ՀՀ Գիտությունների ազգային ակադեմիայի և STARMUS-ի միջև ստորագրվել է փոխըմբռնման հուշագիր
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Սույն թվականի oգոստոսի 22-ին ՀՀ Գիտությունների ազգային ակադեմիայի նախագահ ակադեմիկոս Աշոտ Սաղյանը և STARMUS միջազգային փառատոնի համահիմնադիր, տնօրեն դոկտոր Գարիկ Իսրաելյանը ստորագրել են փոխըմբռնման հուշագիր: Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնում են ԳԱԱ-ից, հուշագրի ստորագրմամբ Գիտությունների ազգային ակադեմիան պաշտոնապես դարձավ  Երևանում կայանալիք «STARMUS VI» գիտության, արվեստի ու երաժշտության միջազգային փառատոնի կազմակերպման գործընկերը և աջակիցը:
«STARMUS VI» փառատոնը Հայաստանում կանցկացվի 2022 թվականի սեպտեմբերի 5-11-ը և նվիրված է լինելու Մարսի վրա առաջին վայրէջքի 50-ամյակին։ Նախկինում այն անց է կացվել Իսպանիայում, Նորվեգիայում և Շվեյցարիայում։
«Այս փառատոնն առաջին հերթին համագործակցության նոր ուղիների, նոր եզրերի,  նոր քննարկումների հնարավորություններ կստեղծի, քանի որ հանրահայտ գիտնականներ, Նոբելյան մրցանակակիրներ են այցելելու Հայաստան: Այս միջոցառումը հատկապես մեծ նշանակություն կունենա երիտասարդ գիտնականների համար: Հենց այսպիսի միջոցառումներով մենք պետք է փորձենք մեր երիտասարդ գիտնականներին ուղղորդել, պահել գիտության մեջ: Ողջունում եմ այս նախաձեռնությունը, Գիտությունների ազգային ակադեմիայի անունից շնորհակալություն եմ հայտնում կազմակերպիչներին, պարոն Իսրաելյանին, մեր կառավարության համապատասխան կառույցներին, որոնք աջակցում են փառատոնի անցկացմանը»,- ասել է ՀՀ Գիտությունների ազգային ակադեմիայի նախագահ ակադեմիկոս Աշոտ Սաղյանը:
««STARMUS VI» փառատոնն առաջին հերթին մեր երիտասարդների համար է, որ մոտիվացնի նրանց չթողնելու գիտությունը, շարունակելու գիտության ասպարեզում, աշխատելու և համոզված լինելու, որ գիտության դերը հասարակության մեջ գնալով ավելի ուժեղանալու է: Ինչ-որ փուլ եղավ, որ գիտության կարողությունը նվազեց, սակայն  ես միշտ ասում եմ, որ այն անցյալում է, և հիմա մենք մի նոր փուլ ենք մտնում: Աստիճանաբար բոլորը հասկանալու են, որ առանց գիտության մարդկությունն ապագա չունի»,- ասել է STARMUS միջազգային փառատոնի համահիմնադիր, տնօրեն դոկտոր Գարիկ Իսրաելյանը:

Armenia’s National Academy of Sciences and STARMUS sign Memorandum of Understanding
YEREVAN, AUGUST 22, ARMENPRESS. President of the National Academy of Sciences of Armenia Ashot Saghyan and Founding Director of STARMUS International Festival, Doctor Garik Israelian signed a memorandum of understanding on August 22.
According to the MoE, the National Academy of Sciences of Armenia is officially the partner and supporter of the organization of STARMUS festival in Yerevan.
STARMUS VI festival will be held in Yerevan, Armenia on September 5-11, 2022. The previous STARMUS festivals were held in Spain, Norway and Switzerland.
“This festival will firstly create new directions for cooperation and opportunities for new discussions because world-renowned scientists, Nobel Prize winners are going to visit Armenia. This event will particularly be of special importance for young scientists. With these events we should try to guide our young scientists and keep them in science. I welcome this initiative and on behalf of the National Academy of Sciences I want to thank the organizers, Mr. Israelian, the respective structures of our government who support the holding of the festival”, Ashot Saghyan said.
“STARMUS VI festival is first of all for our youth in order to motivate them not to leave science, continue working in science sector and be convinced that the role of science in society will further strengthen. There was a phase when science capacity declined, but I always say that it is in the past, and now we are entering a new stage. Everyone will gradually understand that humanity has no future without science”, Garik Israelian said.