Մակրոնը և Սի Ծինփինն անկախ պաղեստինյան պետության ստեղծման կոչ են արել
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Չինաստանի նախագահ Սի Ծինփինը և Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը հանդես են եկել 1967 թվականի սահմաններով անկախ պաղեստինյան պետության ստեղծման օգտին: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին նշված է երկու երկրների ղեկավարների համատեղ հայտարարությունում, որը հրապարակվել է Սի Ծինփինի՝ Ֆրանսիա կատարած պետական այցի արդյունքներով։
«Երկու պետությունների ղեկավարները կոչ են արել․․․․ ստեղծելու կենսունակ, անկախ և ինքնիշխան Պաղեստինի պետություն 1967 թվականի սահմաններում», - նշված է հայտարարությունում։
Բացի այդ, Փարիզը և Պեկինը կարևոր խնդիր են համարում հրադադարը Մերձավոր Արևելքում և Գազայի խաղաղ բնակչության պաշտպանությունը։
«Պետությունների ղեկավարներն ընդգծել են անհապաղ և տևական հրադադարի կարևորությունը, որն անհրաժեշտ է Գազայի հատված լայնածավալ մարդասիրական օգնության առաքման և քաղաքացիական անձանց պաշտպանության համար։ Նրանք կոչ են արել անհապաղ և անվերապահորեն ազատ արձակել բոլոր պատանդներին», - ասված է հայտարարության մեջ:
Բացի այդ, Էմանուել Մակրոնը և Սի Ծինփինը դեմ են արտահայտվել Իսրայելի հարձակմանը Ռաֆահի դեմ, «որը կհանգեցնի հումանիտար աղետի և պաղեստինցի խաղաղ բնակիչների զանգվածային տեղահանման»:

Макрон и Си Цзиньпин призвали к созданию независимого палестинского государства
Президент Китая Си Цзиньпин и президент Франции Эммануэль Макрон выступили за создание независимого палестинского государства в границах 1967 года. Как передает “Арменпресс”, об этом говорится в совместном заявлении лидеров двух стран, опубликованном по итогам государственного визита Си Цзиньпина во Францию.
“Главы двух государств призвали к созданию жизнеспособного, независимого и суверенного палестинского государства в границах 1967 года”, - говорится в заявлении.
Кроме того, Париж и Пекин считают важной задачей прекращение огня на Ближнем Востоке и защиту гражданского населения Газы.
“Главы двух государств (Си Цзиньпин и Макрон) вновь подтвердили свою приверженность этой программе, которая является единственным способом удовлетворить в долгосрочной перспективе законные чаяния палестинского и израильского народов, стремящихся к миру и безопасности”. Они также призвали к немедленному и безоговорочному освобождению всех заложников.
Эммануэль Макрон и Си Цзиньпин выступили против нападения Израиля на Рафаха, “которое приведет к еще более масштабной гуманитарной катастрофе, а также против насильственного перемещения палестинских мирных жителей”.