Թուրքական կազմակերպությունը պատրաստվում է վերականգնել Ստամբուլում Հայոց ցեղասպանության հուշարձանը
Թուրքական կազմակերպությունը պատրաստվում է    վերականգնել Ստամբուլում Հայոց ցեղասպանության հուշարձանը
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թուրքական «Ոչ ասա ռասիզմին եւ ազգայնամոլությանը» կազմակերպությունը պատրաստվում է վերականգնել Ստամբուլի Թաքսիմ հրապարակի Գեզի զբոսայգում 1919 թ-ին տեղադրված, բայց հետագայում ապամոնտաժված Հայոց ցեղասպանության մասին հիշատակող հուշարձանը: Այս մասին, ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, հայտնում է թուրքական demokrathaber.com լրատվական կայքը:
Կազմակերպության մամուլի խոսնակ Ջենգիզ Ալթանը հայտնել է, որ Գեզի զբոսայգում հուշարձանը ժամանակին տեղադրվել է ի հիշատակ Հայոց ցեղասպանության  զոհերի, եւ այժմ պետք է թույլ չտալ, որ այն մոռացության մատնվի:
Նա հիշեցրել է, որ Թաքսիմի հրապարակի եւ Գեզի այգու տարածքն ու հարակից զորամասի մի մասը պատկանել են հայերին: «1560 թ-ին սուլթան Սուլեյման Քանունին այդ տարածքը նվիրել է հայերին` որպես երախտագիտության նշան այն բանի, որ իր կյանքը փրկել է հայ խոհարարը: Գեզի այգու մի մասը զբաղեցրել է հայկական գերեզմանատունը: 1940-ական թվականներին քեմալական բռնապետները տարածքը խլեցին հայերից: Գեզի զբոսայգու աստճանահարթակները պատրաստված են հայերի շիրմաքարերից»,  -ասել է Ջենգիզ Ալթանը:
նա հույս է հայտնել, որ մի օր Հայոց ցեղասպանության հուշարձանը կկանգնեցվի իր իսկական վայրում: «Մենք ցանկանում ենք տեղեկացնել Գեզի այգի եկող այցելուներին, որ այդտեղ հուշարձան է եղել: Մեր նպատակը ցեղասպանության մասին հիշեցնելն է, իրականությունը չթաքցնելն ու այդ մասին չիմացողներին տեղեկացնել է», - ասել է նա:

Турецкая организация собирается восстановить памятник Геноциду армян в Стамбуле
Турецкая организация «Скажи «нет» расизму и национализму» намерена добиваться восстановления памятника Геноциду армян в Стамбуле. В 1919 году этот памятник был установлен в парке Гези на площади Таксим в Стамбуле, но впоследствии был демонтирован. Об этом, как сообщает Арменпресс, упоминает турецкий  информационный сайт demokrathaber.com.
Пресс-секретарь этой организации Дженгиз Алтан заявил, что в своем время этот памятник был установлен в память жертв Геноцида армян и нельзя допустить, чтобы об этом забыли.
Он также напомнил, что территория площади Таксим и парка Гези
и часть примыкающей к ним воинской части в свое время принадлежали армянам. «В 1560 году султан Сулейман Кануни подарил эту территорию армянам в признательность за спасение его жизни поваром-армянином. Часть парка Гези была занята армянским кладбищем. А в 1940-ые кемалисты отняли у армян эту территорию. Марши лестницы парка Гези собраны из могильных камней армянского кладбища», - сказал пресс-секретарь.
Дженгиз Алтан выразил надежду, что  памятник Геноциду армян будет восстановлен на своем прежнем месте. «Мы хотим информировать посетителей парка Гези о существовании на этом месте памятника Геноциду армян. Наша цель – напомнить о Геноциде, чтобы и те, кто не знал об этих событиях, узнали всю правду», - сказал он.