ჩვენ აზერბაიჯანთან უკვე გვაქვს რეალური მშვიდობა: არარატ მირზოიანი
სომხეთის საგარეო საქმეთა მინისტრმა არარატ მირზოიანმა განაცხადა, რომ სომხეთსა და აზერბაიჯანს შორის სამშვიდობო შეთანხმება, თუმცა ჯერ ხელმოწერილი არ არის, ორ ქვეყანას შორის მშვიდობა უკვე დამყარებულია.
„არმენპრესის“ ცნობით, არარატ მირზოიანმა ამის შესახებ საერთაშორისო ფორუმის „ერევნის დიალოგის“ ფარგლებში გამართულ დისკუსიაზე ისაუბრა.
„ჩვენ უკვე გვაქვს რეალური მშვიდობა. აზერბაიჯანთან საზღვარზე უბედური შემთხვევები არ ხდება, უკვე წელიწადზე მეტია, რაც საზღვარზე სროლის შედეგად დაღუპულები არ გვყავს. უფრო მეტიც, აზერბაიჯანმა გააუქმა თავის ტერიტორიაზე სომხეთისთვის საქონლის ტრანსპორტირებაზე არსებული შეზღუდვები. ეს უკვე დიდი ნაბიჯია მშვიდობისკენ. ჩვენ აზერბაიჯანთან ორმხრივი ვაჭრობაც დავიწყეთ, აზერბაიჯანისგან ნავთობპროდუქტებს ვყიდულობთ, ასევე გარკვეულ საქონელს აზერბაიჯანულ კომპანიებს მივყიდით. ეს ნამდვილად მშვიდობის დასტურია. არ შემიძლია ვთქვა, რომ ყველა საკითხი მოგვარებულია. ჩვენ გვქონდა ძალიან სისხლისმღვრელი კონფლიქტი, ჭრილობები ძალიან ახალია და ორივე ხალხს ჯერ კიდევ სჭირდება რეალური შერიგება. არის გადაუჭრელი საკითხები, კერძოდ, ჰუმანიტარული ხასიათის - გვყავს დაკავებული პირები. თუმცა გზა ძალიან ოპტიმისტურია“, - განაცხადა არარატ მირზოიანმა.
სომხეთმა და აზერბაიჯანმა 2025 წლის 8 აგვისტოს ვაშინგტონში მოახდინეს სამშვიდობო შეთანხმების პარაფირება.

Armenian FM says 'real peace' has been established with Azerbaijan
Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan reiterated that peace has been established with Azerbaijan, even though the treaty initialed at a US-brokered summit in 2025 has not yet been signed.
“We already have real peace,” Mirzoyan said at a panel discussion at the Yerevan Dialogue 2026 international forum.
“We do not have unfortunate incidents on the border with Azerbaijan, and for more than a year there have been no casualties caused by shootings at the border. Moreover, Azerbaijan has lifted restrictions on the transit of goods to Armenia through its territory. This is already a major step toward peace. We have also started bilateral trade with Azerbaijan; we are purchasing petroleum products from Azerbaijan, and we will also sell certain goods to Azerbaijani companies. This is truly proof of peace. I cannot say that all issues have been resolved. We have had a very bloody conflict; the wounds are still very fresh, and both peoples still need real reconciliation. There are unresolved issues, particularly of a humanitarian nature; there are detainees. But the path is very optimistic,” Mirzoyan said.