Վրաստանը՝ Մերձավոր Արևելքի երկրների զբոսաշրջիկների ուշադրության կենտրոնում․ ի՞նչ հնարավորություններ ունի Հայաստանը
Վրաստանը՝ Մերձավոր Արևելքի երկրների զբոսաշրջիկների ուշադրության
կենտրոնում․ ի՞նչ հնարավորություններ ունի Հայաստանը
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Վրաստանի Զբոսաշրջության ազգային վարչության վիճակագրական տվյալներով (GTNA)՝ 2022 թվականին Վրաստան է այցելել 4 միլիոն 703 հազար 945 զբոսաշրջիկ, որոնց ավելի քան 80%-ը եվրոպացիներ են, իսկ 4,4%-ը՝ Մերձավոր Արևելքի քաղաքացիներ:
Ներգնա զբոսաշրջության ընդհանուր պատկերում Մերձավոր Արևելքից այցելուների թիվը շատ փոքր է, սակայն տվյալ պարագայում խիստ կարևոր է դինամիկան: 2022 թվականի արդյունքներով Վրաստանը Մերձավոր Արևելքից ընդունել է 208 341 զբոսաշրջիկ, ինչը 15 անգամ գերազանցում է մեկ տասնամյակ առաջ Վրաստան այցելած զբոսաշրջիկների թվին։
Ավելին, տարածաշրջանից զբոսաշրջիկների  թվի աճը գերազանցել է մինչհամաճարակային մակարդակը, ընդ որում՝ նախկին խորհրդային հանրապետությունը Մերձավոր Արևելքից ընդունել է շուրջ 160 000 այցելու: Մերձավոր Արևելքի զբոսաշրջիկների շրջանում Վրաստանը հայտնի է ոչ միայն բնության  տպավորիչ տեսարաններով, մատչելի հյուրանոցներով և համեմատաբար մոտ գտնվելու հանգամանքով, այլև օրեցօր ավելացող հալալ սննդի և արաբախոս զբոսավարների առկայությամբ (Middle East Monitor, 2022):
Մերձավոր Արևելքից այցելուների թվի աճը հիմնականում պայմանավորված է Արաբական ծոցի երկրներից, մասնավորապես՝ Սաուդյան Արաբիայի զբոսաշրջիկներով, որին բաժին է ընկնում Մերձավոր Արևելքից ժամանած զբոսաշրջիկների ընդհանուր թվի ավելի քան 50%-ը: 2022 թվականին Սաուդյան Արաբիայից զբոսաշրջիկների թիվը 2019 թվականի նախահամաճարակի ժամանակահատվածի համեմատ աճել է 60%-ով՝ հասնելով 119 921 այցելուի։
Դիտարկենք, թե ինչպես են դրսևորվում Վրաստանի հաջողության վերոնշյալ գործոնները և, արդյո՞ք, հնարավոր է նման ձեռքբերումն այստեղ:
Միայն 45 երկրի քաղաքացիներ կարող են մուտք գործել Հայաստան առանց վիզայի և մնալ երկրում մինչև 180 օր, ինչը երկու անգամ ավելի քիչ է, քան Վրաստանի դեպքում, երբ այդ հնարավորությունը տրվում է 107 երկրի քաղաքացիներին (Աղյուսակ 4): Ընդ որում, առանց մուտքի արտոնագրի Հայաստան կարող են այցելել միայն Մերձավոր Արևելքի 2 երկրի քաղաքացիներ, դրանք են՝ ԱՄԷ-ն ու Կատարը։
Ի տարբերություն Վրաստանի, Հայաստանում ավելի քիչ ուղիղ չվերթեր են իրականացվում տարածաշրջանի բազմաթիվ օդանավակայաններից՝ Դուբայ, Դոհա, Շարժա, Աբու Դաբի, Էր-Ռիադ, Ջիդդա, Դամամ, Դոհա, և դրանք ավելի թանկ են։ Վերոնշյալ քաղաքներից դեպի Հայաստան և հակառակ ուղղությամբ տոմսի արժեքը մեկնման ամսաթվից 2 ամիս առաջ ամրագրելու դեպքում տատանվում է 82-470 եվրոյի սահմաններում՝ 454 եվրո միջին արժեքով։
Միևնույն ժանանակ, Հայաստանն աշխարհի ամենաապահով երկրներից մեկն է, ըստ Numbeo հանցագործության ինդեքսի՝ 2023 թվականի հուլիսի դրությամբ անվտանգության առումով Հայաստանը զբաղեցնում է 6-րդ տեղը. հանցագործության ինդեքսը կազմել է 21.6, իսկ անվտանգության ինդեքսը՝ 78,4: Սա շատ բարձր ցուցանիշ է, և շատ ավելի բարձր է, քան Վրաստանինը, որը զբաղեցրել է 20-րդ տեղը։ Անվտանգության տեսանկյունից Հայաստանը զբոսաշրջիկների համար շատ ավելի նախընտրելի ուղղություն է, քան Վրաստանը (Numbeo, 2023):

Грузия в центре внимания туристов из стран Ближнего Востока: какoвы возможности Армении?
Согласно статистическим данным Национального управления туризма Грузии (GTNA), в 2022 году Грузию посетили 4 миллиона 703 945 туристов, более 80% из которых - европейцы, 4,4% - граждане стран Ближнего Востока.
В общей картине въездного туризма количество туристов из стран Ближнего Востока довольно мало, но в данном случае важна динамика. По итогам 2022 года Грузия приняла 208 341 туристов с Ближнего Востока, что в 15 раз больше, чем количество туристов, посетивших Грузию десять лет назад.
Более того, рост числа туристов из региона превысил допандемический уровень: бывшая советская республика приняла около 160 000 посетителей с Ближнего Востока. Среди туристов Ближнего Востока Грузия известна не только своими впечатляющими природными пейзажами, доступными отелями и относительной близостью, но также постоянно растущей дотупностью халяльной еды и гидами, владеющими арабским языком (Middle East Monitor, 2022).
Рост количества посетителей с Ближнего Востока происходит в основном за счет туристов из стран Персидского залива, в частности из Саудовской Аравии, на которую приходится более 50% от общего числа туристов с Ближнего Востока. В 2022 году число туристов из Саудовской Аравии выросло на 60% по сравнению с допандемическим периодом 2019 года, достигнув 119 921 посетителя.
Рассмотрим, как действуют вышеупомянутые факторы успеха Грузии и возможны ли в Армении подобные достижения.
В Армению въезжать без визы и находиться в стране до 180 дней могут граждане лишь 45 стран, что в два раза меньше, чем в случае с Грузией, где такая возможность предоставляется гражданам 107 стран. При этом без визы Армению могут посещать только граждане 2-х стран Ближнего Востока: ОАЭ и Катара.
В отличие от Грузии, в Армении меньше прямых рейсов из многих аэропортов региона: Дубая, Дохи, Шарджи, Абу-Даби, Эр-Рияда, Джидды, Даммама, Дохи и стоимость полета дороже. Цена билета из вышеперечисленных городов в Армению и в обратном направлении при бронировании за 2 месяца до даты вылета колеблется от 82 до 470 евро, при средней цене 454 евро.
При этом Армения является одной из самых безопасных стран мира, согласно индексу преступности Numbeo, по состоянию на июль 2023 года Армения занимает 6-е место по уровню безопасности. Индекс преступности составил 21,6, а индекс безопасности - 78,4. Это очень высокий показатель, и он намного выше, чем у Грузии, занявшей 20-е место. С точки зрения безопасности Армения является гораздо более предпочтительным местом для туристов, чем Грузия (Numbeo, 2023).