Ոչ պաշտոնական աղբյուրները կրկին պնդում են, որ «Լիվերպուլ»-ը համաձայնության է եկել Հենրիխ Մխիթարյանի տրանսֆերի հարցում
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ոչ պաշտոնական աղբյուրները շարունակում են պնդել, որ անգլիական «Լիվերպուլ»-ը համաձայնության է եկել Հենրիխ Մխիթարյանի տրանսֆերի շուրջ:«Արմենպրես»-ը փոխանցմամբ` այս անգամ դրա մասին գրում է ֆուտբոլային ակումբի Twitter-յանLFC Transfer update էջը: ««Լիվերպուլ»-ը համաձայնության է եկել Հենրիխ Մխիթարյանի տրանսֆերի շուրջ: Ֆուտբոլիստի համար կվճարի 20 միլիոն ֆունտ»,-գրում է էջը:
Հայաստանի ֆուտբոլի ազգային հավաքականի եւ Դոնեցկի «Շախտյոր»-ի ֆուտբոլիստ Հենրիխ Մխիթարյանի ծառայություններով հետաքրքրված է անգլիական «Լիվերպուլ»-ը: Մխիթարյանը ուկրաինական «Շախտյոր»-ի կազմում հասցրել է դառնալ Ուրաինայի չեմպիոն եւ գավաթակիր: Մխիթարյանը հունիսի 22-ին հայտարարությամբ էր հանդես եկել` մասնավորապես նշելով. «Իմ տրանսֆերային գործերով զբաղվում է իմ պաշտոնական գործակալը: Ես որպես պրոֆեսիոնալ ֆուտբոլիստ, չեմ հետաքրքրվում իմ գործակալի եւ իմ ակումբի գործերով: Ես պաշտոնական պայմանագիր ունեմ իմ ակումբի հետ եւ կատարում եմ իմ պարտականությունները: Եթե կայանա որեւէ գործարքի մասին համաձայնություն ակումբների միջեւ, ես այդ ժամանակ միայն կտեղեկանամ գործարքի մանրամասներին եւ կտամ իմ համաձայնությունը կամ չեմ տա, եթե այն ինձ չբավարարի»:

Unofficial sources back to assure Liverpool agreed in Mkhitaryan’s transfer issue
YEREVAN, JUNE 24, ARMENPRESS: The unofficial sources continue assuring that the English Liverpool has agreed upon the midfielder of the Armenian National Football team and Shakhtar Donetsk Henrikh Mkhitaryan’s transfer. As reported by Armenpress, this was published by the Twitter page LFC Transfer update of the Football Club. “Liverpool has agreed upon the transfer issue of Henrikh Mkhitaryan. The Club will pay 20 million pounds for the footballer”, - says the page.
The English Liverpool is interested in the services of the midfielder of the Armenian National Football team and Shakhtar Donetsk Henrikh Mkhitaryan. The Armenian footballer is a Ukraine national football league record holder. Mkhitaryan produced 25 goals forShakhtarin the Ukrainian Premier League last season. In Shakhtar Donetsk the midfielder of the Armenian National Football team Henrikh Mkhitaryan has become the Ukraine’s Champion and National Cup Holder.
On June 22 Henrikh Mkhitaryan made a statement, noting in particular: “My official agent deals with my transfer issues. As a professional footballer, I am not interested in the agent’s or the club’s issues. I have an official agreement with my club and I fulfill my duties. If there is any agreement achieved between the clubs, I will be then notified about the details of the agreement and will give my accord or not in case it does not satisfy me”.