სომხეთისა და საქართველოს სასაზღვრო უწყებების დელეგაციებმა სასაზღვრო უსაფრთხოების უზრუნველყოფის საკითხები განიხილეს
საქართველოს შინაგანი საქმეთა სამინისტროს სასაზღვრო პოლიციის უფროსის, დავით თამაზაშვილის მიწვევით, 27–30 ივლისს საქართველოს ოფიციალური ვიზიტით ეწვია სომხეთის რესპუბლიკის ეროვნული უსაფრთხოების სამსახურის სასაზღვრო ჯარების სარდლის, პოლკოვნიკ გარიკ მურადიანის ხელმძღვანელობით მოქმედი დელეგაცია.
„არმენპრესის“ ინფორმაციით, სომხეთის ეროვნული უსაფრთხოების სამსახურის მიერ გავრცელებულ განცხადებაში აღნიშნულია, რომ ვიზიტის ფარგლებში შეხვედრა გაიმართა საქართველოს შსს სასაზღვრო პოლიციის უფროს დავით თამაზაშვილთან, რომლის დროსაც ქართულმა მხარემ სასაზღვრო პოლიციის სტრუქტურა, ძირითადი ფუნქციები და საქმიანობის პრიორიტეტული მიმართულებები წარადგინა. შეხვედრაზე განიხილეს სასაზღვრო უსაფრთხოების უზრუნველყოფისა და სასაზღვრო უწყებებს შორის ურთიერთქმედების საკითხები, ასევე დადასტურდა თანამშრომლობის უწყვეტ რეჟიმში განვითარების მზადყოფნა.
დელეგაცია ასევე შეხვდა საქართველოს შსს საპატრულო პოლიციის დეპარტამენტის დირექტორს, ლევან მაისურაძეს. შეხვედრაზე წარადგინეს საპატრულო პოლიციის საქმიანობის ძირითადი მიმართულებები, აგრეთვე განიხილეს სომხეთის რესპუბლიკისა და საქართველოს საზღვრის გადაკვეთის პუნქტებში წარმოქმნილ რიგებთან დაკავშირებული პრობლემები.
დელეგაცია ასევე ეწვია საქართველოს შსს საზოგადოებრივი უსაფრთხოებისა და პოლიციის აკადემიას. სტუმრებს გააცნეს აკადემიის სტრუქტურა, სასწავლო პროცესის ორგანიზების თავისებურებები, თანამედროვე სასწავლო ინფრასტრუქტურა და გადამზადების შესაძლებლობები, სადაც კვალიფიკაციას სასაზღვრო პოლიციის თანამშრომლებიც იმაღლებენ.
ვიზიტის ფარგლებში სომხეთის ეროვნული უსაფრთხოების სამსახურის სასაზღვრო ჯარების დელეგაცია ასევე ეწვია საქართველოს შსს საზოგადოებრივი უსაფრთხოების მართვის ცენტრ „112“-ს.
ვიზიტის დასასრულს, სომხეთის ეროვნული უსაფრთხოების სამსახურის სასაზღვრო ჯარების სარდალმა, პოლკოვნიკმა გარიკ მურადიანმა მადლობა გადაუხადა საქართველოს შსს სასაზღვრო პოლიციის უფროს დავით თამაზაშვილს მოწვევისთვის, თბილი მიღებისთვის, ნაყოფიერი შეხვედრებისა და ორმხრივი თანამშრომლობის შემდგომი განვითარებისკენ მიმართული კონსტრუქციული დისკუსიებისთვის.

Делегации пограничных войск Армении и Грузии обсудили вопросы обеспечения безопасности границ
По приглашению начальника Пограничной полиции Министерства внутренних дел Грузии Давида Тамазашвили делегация во главе с командующим Пограничных войск Службы национальной безопасности Республики Армения полковником Гариком Мурадяном 27-30 июля совершила официальный визит в Грузию.
Как сообщает Арменпресс со ссылкой на Службу национальной безопасности Республики Армения, в рамках визита состоялась встреча с начальником Пограничной полиции Министерства внутренних дел Грузии Давидом Тамазашвили, в ходе которой грузинская сторона представила структуру, основные функции и приоритетные направления деятельности пограничной полиции. В ходе встречи обсуждались вопросы обеспечения безопасности границ и сотрудничества между пограничными ведомствами, а также была подтверждена готовность к постоянному развитию взаимодействия.
Делегация также встретилась с директором Департамента патрульной полиции МВД Грузии Леваном Майсурадзе. В ходе встречи были представлены основные направления деятельности патрульной полиции, а также обсуждены вопросы, связанные с очередями на пограничных пунктах Республики Армения и Грузии.
Делегация Армении также посетила Академию общественной безопасности и полиции МВД Грузии, ознакомилась со структурой академии, особенностями организации учебного процесса, современной учебной инфраструктурой и возможностями обучения, где также проходят подготовку пограничники.
В ходе визита делегация Пограничных войск СНБ РА также посетила Центр управления общественной безопасностью «112» МВД Грузии.
В завершение визита командующий Пограничных войск СНБ РА полковник Гарик Мурадян поблагодарил начальника Пограничной полиции МВД Грузии Давида Тамазашвили за приглашение, теплый прием, продуктивные встречи и конструктивные дискуссии, направленные на дальнейшее развитие двустороннего сотрудничества.