Թուրքական կազմակերպությունը պատրաստվում է վերականգնել Ստամբուլում Հայոց ցեղասպանության հուշարձանը
Թուրքական կազմակերպությունը պատրաստվում է    վերականգնել Ստամբուլում Հայոց ցեղասպանության հուշարձանը
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թուրքական «Ոչ ասա ռասիզմին եւ ազգայնամոլությանը» կազմակերպությունը պատրաստվում է վերականգնել Ստամբուլի Թաքսիմ հրապարակի Գեզի զբոսայգում 1919 թ-ին տեղադրված, բայց հետագայում ապամոնտաժված Հայոց ցեղասպանության մասին հիշատակող հուշարձանը: Այս մասին, ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, հայտնում է թուրքական demokrathaber.com լրատվական կայքը:
Կազմակերպության մամուլի խոսնակ Ջենգիզ Ալթանը հայտնել է, որ Գեզի զբոսայգում հուշարձանը ժամանակին տեղադրվել է ի հիշատակ Հայոց ցեղասպանության  զոհերի, եւ այժմ պետք է թույլ չտալ, որ այն մոռացության մատնվի:
Նա հիշեցրել է, որ Թաքսիմի հրապարակի եւ Գեզի այգու տարածքն ու հարակից զորամասի մի մասը պատկանել են հայերին: «1560 թ-ին սուլթան Սուլեյման Քանունին այդ տարածքը նվիրել է հայերին` որպես երախտագիտության նշան այն բանի, որ իր կյանքը փրկել է հայ խոհարարը: Գեզի այգու մի մասը զբաղեցրել է հայկական գերեզմանատունը: 1940-ական թվականներին քեմալական բռնապետները տարածքը խլեցին հայերից: Գեզի զբոսայգու աստճանահարթակները պատրաստված են հայերի շիրմաքարերից»,  -ասել է Ջենգիզ Ալթանը:
նա հույս է հայտնել, որ մի օր Հայոց ցեղասպանության հուշարձանը կկանգնեցվի իր իսկական վայրում: «Մենք ցանկանում ենք տեղեկացնել Գեզի այգի եկող այցելուներին, որ այդտեղ հուշարձան է եղել: Մեր նպատակը ցեղասպանության մասին հիշեցնելն է, իրականությունը չթաքցնելն ու այդ մասին չիմացողներին տեղեկացնել է», - ասել է նա:

Turkish organization to restore Istanbul’s Memorial devoted to Armenian Genocide
YEREVAN, JUNE 10, ARMENPRESS: The Turkish organization “Say no to racism and nationalism” intends to restore the Memorial dedicated to the Armenian Genocide erected in 1919 but later dismantled in the Gezi Park in Istanbul’s centrally-located Taksim Square. As reported by Armenpress, this was published by the Turkish information website demokrathaber.com.
The Spokesperson of “Say no to racism and nationalism” CengizAlgan stated that the Memorial erected in the Gezi Park was to commemorate the victims of the Armenian Genocide and now as well they should not be forgotten.
CengizAlgan reminded that the territory of the Gezi Park in Istanbul’s Taksim Square and the adjacent areas belonged to the Armenians. “In 1560 the territory was presented to the Armenians by the Sultan Suleiman the Magnificent as a token of gratitude for his life was saved by an Armenian cook. A part of the park was occupied by the Armenian cemetery. In 1940s the Kemalist dictators snatched the territory from the Armenians”, - stated the Spokesperson of “Say no to racism and nationalism”.
He expressed his hope that some day the Memorial dedicated to the Armenian Genocide will be erected in its real place.