ՄԻԵԴ-ը Ադրբեջանին ժամանակ է տվել Ռաշիդ Բեգլարյանի վերաբերյալ տեղեկատվություն տրամադրելու համար
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը որոշում է կայացրել Ադրբեջանին մինչև օգոստոսի 10-ը ժամանակ տալ Ռաշիդ Բեգլարյանի վերաբերյալ տեղեկատվություն տրամադրելու համար: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այդ մասին ասված է Միջազգային իրավական հարցերով ՀՀ ներկայացուցչի «Ֆեյսբուք»-ի էջում:
«Ադրբեջանը պարտավոր է դատարանին տեղեկություններ հայտնել այդ անձի գտնվելու վայրի, պահման պայմանների, առողջական վիճակի, ստացած բուժօգնության և հնարավոր վերադարձի մասին»,- նշված է գրառման մեջ:
Արցախի բնակիչ Ռաշիդ Բեգլարյանին ձերբակալելու մասին Ադրբեջանի սահմանապահ ծառայությունը հայտնել էր օգոստոսի 1-ին՝ նշելով, թե Բեգլարյանին ձերբակալել են Աղավնո գյուղի հատվածում սահմանը խախտելու պահին։ Այնուհետև հաղորդագրություն էր տարածել Արցախի ազգային անվտանգության ծառայությունը՝ նշելով, որ Ռաշիդ Բեգլարյանը մոլորվել ու Ադրբեջանի վերահսկողության տակ գտնվող տարածքում է հայտնվել ոգելից խմիչքի ազդեցության տակ։ Ավելի ուշ՛ հաղորդագրություն էր տարածել նաև Արցախի դատախազությունը, որի համաձայն՝ Ռաշիդ Բեգլարյանն ադրբեջանցիների կողմից բռնության է ենթարկվել ու առևանգվել Արցախից Հայաստան գնալու ճանապարհին։

ECHR gives Azerbaijan by August 10 to provide information on kidnapped Armenian from Nagorno-Karabakh
ECHR gives Azerbaijan by August 10 to provide information on kidnapped Armenian from
YEREVAN, AUGUST 3, ARMENPRESS. The European Court of Human Rights (ECHR) has given Azerbaijan by August 10 to provide information about Rashid Beglaryan, the Nagorno-Karabakh man who was kidnapped by Azerbaijani servicemen, the Office of the Representative of Armenia on International Legal Matters said in a statement.
Azerbaijan must provide information on the person’s location, detention conditions, state of health and received treatment, as well as possible return.
The Nagorno-Karabakh authorities had initially announced that Rashid Beglaryan, a resident of Nagorno-Karabakh, accidentally crossed into Azerbaijani-held territory while intoxicated and was subsequently arrested on August 1. However, the Nagorno-Karabakh prosecutor’s office later said that Beglaryan was actually kidnapped by Azerbaijani servicemembers while on his way to Armenia.