլուն Ռիկարդոնեին է նվիրել Աղթամարի հայկական եկեղեցով պատկեր:

YEREVAN, JUNE 24, ARMENPRESS: The Ambassador of the United States of America to Turkey Francis J. Ricciardone and his wife visited the Saint Cross Church on the Akhtamar Island of Van, leaving from there with deep impressions. As reported by Armenpress, this was published by the Turkish Milliyet Periodical.
After the visit the Ambassador of the United States of America to Turkey Francis J. Ricciardone shared with his impressions, inviting other US citizens to necessarily visit Van. The Ambassador stated that earlier he wanted to visit Van and buy a Van cat, but then he did not have the opportunity. “I got to know that tomorrow Americans will come to Van from Florida. We wanted to encourage them and say how beautiful Van is”, - said Francis J. Ricciardone.
At the end of the visit the Governor of Van Munir Karaloğlu presented the Ambassador of the United States of America to Turkey a picture of the Akhtamar’s Armenian Church.