Կյանքից հեռացել է ֆիզիկայի բնագավառում Նոբելյան մրցանակի դափնեկիր Փիթեր Հիգսը
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: 94 տարեկանում վախճանվել է ֆիզիկայի բնագավառում Նոբելյան մրցանակի դափնեկիր Փիթեր Հիգսը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այդ մասին հայտնել են Էդինբուրգի համալսարանում, որտեղ աշխատել է պրոֆեսորը:
«Հայտնի է դարձել, որ պրոֆեսոր Փիթեր Հիգսը կյանքից հեռացել է 94 տարեկան հասակում։ Նա խաղաղությամբ կյանքից հեռացել է ապրիլի 8-ին, իր տանը` կարճատև հիվանդությունից հետո», - ասվում է համալսարանի կայքում հրապարակված հաղորդագրության մեջ։
Հիգսը նախագուշակել էր տարրական մասնիկներից մեկի՝ բոզոնի գոյությունը դրա հայտնագործությունից 48 տարի առաջ, որն ի վերջո անվանել են ի պատիվ նրա։
Հիգսն ամբողջ աշխարհում հայտնի էր որպես տեսաբան ֆիզիկոս։ 1964 թ. նա առաջադրել է տարրական մասնիկի՝ Հիգսի բոզոնի գոյության կանխադրույթը․ այն պատասխանատու է այլ տարրական մասնիկներում զանգվածների առկայության կամ բացակայության համար։
2013 թ. Հիգսը և նրա բելգիացի գործընկեր Ֆրանսուա Էնգլերը ֆիզիկայի բնագավառում Նոբելյան մրցանակ ստացան «մեխանիզմի տեսական նախագուշակման համար, որն օգնում է հասկանալու ենթաատոմային մասնիկների զանգվածի ծագումը, ինչի գոյությունն ապացուցվել է նախագուշակված տարրական մասնիկների հայտնաբերմամբ` CERN-ի (միջուկային հետազոտությունների եվրոպական կազմակերպություն) մեծ հադրոնային կոլայդերում»։
Հիգսը մրցանակներով և մեդալներով է պարգևատրվել տեսական ֆիզիկայի բնագավառում ունեցած ձեռքբերումների համար։ Մասնավորապես, նա Լոնդոնի ֆիզիկայի ինստիտուտի կողմից շնորհված Դիրակի մեդալի, ինչպես նաև Եվրոպայի ֆիզիկայի ընկերության մասնիկների ու բարձր էներգիաների ֆիզիկայի բնագավառում մրցանակի դափնեկիր է։

Ушел из жизни лауреат Нобелевской премии по физике Питер Хиггс
В возрасте 94 лет скончался лауреат Нобелевской премии по физике Питер Хиггс. Как передает «Арменпресс», об этом сообщили в Эдинбургском университете, где работал профессор.
«Стало известно, что профессор Питер Хиггс скончался в возрасте 94 лет. Он мирно ушел из жизни у себя дома в понедельник 8 апреля после непродолжительной болезни», - говорится в сообщении, опубликованном на сайте вуза.
Хиггс предсказал существование одной из элементарных частиц, бозона, за 48 лет до ее открытия, которая в итоге была названа в его честь.
Хиггс был известен во всем мире как физик-теоретик. В 1964 году он постулировал существование элементарной частицы, отвечающей за наличие или отсутствие масс у других элементарных частиц, - бозона Хиггса.
В 2013 Хиггс и его бельгийский коллега Франсуа Энглер получили Нобелевскую премию по физике «за теоретическое предсказание механизма, который помогает понять происхождение массы субатомных частиц, существование которого было доказано обнаружением предсказанной элементарной частицы в большом адронном коллайдере ЦЕРН (Европейская организация ядерных исследований).
Хиггс был награжден премиями и медалями за достижения в области теоретической физики. В частности, он был лауреатом медали Дирака, присуждаемой Лондонским институтом физики, а также премии Европейского физического общества в области физики элементарных частиц и высоких энергий.