ՀՀ Ազգային ժողովը հորդորում է բոլոր երկրների խորհրդարաններին դատապարտել Հունգարիայի ու Ադրբեջանի գործարքը
ՀՀ Ազգային ժողովը հորդորում է բոլոր երկրների խորհրդարաններին
դատապարտել Հունգարիայի ու Ադրբեջանի գործարքը
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ Ազգային ժողովն ընդունեց «2004 թ.-ի փետրվարին Բուդապեշտում ՆԱՏՕ-ի դասընթացների ժամանակ հայ սպա Գուրգեն Մարգարյանին սպանած հանցագործին Հունգարիայի իշխանությունների կողմից Ադրբեջանին արտահանձնելու և Ադրբեջանի նախագահի կողմից վերջինիս ներում շնորհելու կապակցությամբ հայտարարությունը»: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` ԱԺ արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահ Արտակ Զաքարյանն ամփոփեց քննարկումը և ներկայացրեց աշխատանքային խմբի կողմից ընդունված հայտարարության վերջնական տարբերակը: Զաքարյանը նշեց, որ ընդունվել են խմբագրական նշանակության ունեցող մի քանի կետեր: Իննսունվեց կողմ, մեկ դեմ, ոչ մի ձեռնպահ ձայներով ընդունվեց հայտարարության տեքստը, որում ասվում է.
- Անդրադառնալով Հունգարիայի մայրաքաղաք Բուդապեշտում ՆԱՏՕ-ի «Գործընկերություն հանուն խաղաղության» ծրագրի շրջանակներում վերապատրաստում անցնող Հայաստանի Հանրապետության Զինված ուժերի սպա Գուրգեն Մարգարյանին՝ 2004 թվականի փետրվարի 19-ին քնած վիճակում, կացնահարած ադրբեջանական բանակի սպա Ռամիլ Սահիբ Սաֆարովի կողմից կատարված դաժան ու անմարդկային հանցագործությանը,
- Ընդգծելով, որ Հունգարիայի կառավարությունը` որպես ընդունող երկիր, չի ապահովել մասնակիցների անվտանգությունը իր տարածքում կազմակերպված միջազգային միջոցառմանը, - Արձանագրելով, որ հայ սպայի սպանությունը եւ այն կատարած հանցագործը Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից պարբերաբար, ամենաբարձր մակարդակով արդարացվում և հերոսացվում էր, ուստի և որոշում կայացնելուց առաջ Հունգարիայի իրավասու մարմինները չէին կարող չգիտակցել ու չկանխատեսել, որ Հունգարիայի օրենսդրությամբ ցմահ ազատազրկման դատապարտված հանցագործին Ադրբեջանին փոխանցելը նշանակում է վերջինիս ազատություն շնորհել և ստեղծել նախադեպ հայերի դեմ էթնիկ հողի վրա կատարված հանցագործությունները խրախուսելու համար,
- Փաստելով, որ Ադրբեջան վերադարձված հանցագործին Ադրբեջանի նախագահի կողմից ներում շնորհելը, ինչպես նաև կոչումների ու տարատեսակ պարգևների արժանացնելը քաղաքական ցինիզմի դրսևորում է միջազգային հանրության նկատմամբ,
- Համարելով, որ այս հանցագործությունը հետևանք է ադրբեջանական իշխանություների կողմից պարբերաբար քարոզվող այլատյացության քաղաքականության, իսկ հանցագործին ներում շնորհելով Ադրբեջանի նախագահը և ադրբեջանական իշխանությունները ստանձնում են նրա հանցանքի համար պատասխանատվությունը,
- Որակելով Ադրբեջանի նախագահի հրամանագիրը որպես 1983 թվականի Ստրասբուրգի «Դատապարտյալների փոխանցման մասին» կոնվենցիայի մարդասիրական նպատակներին, ինչպես նաև մարդու իրավունքների համընդհանուր սկզբունքների և նորմերի ոգուն հակասող գործողություն.
Ազգային ժողովը հայտարարում է, որ
1. Հունգարիայի իշխանությունը նույնպես կրում է կատարվածի համար պատասխանատվությունը,հետևաբար ՀՀ ԱԺ-ն դատապարտում է Հունգարիայի իշխանությունների դրսևորած վարքագիծը և խորհրդարանական մակարդակով կասեցնում է Հունգարիայի հետ պաշտոնական հարաբերությունները:
2. Ադրբեջանը այս քայլով հերթական անգամ վտանգում է տարածաշրջանային անվտանգությունը և էլ ավելի է խորացնում իր սանձազերծած հակահայկական թշնամանքի և ատելության մթնոլորտը, ոտնահարում է միջազգային իրավական փաստաթղթերով երաշխավորված մարդու իրավունքները, կրկին ի ցույց է դնում Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորման բանակցային գործընթացը վիժեցնելու և դրանում միջազգային հանրության, մասնավորապես` ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների կատարած աշխատանքը ձախողելու իր հետևողական քաղաքականությունը:
3. Ադրբեջանում պետական մակարդակով հայերի հանդեպ արմատավորված ատելության մթնոլորտը վերահաստատում է այն իրողությունը, որ Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունը որևէ կարգավիճակով չի կարող լինել Ադրբեջանի կազմում:
4. Հորդորում է ժողովրդավարական արժեքներով առաջնորդվող բոլոր երկրների խորհրդարաններին դատապարտել Հունգարիայի ու Ադրբեջանի միջև 2012թ օգոստոսի 31-ին իրականացված գործարքը:
5. Ակնկալում է միջազգային խորհրդարանական կազմակերպությունների համարժեք արձագանքը և համապատասխան հստակ գործողությունները»:

YEREVAN, SEPTEMBER 5, ARMENPRESS: Armenian National Assembly accepted ''the adoption of the statement by NA of the Republic of Armenia on extradition of criminal by Hungarian authorities and granting pardon by Azerbaijani President ''. Armenpress reports that National Assembly's Foreign Affairs Committee Chairman Artak Zakarian stated that the text of the statement was discussed with all factions who made efforts to come to an overall conclusion: the draft was elaborated on the basis of the held discussions. Ninety six for , one against and no abstained voices accepted the text of the statement containing the following:
-Dwelling on cruel and inhuman crime perpetrated against Armenian Armed Forces officer Gurgen Margaryan by Azerbaijani Ramil Safarov in 2004 February 19, in Budapest in the course of NATO's " Partnership for Peace "program.
-Pointing out Hungary Government as a host country did no ensure the safety of participants in the course of international events organized in the territory of its country .
-Recording that Armenian officer assassinate was from time to time justified and finally gifted by hero rank at a high level , reportedly Hungarian law making bodies just could not be unaware and could predicate the transfer of life sentenced criminal meant granting him peace and create a precedent encouraging crimes against Armenians on ethnic basis.
-Noting that granting various awards and titles to the criminal by Azerbaijani President is a manifestation of political cynicism towards the international community, qualifying Aliyev step contradiction to ''Extradition of prisoners'' Convention’s humanitarian universal human rights principles and norms ,National Assembly announces:
1.The Hungarian government also bears responsibility for what happened, condemnation to Hungarian authorities adopted stance and suspension of official relations with Hungary at a Parliamnerat level.
2. Azerbaijani regular step is a threat to regional security and aggravation of further enmity and hatred atmosphere towards Armenians, breach of human rights guaranteed by international instruments, efforts made at drawing failure NKR peaceful settlement, particularly meddling OCSE Minsk Group co-chairmen commissioned consistent policy.
3. Entrenched hatred atmosphere towards Armenians at a state level in Azerbaijan reaffirms the fact NKR cannot be a part of Azerbaijan.
4.Calls on the countries’ Governments led by democratic values, condemn deal between Hungary and Azerbaijan perpetratred on August 31.