Հալեպում բախումները նոր թափ են առել. ընդդիմադիրները փորձել են թափանցել որոշ հայաբնակ թաղամասեր
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հալեպի թաղամասերում մի քանի օր շարունակ տիրող հանգիստ իրավիճակին հակառակ հոկտեմբերի 25-ի առավոտյան անակնկալ կերպով բուռն կրակոցներ սկսվեցին: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրեց Հալեպի Ազգային առաջնորդարանի մամլո խոսնակ Ժիրայր Ռեյիսյանն` ավելացնելով, որ ընդդիմադիրները փորձել են թափանցել որոշ թաղամասեր, որտեղ նաեւ հայեր են բնակվում: Ռեյիսյանը նաեւ տեղեկացրեց, որ փոխհրաձգությունը շարունակվում է մինչեւ այժմ, սակայն հստակ պատկեր չի երեւում պատճառված վնասների, ինչպես նաեւ մարդկային կորուստների վերաբերյալ: Բանակն ամեն կերպ փորձում է հետ մղել  ընդդիմադիրներին:
Անդրադառնալով Աշրաֆիե թաղամասում տեղի ունեցող բախումներին` Ռեյիսյանը նշեց, որ թաղամասում քիչ թվով հայեր են բնակվում, եւ նախորդող օրերին առավել հանդարտ թաղամասն այժմ ներառվել է բախումային շրջանների մեջ: Ինչ վերաբերում է հայաշատ Նոր Գյուղ թաղամասին, ապա այնտեղ առավել մեծ վտանգ  են ներկայացնում դիպուկահարները, «մինչ այժմ, բարեբախտաբար տուժածներ չկան»:
Հայաստանից Հալեպ հասած մարդասիրական օգնության օդանավի ուղեբեռը դեռեւս օդանավակայանում է, եւ դրա դուրս բերման աշխատանքներ են իրականացվում:
Ռեյիսյանի տեղեկացմամբ` Ազգային առաջնորդարանին պատկանող հայկական դպրոցներն ապահովության նկատառումներից ելնելով, ցավոք, դեռեւս փակ են: Իսկ որոշ դպրոցներ մասամբ գործում են:
Դամասկոսահայերից «Արմենպրես»-ը տեղեկացավ, որ մայրաքաղաքի կենտրոնական թաղամասերում իրավիճակը հանգիստ է: Քաղաքում իրավիճակը, սակայն, խիստ հսկողության տակ է, խուզարկվում են բոլոր մեքենաները: Լարվածություն է նկատվում Դամասկոսի ծայրամասերում, սակայն մեծ միջադեպեր չեն արձանագրվել:
Ֆեյսբուքյան «Հալեպի լրատվական ցանց» էջից տեղեկացանք, որ ընդդիմադիրները Սրյանի թաղամասից նահանջել են եւ հասել ֆրանսիական հիվանդանոցի մոտ: Աշրաֆիիե թաղամասում դիպուկահարները տարածվել են շենքերի մեջ:

Столкновения в Алеппо начались с новой силой. Повстанцы попытались ворваться в армянские кварталы
После царящей несколько дней в кварталах сирийского города Алеппо спокойной ситуации утром 25 октября снова неожиданным образом началась перестрелка. Об этом сообщил Арменпресс пресс-секретарь Берийской епархии Армянской Апостольской церкви в Алеппо Жирайр Реисян, добавив, что оппозиционные силы попытались войти в некоторые кварталы, где проживают также армяне. Реисян также сообщил, что перестрелка до сих пор продолжается, однако четкой картины нанесенного ущерба еще не видно, а также нет сведений о человеческих потерях. Армия всячески старается отбить повстанцев от этих кварталов.
Коснувшись столкновений в квартале Ашрафие, Реисян отметил, что там живет мало армян, и более спокойный квартал еще оказался в гуще столкновений. Что касается густонаселенного армянами квартала Нор Гюх, то там больше опасности представляют снайперы, «к счастью, пока пострадавших нет».
Отправленный из Армении гуманитарный груз все еще находится в аэропорту, ведутся работы по перевозу груза.
Реисян сообщил, что исходя из соображений безопасности, принадлежащие армянской епархии армянские школы, к сожалению, закрыты, частично действуют некоторые школы.
Из Дамаска сообщили Арменпресс, что в столице ситуация довольно спокойная. Однако, город находится под строгим контролем. Есть напряжение на окраинах Дамаска, однако крупных инцидентов не было.
Ссылаясь на официальную страничку «Информационная сеть Алеппо» в социальной сети Фейсбук, сообщаем, что повстанцы отступили от квартала Срян и достигли до французской больницы. В квартале Ашрафие снайперы разместились в зданиях.
В результате продолжающих более 18 месяцев столкновений в Сирии погибло более 30 человек, в том числе почти 40 армян.