Ցեղասպանության հանցագործության կանխարգելումն ու պատիժը մնում են մարտահրավեր բոլոր մարդկանց համար․ Ամերիկայի հայկական թանգարանի հայտարարությունը
Ցեղասպանության հանցագործության կանխարգելումն ու պատիժը մնում են
մարտահրավեր բոլոր մարդկանց համար․ Ամերիկայի հայկական թանգարանի
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ամերիկայի հայկական թանգարանը հայտարարություն է տարածել՝ նվիրված Հայոց ցեղասպանության 109-րդ տարելիցին։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ հայտարարության մեջ նշվում է, որ Հայոց ցեղասպանությունը հայ ժողովրդի ֆիզիկական և մշակութային բնաջնջման փորձն էր իր պապենական հայրենիքից:
«Օսմանյան թուրքերի կողմից հայ ազգի այս դաժան սպանությունը 20-րդ դարի առաջին ցեղասպանությունն է Նրանք, ովքեր իրականացրել են ոճրագործությունը, երբեք պատասխանատվության չենթարկվեցին, իսկ թուրքական հաջորդ կառավարությունները հերքում են Հայոց ցեղասպանությունը, որը սկսվել է 1915 թվականի ապրիլի 24-ին։
Միջազգային հանրության կողմից այս էպիկական ողբերգությանը վճռական պատասխան չտալը խրախուսում է այլ վարչակարգերին նմանատիպ մարդասպան արշավներ իրականացնել, և դա Հոլոքոստի նախապատմությունն էր: Մենք ականատես ենք եղել 2020-2024 թվականներին Արցախում Ցեղասպանության շարունակականությանը, որտեղ Ադրբեջանը էթնիկ զտումների և մշակութային ջնջման քաղաքականություն է իրականացնում։ Հայկական պատմությունը գոյատևման և տոկունության պատմություն է, մինչդեռ միևնույն ժամանակ ցեղասպանության հանցագործության կանխարգելումն ու պատիժը մնում են մարտահրավեր բոլոր մարդկանց համար, ովքեր հավատում են մարդու իրավունքների և արդարության վրա հիմնված աշխարհին»,- նշվում է հայտարարության մեջ։

Предотвращение преступления геноцида и наказание за него - задача всего человечества: заявление Армянского музея Америки
Предотвращение преступления геноцида и наказание за него - задача всего
человечества: заявление Армянского музея Америки
Армянский музей Америки опубликовал заявление, посвященное 109-й годовщине Геноцида армян.
Как передает «Арменпресс», в заявлении отмечается, что Геноцид армян был попыткой физического, духовного и культурного уничтожения всего армянского народа и изгнания с родины его предков.
«Это жестокое убийство армянского народа турками-османами - первый геноцид XX века, и те, кто совершил преступление, так и не привлеклись к ответственности, а последующие турецкие правительства стали отрицать Геноцид армян, который начался с 24 апреля 1915 года.
Неспособность международного сообщества решительно отреагировать на эту эпическую трагедию побуждает и другие режимы проводить аналогичные кампании убийств. Геноцид армян стал предысторией Холокоста. Мы стали свидетелями продолжения Геноцида и в Арцахе в 2020-2024 годах, когда Азербайджан провел политику этнических чисток и уничтожения культурных ценностей. Армянская история - это история выживания и стойкости, а предотвращение преступления геноцида и наказание за него остаются задачей всего человечества, тех, кто верит в мир, основанный на правах человека и справедливости», - отмечено в заявлении.