Հայաստանը կասեցնում է Հունգարիայի հետ դիվանագիտական հարաբերությունները. Սերժ Սարգսյան
ԵՐԵՎԱՆ, 31 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանն օգոստոսի 31-ին արտակարգ խորհրդակցություն է հրավիրել Հայաստանում հավատարմագրված ՄԱԿ-ի անդամ պետությունների դիվանագիտական ներկայացուցչությունների ղեկավարների և Հայաստանում գործող միջազգային կառույցների ղեկավարների մասնակցությամբ, որտեղ ներկայացրել է Հունգարիայի մայրաքաղաք Բուդապեշտում ՀՀ ԶՈՒ սպա Գուրգեն Մարգարյանին 2004թ. ազգային ատելության հողի վրա դաժանաբար սպանած Ադրբեջանի ԶՈՒ սպա Ռամիլ Սաֆարովին պատիժը կրելու համար Հունգարիայի իշխանությունների կողմից գաղտնի Ադրբեջան տեղափոխելու փաստի կապակցությամբ Հայաստանի Հանրապետության տեսակետն ու ՀՀ Ազգային անվտանգության խորհրդի նիստում ընդունված որոշումը: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ Նախագահի մամլո գրասենյակից, ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանը Հայաստանի Հանրապետությունում հավատարմագրված դեսպանների հետ հանդիպման ժամանակ մասնավորապես ասել է.
«Բարև ձեզ հարգարժա՛ն դեսպաններ, ցավոք, այսօր արտառոց առիթով ենք ձեզ հրավիրել Նախագահի նստավայր: Ինչպես գիտեք, հայ սպա Գուրգեն Մարգարյանին սպանած ադրբեջանցի զինծառայողը Հունգարիայի կողմից վերադարձվել է Ադրբեջան: Եվ ինչպես մենք նախազգուշացնում էինք բազմաթիվ անգամներ, Ադրբեջանի նախագահի կողմից անհապաղ ներում է շնորհվել նրան:
Դա տեղի է ունեցել, քանի որ Եվրոպական միության և ՆԱՏՕ-ի անդամ Հունգարիայի իշխանությունները գործարքի մեջ են մտել Ադրբեջանի իշխանությունների հետ:
Չեմ ուզում կրկին անդրադառնալ Գուրգեն Մարգարյանի սպանության հանգամանքներին. դրանք բոլորին քաջ հայտնի են: Ինչպես ցույց տվեց դատավարությունը, այդ վայրագությունը տեղի էր ունեցել միայն այն պատճառով, որ Գուրգեն Մարգարյանը հայ էր:
Այդ հանցագործության կատարումից անմիջապես հետո ինչպես Հունգարիայի իշխանությունները, այնպես էլ Եվրոպական միության և ՆԱՏՕ-ի անդամ երկրները՝ մեր գործընկերները, մեզ անընդհատ հորդորում էին չքաղաքականացնել այս գործը: Մեզ անընդհատ հորդորում էին վստահել այդ կարևոր դաշինքի անդամ հանդիսացող Հունգարիայի արդարադատությանը:
Մենք ամենայն ուշադրությամբ հետևում էինք ոճրագործի շուրջ բոլոր զարգացումներին: Հունգարիայի Նախագահի, խորհրդարանի խոսնակի, արտաքին գործերի նախարարի, դեսպանի հետ մեր յուրաքանչյուր հանդիպման ժամանակ այս հարցն արծարծվել է, և մենք բազում անգամ ստացել ենք հավաստիացումներ, որ հանցագործի վերադարձը Ադրբեջան կամ փոխանցումը բացառվում է: Նույնն են ասել մեր հարցումներին ի պատասխան Հունգարիայի արտաքին գերատեսչությունում և խորհրդարանում վերջին օրերի շփումների ընթացքում: Տեղի ունեցած ուխտադրուժ զարգացումների արդյունքում մարդասպանը հայտնվեց Բաքվում և ազատության մեջ:
Ինչ վերաբերում է Ադրբեջանին, ապա ես ոչինչ չունեմ ասելու: Ուղղակի ոչինչ չունեմ ասելու: Այդ երկիրը իր քայլերով խոսում է իր մասին, և ես չէ, որ դա պետք է բացատրեմ:
Պարոնա՛յք և տիկնա՛յք դեսպաններ, իրենց այս համատեղ գործողություններով Հունգարիայի և Ադրբեջանի իշխանությունները դուռ բացեցին նման հանցագործությունների կրկնության համար: Այս որոշմամբ նրանք ուղերձ են տալիս մարդասպաններին: Նրանք այսուհետև գիտեն, որ էթնիկ կամ կրոնական ատելության հողի վրա կատարված սպանությունը կարող է անպատիժ մնալ:
ԵՍ ԴԱ ՀԱՆԴՈՒՐԺԵԼ ՉԵ՛Մ ԿԱՐՈՂ: ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅՈՒՆԸ ԴԱ ՀԱՆԴՈՒՐԺԵԼ ՉԻ՛ ԿԱՐՈՂ:
ՀԱՅ ԺՈՂՈՎՈՒՐԴԸ ԴԱ ՉԻ ՆԵՐԵԼՈՒ:
Ես պաշտոնապես հայտարարում եմ, որ այսօր մենք կասեցնում ենք Հունգարիայի հետ դիվանագիտական հարաբերությունները և բոլոր պաշտոնական կապերը:
Մենք ակնկալում ենք մեր բոլոր գործընկերների հստակ և միանշանակ գործողությունները այս դեպքի կապակցությամբ:
Այս ամենը հանդուրժողները վաղը պատասխան են տալու պատմության առջև:
Կեսգործողություններն ու դատարկախոսությունները անընդունելի են:
Տեղի ունեցածի հանդեպ գործողությունների հիման վրա ենք մենք դատելու հայ ժողովրդի անվտանգության հանդեպ մեր գործընկերների վերաբերմունքի մասին:
Խնդրում եմ ձեզ ամենաշտապ կերպով փոխանցել իմ այս անձնական ուղերձը ձեր պետությունների ղեկավարներին ու կառավարությունների ղեկավարներին:
Այսքանը: Չգիտեմ, իմաստ ունի՞ հարց ու պատասխան սկսել, թե՞ ոչ: Կարծում եմ, որ ոչ, որովհետև, իրոք, տեղի ունեցածը մի այնպիսի բան է, որ նորմալ մարդու, նորմալ գործչի ուղեղի մեջ շատ մեծ դժվարությամբ կարող է տեղավորվել: Չեմ ուզում ավելորդ բառեր ասել, բայց զարգացած երկիրը, իրեն քաղաքակիրթ համարող երկիրը իրավունք չունի այսպես վարվելու, և այդպիսի երկիրն արժանի է իր գործընկերների գնահատականին»,- նշել է Սերժ Սարգսյանը:

Серж Саргсян: Армения приостанавливает дипломатические отношения с Венгрией
31 августа президент Серж Саргсян созвал чрезвычайное совещание с участием руководителей диппредставительств стран – членов ООН и международных организаций, действующих в Армении, где представил позицию Республики Армения и  решение, принятое на Совете национальной безопасности РА в связи с фактом тайной передачи властями Венгрии  Азербайджану для несения наказания офицера ВС Азербайджана Рамиля Сафарова, который в 2004г. на почве национальной ненависти  зверски убил офицера ВС Армении Гургена Маркаряна  в столице Венгрии Будапеште.
Как сообщили «Арменпресс» из пресс-службы президента РА, президент Серж Саргсян во время встреч с аккредитованными в Армении дипломатами, в частности, сказал:
«Здравствуйте, уважаемые дипломаты, к сожалению, сегодня вы приглашены по чрезвычайному поводу. Как вы знаете, азербайджанский военнослужащий, убивший  армянского офицера Гургена Маркаряна, экстрадирован в Азербайджан. И, как мы не раз предупреждали, президент Азербайджана немедленно помиловал его.
Это произошло потому, что власти Венгрии – члена Евросоюза и НАТО, заключили сделку с властями Азербайджана.
Не хочу вновь обращаться к обстоятельствам убийства Гургена Маркаряна – они известны всем. Как показал судебный процесс, это варварство произошло только и только потому, что Гурген Маркарян был армянином.
Сразу после совершения этого преступления как руководство Венгрии, так и наши партнёры – члены ЕС и НАТО, все время призывали нас не политизировать это дело. Нас все время призывали доверять правосудию Венгрии – страны,  являющейся членом этого важного союза.
Мы с неусыпным вниманием следили за всеми событиями вокруг этого преступника. Во время каждой встречи с президентом, спикером парламента, министром ИД и послом Венгрии этот вопрос обсуждался, и каждый раз мы получали заверения в том, что экстрадиция, передача преступника Азербайджану исключается. То же говорили в ответ на наши запросы во внешнеполитическом ведомстве и парламенте Венгрии во время контактов в последние дни. В результате имевшего место вероломства Венгрии убийца оказался в Баку и на свободе.
Что касается Азербайджана, то у меня нет слов. Просто нет слов. Эта страна своими шагами говорит о себе сама, и не мне вам объяснять это.
Дамы и господа дипломаты, своими совместными действиями власти Венгрии и Азербайджана распахнули двери перед повторением таких преступлений. Таким решением они дали напутствие убийцам. И они теперь уверены, что убийство на почве этнической или религиозной ненависти может остаться безнаказанным.
Я С ЭТИМ СМИРИТЬСЯ НЕ МОГУ.  РЕСПУБЛИКА АРМЕНИЯ С ЭТИМ СМИРИТЬСЯ НЕ МОЖЕТ. АРМЯНСКИЙ НАРОД ЭТОГО НЕ ПРОСТИТ!
Я официально заявляю: сегодня мы прерываем  дипломатические отношения и все официальные связис Венгрией.
Мы надеемся на четкие и однозначные действия наших коллег в связи с этим происшествием. Те, кто смирится с этим, завтра встанут перед судом истории. Полушаги и пустословие неприемлемы. На основании совершаемых в связи происшедшим действий  мы и будем судить об отношении наших партнеров к безопасности армянского народа. Прошу вас самым скорейшим образом передать это мое личное обращение руководителям ваших стран и ваших правительств.
Это все. Не знаю, имеет ли смысл начать процесс вопросов и ответов? Полагаю – нет, поскольку то, что произошло, это нечто такое, что с очень и очень большим трудом укладывается в сознание нормального человека, нормального деятеля. Не хочу произносить лишних слов, но страна развитая, страна, считающая себя цивилизованной, не имеет права так вести себя, и такая страна достойна оценки своих коллег», - отметил Серж Саргсян.