პრემიერ-მინისტრი 9 მაისს მოსკოვში დაგეგმილ სამხედრო აღლუმში მონაწილეობას არ მიიღებს
სომხეთის პრემიერ-მინისტრმა ნიკოლ ფაშინიანმა განაცხადა, რომ იგი არ მიიღებს მონაწილეობას 9 მაისს მოსკოვში გამარჯვების დღისადმი მიძღვნილ სამხედრო აღლუმში.
„არმენპრესის“ ინფორმაციით, ამის შესახებ პრემიერმა ჟურნალისტებთან ბრიფინგზე განაცხადა.
„აპრილში რუსეთში ვიზიტის დროს რუსეთის პრეზიდენტს ვაცნობე, რომ წინასაარჩევნო კამპანიის გამო 9 მაისის ღონისძიებებში მონაწილეობას ვერ შევძლებდი“, - განაცხადა ფაშინიანმა.
სომხეთში 8 მაისიდან დაიწყება 7 ივნისისთვის დაგეგმილი საპარლამენტო არჩევნების წინასაარჩევნო კამპანია. მმართველმა პარტიამ „სამოქალაქო ხელშეკრულება“ უკვე დააანონსა, რომ პრემიერ-მინისტრ ნიკოლ ფაშინიანის ხელმძღვანელობით, 8 და 9 მაისს კამპანიას სიუნიქის ოლქში ჩაატარებენ.

Pashinyan to skip Victory Day parade in Moscow
Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan said on Thursday that he will not attend the Victory Day parade in Moscow.
“During my visit to Russia in April, I informed the President of Russia that, due to the campaigning period, I would not be able to participate in the May 9 events,” Pashinyan said at a press briefing.
The campaigning period for the June 7 election in Armenia will start on May 8.
The ruling Civil Contract party earlier said that party members, including Pashinyan, will be campaigning on May 8 and 9 in Syunik Province.
The 2026 Moscow Victory Day parade, marking the 81st anniversary of the defeat of Nazi Germany in World War II, is scheduled to take place on May 9.