Թուրքական գամբիտ. Պատերազմի սիրիականացումը
Ընթացող պատերազմի սցենարիստների ու ռեժիսորի հիմնական նպա­տակը Ռուսաստանի Դաշնության դուրսմղումն է Հարավային Կովկասից, իսկ այնուհետև` ողջ Կովկասից: Տարբերակներից մեկը Ղարաբաղյան հիմնախնդրի սիրիա­կա­նացումն է: Թուրքիան ձգտում է մուտք գործելու ղարաբաղյան բանակցային գործընթաց` որպես ծանրակշիռ ու ազդեցիկ դերակատար` պար­տադրելով հրաժարվել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ձևաչափից: Նախագահ Էրդողանի գրեթե բոլոր ելույթներում առաջնահերթ թիրախը ԵԱՀԿ Մինսկի խումբն է, իսկ տեսլականը` Սիրիական հակամարտության կարգավորման` Աստանայի գործըն­թացի ադապտա­ցումը Հարավային Կովկասում: Ակնարկը հստակ է. ազդեցության ոլորտների նախատեսում բանակցային գործընթացում ներգրավված պետութ­յուն­ների` Թուրքիայի, Իրանի Իսլամական Հանրապետության և ՌԴ-ի համար: Հետևաբար` Թուրքիայի դեպքում կարևորվում է ոչ այնքան հիշյալ ուժերի արդյունավետ գործունեությունը, որքան ներկայությունը, որն ինքնաբերաբար, եթե ոչ պատերազմի, ապա առնվազն հակամարտության շրջանակներում առկա գործոնների ու գործընթաց­ների սիրիականացման խորհուրդն ունի: Նման սցենարը կյանքի կոչելու դեպքում Թուրքիան, անկախ Ադրբեջանի համար պատերազմի արդյունքներից, շահող կողմ կլինի:
Սիրիայում և Լիբիայում գործած ահաբեկչական խմբավորումների ներգրա­վումը ղարաբաղյան հարթակում ունի զարգացումների սիրիականացման ուղերձ, այն է` թե´ ռազմական, թե´ քաղաքական նշանակություն:
Ըստ էության, 2020 թ. սեպտեմբերի 27-ին սկսված պա­տե­րազմն ավարտվեց Ադրբեջանի պարտությամբ: Որպես արդյունք` Ադրբեջանն իր զինված ուժերի ղեկավարումը լիովին դրեց Թուրքիայի վերահսկողության ներքո:
Ներկայումս ընթացող պատերազմը հայ-թուրքական է: Թուրքիան և Ադրբեջանը ցանկանում են հիշյալ պատերազմին տալ հայ-թյուրքական բնույթ` ապահովելով թյուրքական պետությունների և ժողովուրդների աջակցությունը: Այս համատեքստում կարելի է դիտարկել այն փաստը, որ խառը էթնիկական կազմ ունեցող (այդ թվում` թուրքմեններով համալրված) «Սուլթան Մուրադ», «Համզա» և «Նուրադդին ալ-Զենկի» ահաբեկչական խմբավորումները ներկայացնող վարձ­կանների հետ մեկտեղ Թուրքիայի նախա­ձեռ­նությամբ պատերազմական գոտի են տեղափոխվել նաև Արևելյան Թուր­քեստանի իսլամական շարժման (այն է` ույգուրների)` սիրիական փորձա­ռությունն ունեցող զինյալները, և զուգա­հե­ռաբար շրջանառվում են նաև Իրանի Իսլամական Հան­րապետությունում (Արդաբիլ, Թավրիզ ՈՒրմիա) թյուրքախոս ազարիների հակա­հայկական ցույցերի մասին լուրերը, որոնց նպատակը ՀՀ-ԻԻՀ սահմանի փակումն է:
Սակայն ներկայիս պատերազմը նաև ռուս-թուրքական բնույթ ունի:
Ամրապնդվելով Հարավային Կովկասում` Թուրքիան ընդլայնում է սակարկ­ման իր դաշտը Մեծ Մերձավոր Արևելքի շրջանակներում: Ավելին. պատերազմի ներկայիս տրամաբանությունն ունի ՀԱՊԿ-ի թուլացման միտում, քանզի հետևո­ղականորեն շեշտվում և առաջին պլան է մղվում Թուրքիա-Ադրբեջան դաշինքի արդյունավետությունը («Մեկ ազգ, երկու պետություն» և «Մեկ ազգ, մեկ բանակ» կարգախոսների շրջանակներում), և երկրորդ պլան մղվում ՀԱՊԿ-ում ներգրավ­ված դաշնակիցների համախմբվածությունը:
Պատերազմն ունի նաև հոգեբանական և դեմոնստրատիվ նշանակություն: Թեև թուրքական բանակը ունի բազմաթիվ ռազմական հենակետեր և տրանս­սահ­մանային գործողություններ է իրականացնում հյուսիսային Իրաքում, հյուսիսային Սիրիայում, Լիբիայում, մինչև 2020 թ. սեպտեմբերին սկսված պատերազմը ռուսա­կան գործոնի ուժով բացառվում էր Թուրքիայի ցանակացած ռազմական ներ­գրավվածություն Հարավային Կովկասում: Կարմիր գծերը հատելով` Թուր­քիան հաղթահարեց նաև ռուսական զսպող գործոնի հանդեպ հոգեբանական արգելքը: Ավելին արևելյան Միջերկրականում առկա հույն-թուրքական հակա­սութ­­յուն­ների ու ֆրանս-թուրքական հարաբերությունների սրման ֆոնին Թուր­քիայի անմի­ջական ռազմական ներգրավվածությունը Հարավային Կովկասում (փաստացի` հայ-թուրքական պատերազմը) յուրահատուկ ուղերձ է Հունաս­տա­նին և ԵՄ մյուս պետություններին Թուրքիայի քաղաքական և ռազմական վճռականության մասին:
Նոր դերակատարների ու գործոնների մուտքը տարածաշրջան կզու­գակցվի Հարավային Կովկասում ուժերի հավասարակշռության անկանխատեսելի փոփոխությամբ, ինչը բնականաբար կհանգեցնի ոչ միայն բանակցային ձևաչափի վերանայմանը Ղարաբաղյան հարցում, այլև Ռուսաստանին կկանգնեցնի «ցուգցվան­գի» առջև` հետխորհրդային էթնիկ, կրոնադավանական և տարածքային խնդիրների ողջ պարագծով:
Եթե Հայաստանի Հանրապետությունը ունի Թուրքիան և թյուրքական աշխարհը բաժանող ամրոցի ֆունկցիոնալ նշանակություն, ապա Արցախը (Լեռնային Ղարաբաղը) Ռուսաստանի հիմնական խարիսխն է Հարավային Կովկասում:

Turkish Gambit: The Syrification of the War
The main purpose of the scenario-builders and the director of the ongoing war is to oust the Russian Federation from the South Caucasus, and, eventually, from the entire Caucasus. One of the options is to syrify the Karabakh issue. Turkey’s yearning to enter the negotiation process as a heavyweight and influential actor, compelling to give up the OSCE Minsk Group format. The prime target in President Erdoğan’s almost all speeches is the OSCE Minsk Group, and his vision – adapting the Astana process of the Syrian conflict resolution in the South Caucasus. The hint is clear: spheres of influence for the talk process-engaged states Turkey, Islamic Republic of Iran and the Russian Federation. Thus, in case of Turkey it is not the efficient activity of the aforementioned forces, but rather their presence, which unwittingly does imply the idea of syrifying the current factors and processes if not in the frameworks of the war, then at least in those of the conflict. If such a scenario is played, then Turkey, irrespective of the war results for Azerbaijan, will be a winning party.
Engagement of Syria- and Libya-operating terrorist groups in the Karabakh warfield carries the message of syrifying the developments, i.e., assumes both military and political significance.
In essence, the war that broke out on 27 September, 2020, ended in Azerbaijan’s defeat. As a result, Azerbaijan placed the command of its armed forces under Turkey’s control.
The ongoing war is between Armenia and Turkey. Turkey and Azerbaijan wish to feature this war as being Armenian-Turkic in nature, thus guaranteeing the Turkic states’ and nations’ support. In the given context we can consider the fact that in line with mercenaries from “Sultan Murad”, “Hamza”, and “Nour al-Din al-Zenki” terrorist groups of mixed ethnic composition (including Turkmen-staffed), also militants from the Eastern Turkistan Islamic Movement (i.e., Uyghurs), who had shaped their experience in Syrian actions, have been transported to the war zone on Turkey’s initiative; simultaneously the circulation of news that anti-Armenian demonstrations are being staged by Turkic-speaking Azaris in the Islamic Republic of Iran (in Ardabil, Tabriz, Urmia), targeted at closing the RA-IRI border.
However, the current war is also Russian-Turkish in its nature.
Turkey, by reinforcing its position in the South Caucasus, enlarges its own field of bargain within the frameworks of the Greater Middle East. Moreover, the present logic of the war tends to weaken the Collective Security Treaty Organization (CSTO), since it consistently pushes the efficiency of the Turkey-Azerbaijan alliance to the fore (within the frameworks of “Two nations, one state” and “One nation, one army” slogans), and the CSTO-engaged allies’ consolidation – to the background.
The war does have also psychological and demonstrative significance. Though the Turkish army controls numerous military strongholds and takes cross-border actions in Northern Iraq, Northern Syria and Libya, any kind of military engagement of Turkey in the South Caucasus was unthinkable, owing to the Russian factor, before the war broke out in September, 2020.
By crossing the red lines Turkey overcame the psychological barrier against the Russian factor, as well.  Moreover, with a view on the Greek-Turkish tensions in the East of the Mediterranean, and the aggravation between France and Turkey, the direct military involvement of Turkey in the South Caucasus (in fact, the war between Armenia and Turkey) is a specific message to Greece and other EU states on the decisiveness of Turkey.
The involvement of new actors and factors in the region will be combined with an unpredictable shift in the power balance in the region, which will eventually result in not only reviewing the negotiation format of the Karabakh issue, but also drawing Russia to zugzwang throughout the post-Soviet ethnic, religious and territorial perimeter.
If Armenia is to carry out the function of the separating fortress between Turkey and the Turkic world, then Artsakh (Nagorno-Karabakh) is the main anchor for Russia in the South Caucasus.