სომხეთის საგარეო საქმეთა მინისტრი აშშ-ის წარმომადგენელთა პალატის შეიარაღებული ძალების კომიტეტის წევრს შეხვდა
სომხეთის საგარეო საქმეთა მინისტრმა არარატ მირზოიანმა 18 აგვისტოს აშშ-ის წარმომადგენელთა პალატის შეიარაღებული ძალების კომიტეტის წევრი აბრაჰამ ჰამადე მიიღო.
თანამოსაუბრეებმა ხაზი გაუსვეს 2025 წლის 8 აგვისტოს ვაშინგტონის მშვიდობის სამიტის ისტორიულ მნიშვნელობას სომხეთსა და აზერბაიჯანს შორის მშვიდობის დამყარებისა და რეგიონის განვითარების პოტენციალის რეალიზების საქმეში. ყურადღება გამახვილდა მშვიდობის შემდგომი ინსტიტუციონალიზაციისკენ მიმართულ ძალისხმევაზე. ხაზი გაესვა ჰუმანიტარული საკითხების მოგვარების მნიშვნელობას.
ორმხრივი კმაყოფილებით აღინიშნა სომხეთ-აშშ-ის ყოვლისმომცველი სტრატეგიული პარტნიორობის განვითარების უპრეცედენტო დინამიკა, რაც სხვადასხვა სფეროში თანამშრომლობის ხელშესახებ შედეგებში ვლინდება. ამ კონტექსტში, მთელ რიგ სხვა ორმხრივად სასარგებლო ინიციატივებს შორის, გამოყოფილი იქნა კომპანია „Firebird AI“-ის მონაცემთა ცენტრის („ხელოვნური ინტელექტის ქარხნის“) დაარსება სომხეთში.

Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan met on Tuesday with Abraham Hamadeh, a Republican member of the U.S. House of Representatives from Arizona’s 8th Congressional District and a member of the House Armed Services Committee.
According to the ministry’s readout, the Foreign Minister and the U.S. Congressman emphasized the historic significance of the August 8, 2025, Washington Peace Summit in establishing peace between Armenia and Azerbaijan, as well as in realizing the region’s development potential. They also discussed efforts aimed at further institutionalizing peace and stressed the importance of addressing humanitarian issues.
The sides lauded the unprecedented momentum in the development of the Armenia–U.S. comprehensive strategic partnership, which is reflected in tangible results of cooperation across various fields. In this context, among a number of other mutually beneficial initiatives, they highlighted the establishment of Firebird AI’s data center in Armenia.
The sides also discussed prospects for expanding bilateral cooperation.
Mirzoyan and Hamadeh also exchanged views on regional developments.
Congressman Hamadeh, who is currently visiting Yerevan, has also met with Prime Minister Nikol Pashinyan.