Ազգային ժողովը վավերացրեց Հռոմի ստատուտը
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Ազգային ժողովը վավերացեց Հռոմի կանոնադրությունը (Հռոմի ստատուտ)։ : «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝  Հռոմի ստատուտը վավերցանելու մասին նախագիծն ընդունվեց ԱԺ նիստում՝ ստանալով 60 կողմ, 22 դեմ, 0 ձեռնպահ ձայներ: «Հայաստան» և «Պատիվ ունեմ» խմբակցությունները դեմ են քվեարկել նախագծին։
Ավելի վաղ, Սահմանադրական դատարանը ճանաչել էր սահմանադրությանը համապատասխանող 1998 թվականի հուլիսի 17-ին ստորագրված՝ Միջազգային քրեական դատարանի Հռոմի կանոնադրությունում ամրագրված պարտավորությունները։ 2022 թվականին այս հարցով Սահմանադրական դատարան է դիմել Կառավարությունը։ Ավելի ուշ գործադիր մարմինը Միջազգային քրեական դատարանի Հռոմի կանոնադրությունն (Հռոմի ստատուտ) ուղարկել էր Ազգային ժողով՝ վավերացման: Ազգային ժողովի պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովն արդեն իսկ ընդունել է նախագիծ և այն ընդգրկվել է Ազգային ժողովի հերթական լիագումար նիստի օրակարգում։
Ազգային ժողովում վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել է, որ Հռոմի ստատուտը վավերացվելու է ամբողջությամբ։ Կառավարությունը կրկին վերադարձել է Հռոմի կանոնադրության ճանաչման հարցին, քանի որ, ըստ այս նախագծի հիմնավորման, հնարավորություն են տեսնում Ադրբեջանին պատասխանատվության կանչելու:

Национальное собрание ратифицировало Римский статут
Национальное собрание ратифицировало Римский статут. Как передает «Арменпресс», проект ратификации Римского статута был принят 60 голосами при 22 «против» и 0 воздержавшихся. Против проекта проголосовали фракции «Армения» и «Честь имею».
Ранее Конституционный суд признал соответствующими конституции обязательства, предусмотренные Римским статутом Международного уголовного суда, подписанным 17 июля 1998 года. В 2022 году правительство обратилось по этому поводу в Конституционный суд. Позднее исполнительная власть направила Римский статут Международного уголовного суда (Римский статут) в Национальное собрание для ратификации. Постоянная комиссия НС по государственно-правовым вопросам уже приняла проект, и он был включен в повестку дня очередного пленарного заседания НС.
Премьер-министр Никол Пашинян в Национальном собрании заявил, что Римский статут полностью будет ратифицирован. Правительство вновь вернулось к вопросу признания Римского статута, поскольку, согласно обоснованию этого проекта, оно видит возможность привлечь Азербайджан к ответственности.