Թուրքական ուրացություն 2: Պոնտոսի հույների ցեղասպանությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Այսօր հույները հարգում են 1916-1922թթ. Օսմանյան կայսրության ու Թուրքիայի հանրապետության կողմից իրականացրած Պոնտոսի հույների ցեղասպանության զոհերի հիշատակը:
Հայոց ցեղասպանությանը զուգահեռ թուրքական կառավարությունը ձեռնամուխ եղավ երկրի ոչ մահմեդական այլ ժողովուրդների ոչնչացմանը: Ի դեպ, հայ ժողովրդի զանգվածային տեղահանության ու կոտորածի ականատեսը լինելով, պոնտական հույները սկսեցին կազմել առաջին պարտիզանական խմբերը և դիմեցին ինքնապաշտպանության: Թուրքիայի հակաքրիստոնեական արշավը շարունակվեց հետագա տարիներին ևս: Համաձայն տարբեր գնահատականների, թուրքական քաղաքականության արդյունքում Պոնտոսում սպանվել է 300-350 հազար հույն, սակավաթիվ փրկվածներն էլ ապաստան են գտել Հունաստանում ու այլուր։
Բոլորին քաջ հայտնի է Զմյուռնիայի ջարդը, 1940-ականներին ոչ մահմեդականների դեմ տարվող քաղաքականության դրսևորումները: Կապկելով անցյալի փորձը, թուրքերը հույներին ոչնչացնելու համար կազմեցին աշխատանքի գումարտակներ: Գործի դրվեց նաև ձուլման մասշտաբային ծրագիր: 1953-1955 թթ. թուրքական կառավարությունը իրականացրեց հունական ջարդեր Իմբրոսում, Տենեդոսում և Ստամբուլում:
Հակահունական քաղաքականության դրսևորումն էին 1955թ. սեպտեմբերի ստամբուլյան պոգրոմները, որոնցից հետո հույները սկսեցին զանգվածաբար լքել բյուզանդական հնամենի մայրաքաղաքը: 1974թ. թուրքական ներխուժումը և դրան հաջորդած ջարդերը կրկին անգամ փաստեցին, որ թուրքերը չեն հանդուրժում հունական ներկայության որևէ տեսակ:
Միևնույն ժամանակ հարկ է նշել, որ թուրքական այս գործողությունները, ինչպես  Հայոց ցեղասպանության դեպքում, միջազգային համապատասխան արձագանք չեն ստացել: 1994թ. Հունաստանի խորհրդարանը մայիսի 19-ը, որը Քեմալ Աթաթուրքի Սամսուն քաղաքում ափ իջնելու օրն է, հռչակեց Պոնտոսի հույների ցեղասպանության հիշատակի օր։
Հայոց ցեղասպանության ուրացության քրեականացման քննարկումներին զուգահեռ հույների կոտորածների միջազգային ճանաչման արշավի սկիզբը թուրքերի համար ծայրահեղ անցանկալի էր։ Այդ ուղղությամբ հունական իշխանությունների գործողությունները մշտապես ջղաձիգ արձագանք են գտել Անկարայում։
Քսանչորս տարի առաջ՝ 1996թ. ապրիլի 25-ին՝  Հայոց ցեղասպանության ճանաչման ու դատապարտման հարցը մտավ  Հունաստանի խորհրդարանի օրակարգ` ապրիլի 24-ը Թուրքիայի կողմից հայերի ցեղասպանության հիշատակի օր սահմանելու ձևակեպմամբ: Քննարկումների ժամանակ նշվել էր, որ Հայոց ցեղասպանությունն «մեկն էր առաջին միջոցառումներից, որոնք սկսեցին կիրառվել պանթուրքիզմի և պանթուրանիզմի շրջանակներում: Պոնտոսի հելլենական տարրի ցեղասպանությանն ու ոչնչացմանը հետևեց Կոնստանդնուպոլսի, Իմբրոսի, Տենդոսի հունական տարրի բնաջնջումը, հանցագործ ներխուժումը Կիպրոս և նրա բարբարոս գրավումը, իսկ այսօր էլ քուրդ ժողովրդի բնաջնջումը, Թուրքիայի սպառնալիքներն իր հարևանների դեմ, հողերի անօրինական զավթումները»:
2006թ. «Երկիր» շաբաթաթերթում գրել էի․ «Հայաստանն առաջիններից մեկը պիտի ընդունի հունական կոտորածները համապատասխան դատապարտող ու բնորոշող իրավական նորմ… Ընդհանրապես Հայաստանի Հանրապետությունը, միջազգային ատյաններում պիտի լինի ցեղասպանությունների ճանաչման ու դատապարտման նախաձեռնողը, քանզի մարդկության դեմ հանցագործությունները միջազգային հանրության յուրաքանչյուր անդամին հուզող խնդիր են, ու քաղաքական պատեհությունից բխող անտարբերությունը, որին այսքան տարի բախվում է Հայոց ցեղասպանության ճանաչման միջազգային պայքարը, չպիտի տեղ գտնի Հայաստանի պաշտոնական քաղաքականությունում»:
2015թ․ մարտի 24-ին Հայաստանը պաշտոնապես ճանաչեց Պոնտոսի հույների ցեղասպանությունը։ Պաշտոնական Անկարայի ուրացության դեմ միասնական աշխատանքը կարևոր է, կարևոր՝ առաջին հերթին թուրքական հասարակության համար, քանի որ միայն ճշմարտությունն է ազատագրում անցյալի կապանքներից։
Տարիներ առաջ, Հայոց ցեղասպանության ճանաչման քննարկումների ժամանակ Հունաստանի երջանկահիշատակ վարչապետ Ստեֆանոս Ստեֆանոպուլոսը նշեց. «Դժբախտ հրեա ժողովուրդը գոնե տեսավ կանցլեր Վիլլի Բրանդտին՝ ծնրադրած համակենտրոնացման մի ճամբարում, կարծեմ Աուշվիցում, հրապարակավ ներողություն խնդրելիս համաշխարհային հասարակությունից, մարդկությունից: Կա՞ որևէ մեկը, ոչ միայն այստեղ, ամբողջ աշխարհում, որ հավատա, թե Դեմիրելը կամ որևէ մեկ ուրիշ թուրք նախագահ կամ վարչապետ այդ նույն պատճառով երբևէ պիտի ծնրադրի Եփրատի ափին, Էրզրումի կիրճերում, Խարբերդի ձորերում և ներողություն պիտի խնդրի մարդկությունից՝ մեկուկես միլիոն հայերի ջարդի համար, երբ, մանավանդ, Թուրքիան ազգայնական, շովինիստական իր մի զառանցանքի մեջ, նենգափոխելով պատմությունը և ծաղրելով իր իսկ զոհերին, հուշարձան ստեղծեց հայերի կողմից մորթված թուրքերի հիշատակին»։
Այսօր էլ, այս հարցադրումն արդիական է, ոչ միայն հայերի, այլև պոնտական հույների ցեղասպանության ճանաչման համատեքստում։
Հետգրություն
Հայոց ցեղասպանության ճանաչման քննարկումների ժամանակ հույն խորհրդարանականներից  մեկն ասել էր. «Ցեղասպանության դեմ պատմության մեջ առաջին դատը տեղի է ունեցել Ք. ա. 405թ.: Դա Լամպսակոսի դատն էր, Պելոպոնեսյան պատերազմի ավարտից մեկ տարի առաջ: Այդ ժամանակ  աթենացիները հայտարարել էին, որ եթե սպարտացիները և նրանց դաշնակիցները պարտվեն, իրենք կտրելու են թշնամիներից յուրաքանչյուրի աջ ձեռքը, և ավելին` դրանից մի քանի շաբաթ առաջ էլ ջրասույզ էին արել, խեղդել Էգեյան ծովում սպարտացիների դաշնակիցներ կորնթացիներին ու Անդրոս կղզու բնակիչներին: Բայց երբ աթենական նավատորմի պարտությունից հետո ձերբակալվեց աթենացի ծովակալ Ֆիլոկլիսը, Լիսանդրոսը նրան հարցրեց, թե ի՞նչ պատիժ կկամենար, որ սահմանեն իրեն: Դիմելով Լիսանդրոսին` նա հստակ պատասխանում է. «Կկամենայի այն պատիժը, ինչ որ դու, եթե դու պարտված լինեիր»։

Турецкий негационизм 2: Геноцид понтийских греков
Сегодня греки чтят память жертв Геноцида понтийских греков в Османской империи и Турецкой Республике в 1916-1922 гг.
Параллельно с Геноцидом армян турецкое правительство начало уничтожение других немусульманских народов страны. Кстати, став свидетелями массовой депортации и погромов армянского народа, понтийские греки начали формировать первые партизанские отряды и прибегать к самообороне. Антихристианская кампания Турции продолжалась и в последующие годы. По разным оценкам, в результате турецкой политики в Понте были убиты 300-350 тысяч греков, а небольшое количество выживших нашли убежище в Греции и других странах.
Всем хорошо известно о резне в Смирне, проявлениях политики против немусульман в 1940-х годах. Пользуясь опытом прошлого, турки сформировали трудовые батальоны для уничтожения греков. Была запущена широкомасштабная программа ассимиляции: в 1953-1955 гг. турецкое правительство провело массовые убийства греков на Имбросе, Тенедосе и в Стамбуле.
Проявлением антигреческой политики стали стамбульские погромы в сентябре 1955 года, после которых греки стали массово покидать древнюю византийскую столицу. Турецкое вторжение 1974 года и последовавшие за этим массовые убийства еще раз доказали, что турки не терпят греческое присутствие ни в каком виде.
В то же время следует отметить, что эти действия Турции, как и в случае с Геноцидом армян, не получили соответствующего международного отклика. Парламент Греции в 1994 году объявил 19 мая - день высадки Кемаля Ататюрка на берег Самсуна - Днем памяти жертв Геноцида понтийских греков.
Наряду с дискуссиями о криминализации отрицания Геноцида армян, начало кампании по международному признанию массовых убийств греков было крайне нежелательным для турок. Действия греческих властей в этом направлении всегда получали конвульсивный отклик в Анкаре.
Двадцать четыре года назад, 25 апреля 1996 года, вопрос о признании и осуждении Геноцида армян вошел в повестку дня парламента Греции с формулировкой провозглашения 24 апреля Днем памяти жертв Геноцида армян. В ходе обсуждений было отмечено, что Геноцид армян был «одной из первых операций, проводимых в рамках пантюркизма и пантуранизма. После геноцида и истребления эллинского элемента Понта началось уничтожение греческого населения Константинополя, Имброса, Тендоса, преступное вторжение на Кипр и его варварский захват, а сегодня - уничтожение курдского народа, угрозы Турции в отношении его соседей и незаконная оккупация земель».
В 2006 году я написал в газете «Еркир»: «Армения должна быть одной из первых, кто примет правовую норму, осуждающую и характеризующую греческие погромы… В целом, Республика Армения в международных инстанциях должна быть инициатором признания и осуждения геноцидов, так как преступления против человечества вызывают озабоченность у каждого члена международного сообщества, и исходящее из политической ситуации безразличие, с которой на протяжении стольких лет сталкивается борьба за международное признание Геноцида армян, не должно иметь место в официальной политике Армении».
24 марта 2015 года Армения официально признала Геноцид понтийских греков. Совместная работа против негационизма официальной Анкары важна, прежде всего, для турецкого общества, потому что только истина освобождает от оков прошлого.
Несколько лет назад в ходе дискуссий о признании Геноцида армян блаженной памяти премьер-министр Греции Стефанос Стефанопулос отметил: «Несчастный еврейский народ хотя бы увидел, как канцлер Вилли Брандт стоит на коленях в концентрационном лагере, по-моему, в Аушвице, публично извиняясь перед мировым сообществом и человечеством. Есть ли кто-нибудь, не только здесь, но и во всем мире, кто верит, что Демирель или любой другой турецкий президент или премьер-министр когда-нибудь встанет на колени на берегах Евфрата, в ущельях Эрзурума, долинах Харберда и извинится перед человечеством за убийство полутора миллионов армян? Особенно, когда Турция в своем националистическом, шовинистическом бреду, искажая историю и высмеивая своих же жертв, воздвигла памятник убитым армянами туркам».
И сегодня этот вопрос актуален в контексте признания не только Геноцида армян, но и Геноцида понтийских греков.
Постскриптум:
В ходе обсуждения вопроса о признании Геноцида армян один из греческих парламентариев сказал: «Первый суд против геноцида в истории состоялся в 405 до Р.Х. Это был суд в Лампсаке, за год до окончания Пелопоннесской войны. В то время афиняне объявили, что, если спартанцы и их союзники потерпят поражения, то они отрежут правую руку каждого врага, и, более того, за несколько недель до этого они утопили в Эгейском море спартанских союзников - коринфян и жителей острова Андрос. Но когда афинский флотоводец Филокл был захвачен в плен после поражения афинского флота, Лисандр спросил его, какое наказание назначит он самому себе. Обращаясь к Лисандру, он четко отвечает: «Твори то, что в случае поражения претерпел бы сам».