მოლდოვის საგარეო საქმეთა მინისტრმა არარატ მირზოიანს სომხეთის საგარეო საქმეთა მინისტრის პოსტზე ხელახლა დანიშვნა მიულოცა
მოლდოვის საგარეო საქმეთა მინისტრმა მიჰაი პოპშოიმ არარატ მირზოიანს სომხეთის საგარეო საქმეთა მინისტრის პოსტზე ხელახლა დანიშვნა მიულოცა.
„არმენპრესის“ ცნობით, მიჰაი პოპშოიმ ამის შესახებ X-ის საკუთარ მიკრობლოგში დაწერა.
🇲🇩🇦🇲Congratulations to @AraratMirzoyan on your reappointment as Minister of Foreign Affairs of Armenia. I look forward to continuing our excellent cooperation and strengthening Moldova–Armenia relations for the benefit of our countries and people.
— Mihai Popșoi (@MihaiPopsoi) August 4, 2026
„ვულოცავ არარატ მირზოიანს სომხეთის საგარეო საქმეთა მინისტრის პოსტზე ხელახლა დანიშვნას. მოუთმენლად ველოდები ჩვენი ჩინებული თანამშრომლობის გაგრძელებას მოლდოვა-სომხეთის ურთიერთობების განმტკიცების მიმართულებით - ჩვენი ქვეყნებისა და ხალხების კეთილდღეობისთვის“, - დაწერა მოლდოვის საგარეო საქმეთა მინისტრმა.
შეგახსენებთ, რომ სომხეთის მთავრობამ გადადგომის შესახებ განცხადება 2 აგვისტოს წარადგინა, ვინაიდან ამ დღეს დაიწყო სომხეთში 7 ივნისს ჩატარებული საპარლამენტო არჩევნების შედეგებით ჩამოყალიბებული პარლამენტის პირველი სესია. სომხეთის კონსტიტუციის თანახმად, ახალი პარლამენტის პირველი სესიის დაწყების დღეს სომხეთის რესპუბლიკის მთავრობამ გადადგომის განცხადებით უნდა მიმართოს პრეზიდენტს. პრემიერ-მინისტრმა ნიკოლ ფაშინიანმა 2 აგვისტოს მოაწერა ხელი მთავრობის გადადგომის შესახებ განცხადებას, რომელიც პრეზიდენტის ადმინისტრაციაში გაიგზავნა. პრეზიდენტმა მთავრობის გადადგომა დაამტკიცა, რის შემდეგაც ახლადჩამოყალიბებულ პარლამენტში უმრავლესობის მოპოვებულმა პარტიამ „სამოქალაქო ხელშეკრულებამ“ პრემიერ-მინისტრის პოსტზე ნიკოლ ფაშინიანის კანდიდატურა წარადგინა. ამის საფუძველზე სომხეთის პრეზიდენტმა ფაშინიანი პრემიერ-მინისტრად ხელახლა დანიშნა.
3 აგვისტოს, პრემიერ-მინისტრ ნიკოლ ფაშინიანის წინადადებით, სომხეთის პრეზიდენტმა ვაჰაგნ ხაჩატურიანმა მინისტრები და ვიცე-პრემიერებიც დანიშნა. არარატ მირზოიანი სომხეთის საგარეო საქმეთა მინისტრის პოსტზე ხელახლა დაინიშნა.
ნიკოლ ფაშინიანმა ახალი მთავრობის შემადგენლობა წარადგინა. არარატ მირზოიანი საგარეო საქმეთა მინისტრის პოსტზე ხელახლა დაინიშნა.

Министр иностранных дел Молдовы поздравил Арарата Мирзояна с переназначением
Министр иностранных дел Молдовы Михай Попшой поздравил Арарата Мирзояна с переназначением на должность министра иностранных дел Армении.
Как сообщает “Арменпресс”, министр иностранных дел Молдовы написала это в своем микроблоге в X.
🇲🇩🇦🇲Congratulations to @AraratMirzoyan on your reappointment as Minister of Foreign Affairs of Armenia. I look forward to continuing our excellent cooperation and strengthening Moldova–Armenia relations for the benefit of our countries and people.
— Mihai Popșoi (@MihaiPopsoi) August 4, 2026
“Поздравляю Арарата Мирзояна с переназначением на пост министра иностранных дел Армении. Ожидаю продолжения нашего отличного сотрудничества в укреплении отношений Молдова-Армения во благо наших стран и народов”, - написал министр иностранных дел Молдовы.
Напомним, что правительство Армении подало в отставку 2 августа, так как в этот день началась первая сессия парламента, сформированного по итогам парламентских выборов, состоявшихся в Армении 7 июня. Согласно Конституции Армении, правительство Армении должно подать президенту Республики Армения заявку об отставке в день начала первой сессии нового парламента. Премьер-министр Никол Пашинян подписал отставку правительства Армении 2 августа, которая была направлена в Аппарат президента. Президент утвердил отставку правительства, после чего партия “Гражданский договор”, получившая большинство в новообразованном парламенте, выдвинула Никола Пашиняна на пост премьер-министра, на основании чего президент Республики Армения вновь назначил Пашиняна на пост премьер-министра.