Դամասկոսում տեղի ունեցած պայթյունների հետեւանքով հայ է վիրավորվել
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Սիրիայի մայրաքաղաք Դամասկոսում փետրվարի 21-ին տեղի ունեցած պայթյունների հետեւանքով, պարզվել է, որ երկու հարյուրից ավելի վիրավորների թվում մեկ հայ կա: Այս մասին «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում տեղեկացրեց դամասկոսաբնակ Նազարեթ Էլմաջյանն` ավելացնելով, որ վիրավորվածը հայ երիտասարդ Արա Հալաջյանն է: Էլմաջյանի խոսքով` երիտասարդն անմիջապես տեղափոխվել է հիվանդանոց, բարեբախտաբար, նրա վիճակը կայուն է եւ կյանքին վտանգ չի սպառնում:
Փետրվարի 21-ին Դամասկոսում երեք պայթյուններ էին տեղի ունեցել, որոնց հետեւանքով զոհվել էր 53 եւ վիրավորվել` 235 մարդ: arabic.rt.com կայքը տեղեկացնում է, որ պայթյուններից մեկը տեղի է ունեցել Սաբաա Բահրաթ հրապարակում` Բաաս կուսակցության շենքի մոտ, երկրորդը` Ռուքն ադ Դին եւ երրորդը` Բրզե շրջանում: Սիրիական ՍԱՆԱ գործակալությունը տեղեկացնում է, որ անվտանգության ուժերին փետրվարի 21-ին հաջողվել է կանխել զինյալների կողմից կազմակերպված եւս մեկ պայթյուն: Մահապարտ-ահաբեկիչը ձերբակալվել է, իսկ մեքենայում տեղադրված շուրջ մեկ տոննա կշռող պայթուցիկ սարքավորումը` չեզոքացվել:

В результате взрыва в Дамаске ранен армянин
В результате взрывов, произошедших в  Дамаске 21 февраля, ранено несколько сотен человек, и среди них, как выяснилось, один армянин. Об этом в беседе с Арменпресс сообщил житель Дамаска Назарет Элмаджян, добавив, что раненого зовут Ара Аладжян. По словам Элмаджяна, молодой человек сразу же был доставлен в больницу, и к счастью, его состояние стабильное, его жизни ничто не угрожает.
В результате 3-х взрывов в Дамаске погибло 53 и ранено 235 человек. По сообщению сайта arabic.rt.com, один из взрывов произошел на площади СабааБахрат, возле здания партии Баас, второй – в районе Рухн ад Дин, третий – в Брзе. По сообщению сирийского агентства САНА, силам безопасности 21 февраля удалось предотвратить еще один взрыв, который готовили боевики. Террорист-смертник  был арестован, а находящееся в автомобиле взрывное устройство весом около тонны было нейтрализовано.
По данным ООН, число жертв в результате продолжающихся в течение 23 месяцев столкновений в Сирии достигло около 70 тысяч, из них 40 – армяне.