Սպարապետն այսօր կդառնար 53 տարեկան
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մարտի 5-ը Սպարապետ Վազգեն Սարգսյանի ծննդյան օրն է: Այսօր նա կդառնար 53 տարեկան: Հայոց բանակի եւ պետականության կառուցման մեջ իր անգնահատելի ավանդն ունեցած Վազգեն Սարգսյանը սպանվեց 1999 թվականի հոկտեմբերի 27-ին Ազգային ժողովում տեղի ունեցած ահաբեկչական գործողության ժամանակ:
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, հայ հասարակական-քաղաքական գործիչ Վազգեն Սարգսյանը «Հանրապետական» կուսակցության նախագահն էր ու «Միասնություն» դաշինքի համանախագահը:
Վազգեն Սարգսյանն ՀՀ Ազգային հերոս է, Արցախի հերոս, «Ոսկե արծիվ» շքանշանի ասպետ, արձակագիր, ԽՍՀՄ գրողների միության անդամ 1985-ից։ Ավարտել է Երևանի ֆիզիկական կուլտուրայի պետական ինստիտուտը (1976-80)։ 1979-83-ը աշխատել է ֆիզկուլտուրայի ուսուցիչ իր հարազատ Արարատ գյուղի միջնակարգ դպրոցում։1983-1986 թթ-ին եղել է Արարատի ցեմենտի գործարանի կոմերիտմիության քարտուղար։ Աշխատակցել է «Գարուն» ամսագրին՝ որպես հրապարակախոսության բաժնի վարիչ (1986-1989 թթ.)։ 1987-ին «Հացի փորձություն» գրքի համար արժանացել է Հայաստանի լենինյան կոմերիտմիության մրցանակին։
1990-1992-ին «Երկրապահ» կամավորական ջոկատների հրամանատարն էր և Գերագույն խորհրդի պաշտպանության և ներքին գործերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ։ 1991-92-ին` Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանության նախարար։ 1992-93-ին` ՀՀ նախագահ խորհրդական պաշտպանության հարցերի գծով, ՀՀ սահմանամերձ գոտիներում ՀՀ նախագահի հատուկ ներկայացուցիչ։ 1993-ից` «Երկրապահ» կամավորական միության նախագահ, 1993-95-ին` ՀՀ պաշտպանության, ազգային անվտանգության և ներքին գործերի գծով պետնախարար, 1995-99-ին` ՀՀ պաշտպանության նախարար։ 1999-ի հունիսից Հայաստանի Հանրապետության վարչապետն էր։

К 53-летию со дня рождения Спарапета Вазгена Саргсяна
5 марта – день рождения Спарапета Вазгена Саргсяна. Сегодня ему исполнилось бы 53 года. Вазген Саргсян, вклад которого в формирование Армянской армии и государственности трудно переоценить, был убит во время теракта в Национальном Собрании Армении 27 октября 1999 г.
Как сообщает Арменпресс, общественно-политический деятель Вазген Саргсян был председателем Республиканской партии Армении и сопредседателем блока «Единство»
Вазген Саргсян – Национальной герой Армении, герой Арцаха, кавалер ордена «Золотой орел», писатель, член Союза писателей Арм.ССР с 1985 г. Он выпускник Государственного института физической культуры (1976-1980 гг.), в 1979-83 гг. работал учителем физкультуры в средней кколе своего родного села Арарат, в 1983-1986 гг. был секретарем комитета комсомола Араратского цементного завода. В.Саргсян сотрудничал с   журналом «Гарун» - был заведующим отделом публицистики (1986-1989 гг.),  в  1987 г. за одну из своих книг был удостоен премии Ленинского комсомола Армении.
В 1990-1992 гг. Вазген Саргсян стал командиром добровольческих отрядов «Еркрапа» и председателем постоянной комиссии Верховного совета по вопросам обороны и внутренних дел, в 1991-1992 гг. – министром обороны Республики Армения. В 1992-1993 гг. – он советник президента Армении по линии обороны, спецпредставитель президента в приграничных районах Армении, в 1993 г. – председатель добровольческого союза «Еркрапа», с 1993 г. – госминистр по вопросам обороны, национальной безопасности и внутренних дел, в 1995-1999 гг. – министр обороны, с июня 1999 г. – премьер-министр Армении.