სომხეთისა და საქართველოს სასაზღვრო უწყებების დელეგაციებმა სასაზღვრო უსაფრთხოების უზრუნველყოფის საკითხები განიხილეს
საქართველოს შინაგანი საქმეთა სამინისტროს სასაზღვრო პოლიციის უფროსის, დავით თამაზაშვილის მიწვევით, 27–30 ივლისს საქართველოს ოფიციალური ვიზიტით ეწვია სომხეთის რესპუბლიკის ეროვნული უსაფრთხოების სამსახურის სასაზღვრო ჯარების სარდლის, პოლკოვნიკ გარიკ მურადიანის ხელმძღვანელობით მოქმედი დელეგაცია.
„არმენპრესის“ ინფორმაციით, სომხეთის ეროვნული უსაფრთხოების სამსახურის მიერ გავრცელებულ განცხადებაში აღნიშნულია, რომ ვიზიტის ფარგლებში შეხვედრა გაიმართა საქართველოს შსს სასაზღვრო პოლიციის უფროს დავით თამაზაშვილთან, რომლის დროსაც ქართულმა მხარემ სასაზღვრო პოლიციის სტრუქტურა, ძირითადი ფუნქციები და საქმიანობის პრიორიტეტული მიმართულებები წარადგინა. შეხვედრაზე განიხილეს სასაზღვრო უსაფრთხოების უზრუნველყოფისა და სასაზღვრო უწყებებს შორის ურთიერთქმედების საკითხები, ასევე დადასტურდა თანამშრომლობის უწყვეტ რეჟიმში განვითარების მზადყოფნა.
დელეგაცია ასევე შეხვდა საქართველოს შსს საპატრულო პოლიციის დეპარტამენტის დირექტორს, ლევან მაისურაძეს. შეხვედრაზე წარადგინეს საპატრულო პოლიციის საქმიანობის ძირითადი მიმართულებები, აგრეთვე განიხილეს სომხეთის რესპუბლიკისა და საქართველოს საზღვრის გადაკვეთის პუნქტებში წარმოქმნილ რიგებთან დაკავშირებული პრობლემები.
დელეგაცია ასევე ეწვია საქართველოს შსს საზოგადოებრივი უსაფრთხოებისა და პოლიციის აკადემიას. სტუმრებს გააცნეს აკადემიის სტრუქტურა, სასწავლო პროცესის ორგანიზების თავისებურებები, თანამედროვე სასწავლო ინფრასტრუქტურა და გადამზადების შესაძლებლობები, სადაც კვალიფიკაციას სასაზღვრო პოლიციის თანამშრომლებიც იმაღლებენ.
ვიზიტის ფარგლებში სომხეთის ეროვნული უსაფრთხოების სამსახურის სასაზღვრო ჯარების დელეგაცია ასევე ეწვია საქართველოს შსს საზოგადოებრივი უსაფრთხოების მართვის ცენტრ „112“-ს.
ვიზიტის დასასრულს, სომხეთის ეროვნული უსაფრთხოების სამსახურის სასაზღვრო ჯარების სარდალმა, პოლკოვნიკმა გარიკ მურადიანმა მადლობა გადაუხადა საქართველოს შსს სასაზღვრო პოლიციის უფროს დავით თამაზაშვილს მოწვევისთვის, თბილი მიღებისთვის, ნაყოფიერი შეხვედრებისა და ორმხრივი თანამშრომლობის შემდგომი განვითარებისკენ მიმართული კონსტრუქციული დისკუსიებისთვის.

A delegation led by Colonel Garik Muradyan, Commander of the Border Guard Troops of Armenia's National Security Service (NSS), paid an official visit to Georgia from July 27 to 30 at the invitation of David Tamazashvili, Head of the Border Police of Georgia's Ministry of Internal Affairs.
According to the NSS readout, the delegation met with Tamazashvili, who presented the structure, main functions, and priority areas of activity of the Georgian Border Police.
The sides discussed issues related to ensuring border security and enhancing cooperation between the two border agencies, reaffirming their readiness to continue developing bilateral cooperation.
The delegation also met with Levan Maisuradze, Chief of the Patrol Police Department of Georgia's Ministry of Internal Affairs. During the meeting, the Georgian side outlined the department's main areas of activity, while the sides discussed issues related to queues at Armenia-Georgia border crossing points.
The Armenian delegation also visited the Public Safety and Police Academy of Georgia's Ministry of Internal Affairs, where it was briefed on the academy's structure, the organization of the educational process, modern training facilities, and professional development programs, including training for border guards.
During the visit, the delegation also toured the Georgian Interior Ministry's 112 Public Safety Management Center.
At the conclusion of the visit, Colonel Garik Muradyan thanked David Tamazashvili for the invitation, warm hospitality, productive meetings, and constructive discussions aimed at further strengthening bilateral cooperation.