ՅՈւՆԵՍԿՕ-ի Համաշխարհային ժառանգության կոմիտեի նիստում քննարկվել է ԼՂ- ի մշակույթի և պատմության հուշարձանների հարցը
ՅՈւՆԵՍԿՕ-ի Համաշխարհային ժառանգության կոմիտեի նիստում քննարկվել է ԼՂ-
ի մշակույթի և պատմության հուշարձանների հարցը
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Սաուդյան Արաբիայի մայրաքաղաք Էր-Ռիադում սեպտեմբերի 10-25-ն անցկացվում է ՅՈւՆԵՍԿՕ-ի Համաշխարհային ժառանգության կոմիտեի 45-րդ ընդլայնված նիստը, որին մասնակցում է նաև ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության պատմության և մշակույթի հուշարձանների պահպանության վարչության պետ, 1972թ. Մշակութային և բնության համաշխարհային ժառանգության պաշտպանության մասին կոնվենցիայի համակարգող Հարություն Վանյանը:
IMG_5390.jpg (1.13 MB)
Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարության տարածած հաղորդագրությունից, Հարություն Վանյանն իր ելույթում Հայաստանի պատվիրակության անունից լսարանի ուշադրությունն է հրավիրել այն փաստի վրա, որ Ադրբեջանը, մշտապես քաղաքականացնելով ՅՈւՆԵՍԿՕ-ի մշակութային հարթակը, անհիմն ու կեղծ մեղադրանքներ է հնչեցնում Հայաստանի հասցեին, և այդ վարքագիծը հակասում է կազմակերպության արժեքներին և սկզբունքներին:
ՀՀ ներկայացուցիչը նաև առարկություն է հայտնել Լեռնային Ղարաբաղում գտնվող Ազոխի և Վերին Թաղերի քարայրներն Ադրբեջանի նախնական ցանկում ներառելու ադրբեջանական առաջարկի կապակցությամբ։
IMG_5389.jpg (835 KB)
Հայաստանի պատվիրակն իր խոսքում նշել է, որ նախնական ցանկում գրանցվող քարայրները գտնվում են Լեռնային Ղարաբաղի Հադրութի շրջանում, որը 2020թ. Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված պատերազմի հետևանքով անցել է վերջինիս վերահսկողության տակ: Այդ ժամանակից ի վեր՝ Ադրբեջանը ձեռնամուխ է եղել Լեռնային Ղարաբաղում հազարամյա հայկական մշակութային ժառանգության՝ պետական հովանավորությամբ իրականացվող մշակութային ցեղասպանությանը` մշակութային վայրերի ոչնչացման, պղծման և հայկական ինքնության յուրացման բազմաթիվ փաստագրված դեպքերով: Հադրութի շրջանի Մոխրենես գյուղի Սուրբ Սարգիս եկեղեցու՝ վերջերս ավերած արբանյակային լուսանկարները, ի թիվս այլոց, ծառայում են որպես Ադրբեջանի կողմից ոչ միայն հայկական մշակութային ժառանգության, այլև Արդարադատության միջազգային դատարանի որոշման անտեսման վառ օրինակ, որը 2021 թվականի դեկտեմբերի 7-ի որոշմամբ՝ պարտադրում է Ադրբեջանին «ձեռնարկել բոլոր անհրաժեշտ միջոցները՝ կանխելու և պատժելու վանդալիզմի ու պղծման գործողությունները՝ ուղղված հայկական մշակութային ժառանգության, ներառյալ՝ եկեղեցիների և այլ պաշտամունքի վայրերի, հուշարձանների, տեսարժան վայրերի, գերեզմանատների և արտեֆակտերի դեմ»:
IMG_5387.jpeg (1.15 MB)
Մեջբերվել է նաև 2022 թվականի մարտի 10-ի Եվրախորհրդարանի ընդունած բանաձևը, որով կազմակերպությունը դատապարտում է Ադրբեջանին Լեռնային Ղարաբաղում մշակութային ժառանգության ոչնչացման, Ադրբեջանում հայատյացության տարածման համար:
Հարություն Վանյանը նշել է, որ մինչև այժմ Ադրբեջանը հրաժարվում է Լեռնային Ղարաբաղ և հարակից տարածքներ մուտքի իրավունք տրամադրել ՅՈւՆԵՍԿՕ-ի փաստահավաք առաքելությանը՝ կատարելու կարևորագույն մշակութային արժեքների գույքագրում, որն առաջարկվել էր ՅՈւՆԵՍԿՕ-ի Գլխավոր տնօրենի կողմից 2020 թվականի նոյեմբերին՝ որպես տարածաշրջանի ժառանգության արդյունավետ պաշտպանության նախապայման։ 2022 թվականի դեկտեմբերի 12-ից ի վեր, Լեռնային Ղարաբաղի անմարդկային շրջափակման հետ մեկտեղ, Ադրբեջանի այս գործողությունները վկայում են բնիկ հայ բնակչության ոչնչացման և նրա մշակութային ժառանգության ցանկացած հետք ջնջելու ցեղասպան մտադրության մասին։
IMG_5388.jpg (850 KB)
Շեշտվել է նաև ՅՈւՆԵՍԿՕ-ի առաքելության տեղակայման հրատապ անհրաժեշտությունը և ընդգծվել Հայաստանի պատրաստակամությունը՝ համագործակցել այդ հարցով ՅՈւՆԵՍԿՕ-ի հետ։

На заседании Комитета всемирного наследия ЮНЕСКО обсужден вопрос культурно- исторических памятников НК
На заседании Комитета всемирного наследия ЮНЕСКО обсужден вопрос культурно-
исторических памятников НК
В Эр-Рияде, столице Саудовской Аравии, с 10 по 25 сентября проходит 45-я расширенная сессия Комитета всемирного наследия ЮНЕСКО, в которой принимает участие также начальник управления охраны памятников истории и культуры министерства образования, науки, культуры и спорта Армении, координатор Конвенции об охране всемирного культурного и природного наследия 1972 г. Арутюн Ванян.
Как сообщили Арменпресс в пресс-службе МНОКС, в своем выступлении от имени армянской делегации Арутюн Ванян обратил внимание аудитории на то, что Азербайджан, постоянно политизируя культурную платформу ЮНЕСКО, выдвигает безосновательные и ложные обвинения в адрес Армении, и такое поведение противоречит ценностям и принципам организации.
IMG_5390.jpg (1.13 MB)
Представитель Армении также выразил возражение против предложения Азербайджана включить пещеры Азоха и Верин Тахера в Нагорном Карабахе в предварительный список Азербайджана.
Представитель Армении отметил, что пещеры, подлежащие регистрации в предварительном списке, расположены в Гадрутском районе Нагорного Карабаха, который в результате развязанной Азербайджаном войны 2020 года перешел под контроль последнего. С тех пор Азербайджан приступил к спонсируемому государством культурному геноциду тысячелетнего армянского культурного наследия в Нагорном Карабахе с многочисленными документально подтвержденными случаями разрушения культурных объектов, осквернения и узурпации армянской идентичности.
IMG_5389.jpg (835 KB)
Спутниковые фотографии недавно разрушенной церкви Святого Саркиса в селе Мохренес Гадрутского района, среди прочего, служат ярким примером игнорирования Азербайджаном не только армянского культурного наследия, но и решения Международного Суда, который, Своим решением от 7 декабря 2021 года обязывает Азербайджан «принять все необходимые меры для предотвращения и наказания за акты вандализма и осквернения армянского культурного наследия, включая церкви и другие культовые сооружения, памятники, достопримечательности, кладбища и артефакты».
Была также процитирована резолюция Европарламента от 10 марта 2022 года, в которой организация осуждает Азербайджан за уничтожение культурного наследия в Нагорном Карабахе и распространение арменофобии в Азербайджане.
Арутюн Ванян отметил, что до сих пор Азербайджан отказывается предоставить право доступа миссии ЮНЕСКО в Нагорный Карабах и прилегающие территории по установлению фактов для проведения инвентаризации важнейших культурных ценностей. Организация миссия была предложена генеральным директором ЮНЕСКО в ноябре 2020 года как необходимое условие эффективной защиты наследия региона. Наряду с бесчеловечной блокадой Нагорного Карабаха с 12 декабря 2022 года, эти действия Азербайджана свидетельствуют о геноцидальном намерении уничтожить коренное армянское население и стереть любые следы его культурного наследия.
IMG_5387.jpeg (1.15 MB)
Была также подчеркнута острая необходимость размещения миссии ЮНЕСКО и отмечена готовность Армении сотрудничать с ЮНЕСКО в этом вопросе.