Արհեստական բանականությունը դպրոցից մինչև գիտության առևտրայնացում.FAST-ի ներկայացուցիչները մասնակցել են Digitec23-ի քննարկումներին
Արհեստական բանականությունը դպրոցից մինչև գիտության
առևտրայնացում.FAST-ի ներկայացուցիչները մասնակցել են Digitec23-ի
քննարկումներին
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Երևանում հոկտեմբերի  13-ից մեկնարկած Digitec23 բիզնես էքսպո-ֆորումին քննարկման առանցքային հարցերից է եղել արհեստական բանականության ազդեցությունը բարձրագույն կրթության վրա։ Հայաստանյան տեխնոլոգիական առաջատար ընկերությունները, ստարտափերը, բիզնես և գիտատեխնոլոգիական կազմակերպությունները ներկայացրել են  բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում կրթական, գիտական և առևտրայնացմանն ուղղված իրենց ծրագրերը։
FAST հիմնադրամի ռազմավարական ծրագրերի գծով փոխնախագահ Սյուզաննա Շամախյանը «Արհեստական բանականության ազդեցությունը բարձրագույն կրթության վրա» թեմայով քննարկմանն անդրադարձել է Հայաստանում ԱԲ ոլորտի զարգացման, ոլորտի հետազոտողների սակավության խնդիրներին և «ԱԲ սերունդ» ծրագրի ստեղծման գաղափարին։
Photo 4.JPG (369 KB)
«FAST հիմնադրամում զանազան ինկուբացիոն, գիտական նախագծեր ենք արել, և միշտ բախվել ենք՝ ԱԲ ոլորտում նույնիսկ կրտսեր հետազոտողներ չգտնելու խնդրին։ Եվ որքան խորանում էինք խնդրի արմատներում, այնքան ավելի էինք համոզվում, որ պետք է սկսել դպրոցներից։ Ուստի որոշեցինք, որ GenerationAI (Արհեստական բանականության սերունդ) ծրագիրը պետք իրականություն դառնա։ Հեշտ գործընթաց չէր, ավելի քան 2.5 տարի պատրաստվել ենք։ Եվ մեզ համար շատ ուրախալի էր, որ հայտարարված բաց մրցույթին սպասվածից ավելի շատ դպրոցներ դիմեցին. 47 դպրոց պատրաստակամություն էին հայտնել ներգրավվել այս ոչ հեշտ, բայց կարևոր գործընթացում»,-«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` նշել է Սյուզաննա Շամախյանը։
Արդեն  10-րդ դասարանցի 400  աշակերտ ներառված է ծրագրում, իսկ հարցին, թե երբ կլինեն ծրագրի առաջին շրջանավարտները՝ նա տեղեկացրել է. «Ծրագիրը երեք տարվա է, և առաջին շրջանավարտներին կտեսնեք 3 տարի անց։ Հիմնական թիրախը մաթեմատիկայի ուսուցումն է, հետո արդեն՝ Python ծրագիրը։  Կախված նրանից, թե ինչ արդյունքներ կապահովեն երեխաները՝ երկու ուղղություններով շարունակելու հնարավորություն կունենան. կամ կշարունակեն հիմնարար (basic) ԱԲ ծրագիր սովորելու, կամ էլ ավելի խորացված ձևով ուսումնասիրելու և ինչ-որ նախագծերի վրա աշխատելու ձևաչափով»։
Photo 2.JPG (413 KB)
Հիմա դպրոցական փուլն է, բայց այդ ընթացքում էլ ԲՈՒՀ-ի հետ սերտ համագործակցությունը պահպանվելու է, որպեսզի երեխաները պարբերաբար ուսումնասիրեն, թե ինչ է հետազոտությունը, ինչպես է կատարվում, ինչ հնարավորություններ ունի։ Այսինքն «ԱԲ սերունդ» ծրագիրը նաև մասնագիտական կողմնորոշման մեծ բաղադրիչ ունի։
«Եթե ուզում ենք որպես երկիր մրցել այս դաշտում, ապա պետք է ունենանք համապատասխան կադրեր, որոնք կապահովեն այդ մրցունակությունը։ Ի տարբերություն այլ խոշոր երկրների, որոնք կարող ենք աշխարհի տարբեր կետերից հավաքագրել այդ կադրերին, ապա մենք մեզ դա թույլ տալ չենք կարող, և մեր ներուժը հենց մեր ներսում պետք է գտնենք ու օգտագործենք»,- քննարկմանը հավելել է  Շամախյանը։
«Արհեստական բանականության ազդեցությունը բարձրագույն կրթության վրա» պանելային քննարկմանը մասնակցել են նաև Հայ-ռուսական սլավոնական համալսարանի Մաթեմատիկայի և մաթեմատիկական մոդելավորման ամբիոնի վարիչ Արման Դարբինյանը, Հայաստանում ֆրանսիական համալսարանի  Համակարգչային գիտության և կիրառական մաթեմատիկայի ֆակուլտետի դեկան Քրիստինա Սարգսյանը, Krisp ընկերության ճարտարագիտության գծով տնօրեն Տիգրան Սարգսյանը, ViralMango ընկերության հիմնադիր և գործադիր տնօրեն Ռեմ Դարբինյանը։ Պանելային քննարկումը վարում էր YerevanN  Lab-ի տնօրեն Հրանտ Խաչատրյանը։
FAST հիմնադրամի  Ձեռնարկատիրական ծրագրերի ղեկավար Ռուբեն Օսիպյանը «Նորարարությունը որպես տեխնոլոգիական կրթության կարևոր բաղադրիչ» թեմայով պանելային քննարկմանը նշել է
«Գիտության առևտրայնացման ոլորտում առաջին ծրագիրը ASCENT ծրագիրն է, որն իրականացրել ենք FAST-ի հիմնադիրներից Նուբար Աֆեյանի՝ Flagship pioneering ընկերության փորձի հիման վրա։ Առհասարակ Հայաստանում ձեռնակատիրաան գործունեությունն ունի զարգացման ներուժ, դրա համար կան տարբեր մեթոդներ, բայց ամենակարևորը համակարգային մոտեցումն է։ Հաճախ գիտնականներն իրենք չեն կարողանում բավականաչափ համոզիչ կերպով ներկայացնել, որ իրենց գյուտը նորարաություն է և մրցունակ նորարություն է։ Այսինքն պետք է կարողանան անցնել այդ ճանապարհը, որպեսզի կարողանան իրենց գաղափարը վաճառեն ներդրողներին։ Ցավոք, գիտնականներ կան, որ կարծում են՝ ձեռնարկատիրությամբ զբաղվելը  գիտնականին հարիր չէ, մինչդեռ առանց գիտության առևտրայնացման զարգացում հնարավոր չէ»։
photo 1.JPG (128 KB)
Պանելի մասնակիցները քննարկել են ինովացիա-գիտություն, ինովացիա-կրթություն կապը, բարձրագրույն և հետբուհական կրթության մեջ ինովացիաների կիրառման առանձնահատկությունները։
Պանելային քննարկումը վարում էր HESC-ի գիտության ոլորտի տվյալների հավաքագրման և վերլուծության բաժնի վարիչ Արևիկ Խնկոյանը, մասնակցում էին  Արևելագիտության ֆակուլտետի ավագ գիտաշխատող և դասախոս Նաիրա Սահակյանը, Ձեռնարկատիրության և արտադրանքի ինովացիոն կենտրոնի տնօրենի օգնական Նժդեհ Հովհանիիսյանը, Նորարարության և ձեռներեցության ազգային կենտրոնի գործադիր տնօրեն Հայկ Մարգարյանը, Impact Hub Yerevan-ի Գլխավոր գործադիր տնօրեն Գևորգ Պողոսյանը, ՀՀ ԳԱԱ գիտակրթական միջազգային կենտրոնի դեկան Ատոմ Մխիթարյանը։
Photo 5.JPG (417 KB)
Digitec23-ին FAST-ը նաև ներկայացված է իր առանձին տաղավարով, որտեղ ներկայացնում էր «Արհեստական բանականության սերունդ» ծրագիրը, դրա մանրամասները, պատասխանում էին տաղավարի այցելուների հարցերին։

AI from school and the significance of science commercialization. FAST representatives at Digitec23 panel discussions
AI from school and the significance of science commercialization. FAST representatives at
Digitec23 panel discussions
YEREVAN, 16 OCTOBER, ARMENPRESS. The impact of artificial intelligence on higher education was one of the key issues discussed at the Digitec23 business expo-forum, which started on October 13 in Yerevan. Leading Armenian technological companies, startups, business and scientific and technological organizations presented their educational, scientific and commercialization programs in the field of high technologies.
Suzanna Shamakhyan, Vice President of Strategic Programming at the Foundation for Armenian Science and Technology (FAST) addressed the development of the AI industry in Armenia, the challenges of a scarcity of researchers in the field, and the idea of creating the "Generation AI" program during the panel discussion titled “The Impact of AI on Higher Education.”
Photo 4.JPG (369 KB)“We have implemented various incubator and scientific programs and have consistently encountered the challenge of finding even junior researchers in the AI field. As we delved deeper into the root of the problem, we realized that starting at the school level was essential. Consequently, we decided to initiate the “Generation AI” program. It was a challenging endeavor that took more than 2.5 years of preparation. We were pleased to receive more school applications for the open competition than anticipated: 47 schools expressed their eagerness to engage in this significant initiative," as Armenpress informs, Suzanna Shamakhyan remarked.
Suzanna Shamakyan emphasized that 400 10th-grade students are currently enrolled in the program. When asked about the program's first graduates, she stated, “It’s a 3-year program, and we will witness the first graduates in 3 years. The primary objective is to teach mathematics and then the Python programming language. Depending on the progress students demonstrate, they will have the opportunity to either continue studying the basic AI program or pursue a more advanced path and engage in projects.”
Photo 2.JPG (413 KB)The program is currently at school level, and during this period, close collaboration with higher educational institutions will persist to ensure that children regularly learn about research methodologies, their execution, and the opportunities they present. In essence, the “Generation AI” program has a substantial component of professional orientation. If we aspire, as a country, to be competitive in this field, we must cultivate suitable human resources to ensure that competitiveness. Unlike other large countries, which can recruit talent from various parts of the world, we cannot afford it. We must discover and harness our potential from within," added Shamakhyan to the discussion.
Arman Darbinyan, Head of the Department of Mathematical and Mathematical Modeling at RAU; Kristina Sargsyan, Dean of the Faculty of Computer Science and Applied Mathematics at UFAR; Tigran Sargsyan, Director of Engineering, ML at Krisp; and Rem Darbinyan, Founder & CEO of ViralMango, also participated in the “The Impact of AI on Higher Education” panel discussion. The moderator was Hrant Khachatryan, Director of YerevanN.
Ruben Osipyan, Entrepreneurial Programs Lead at FAST, highlighted during the panel discussion on "Innovation as a Vital Component of Technological Education," that the first project in the science commercialization sphere was ASCENT, influenced by the experience of Flagship Pioneering, whose founder and CEO, Noubar Afeyan, is one of FAST’s co-founders.
In general, entrepreneurial activity in Armenia holds significant potential for development. Various methods can facilitate this growth, with a systematic approach being paramount. Often, scientists are not able to convincingly present their inventions as innovations with a competitive edge. They must navigate this path effectively to sell their ideas to investors. Unfortunately, some scientists view entrepreneurship as incompatible with a scientific career, while development is impossible without the commercialization of science,” Osipyan added.
photo 1.JPG (128 KB)
The panelists explored the interconnections between innovation and science, innovation and education, and the unique aspects of applying innovations in higher and postgraduate education.
Arevik Khnkoyan, Head of Unit for Science Field Data Collection and Analysis at HESC, moderated the panel discussion. The speakers included Naira Sahakyan, Senior Researcher and Lecturer at the Faculty of Oriental Studies in YSU; Nejdeh Hovanessian, Assistant Director of EPIC; Hayk Margarian, CEO at NCIE; Gevorg Poghosyan, Chief Executive Officer of Impact Hub Yerevan; and Atom Mkhitaryan, Dean at ISEC, NAS.
Photo 5.JPG (417 KB)
At Digitec23, FAST has established its booth, exhibiting its activities and programs, notably the "Generation AI" high school pilot program, providing detailed insights into the initiative and answering the questions of visitors to the booth.