ფაშინიანის რწმენით, სომხეთი-ევროკავშირის სამიტი ურთიერთობებს ხარისხობრივად ახალ დონეზე აპროექტებს
სომხეთის პრემიერ-მინისტრმა ნიკოლ ფაშინიანმა სომხეთი-ევროკავშირის პირველი სამიტის ჩატარება ისტორიულ მოვლენად შეაფასა და გამოთქვა რწმენა, რომ ის სომხეთისა და ევროკავშირის ურთიერთობებს ხარისხობრივად ახალ საფეხურზე აიყვანს.
„არმენპრესის“ ცნობით, ნიკოლ ფაშინიანმა ამის შესახებ სომხეთი-ევროკავშირის სამიტის ფარგლებში ევროპული საბჭოს პრეზიდენტ ანტონიუ კოშტასთან და ევროკომისიის პრეზიდენტ ურსულა ფონ დერ ლაიენთან გაფართოებული შემადგენლობით შეხვედრაზე განაცხადა.
„როდესაც ჩვენ დღევანდელ სამიტს ორმხრივად პირველს ვუწოდებთ, ეს ნიშნავს, რომ იგულისხმება მეორე, მესამე და შემდგომი სამიტების ჩატარებაც. ვფიქრობ, აქ საკითხი მხოლოდ სახელწოდებაში არ არის, არამედ იმაში, რომ ჩვენს ურთიერთობებში უკვე ჩამოყალიბდა ისეთი წონადი დღის წესრიგი, რომლის განხილვაც მომავალში პროგნოზირებადია ჩვენი სამიტების დონეზე. რა თქმა უნდა, ეს გულისხმობს, რომ მათ შორის პერიოდებში საჭიროა საკმაოდ დეტალური და მასშტაბური მუშაობა, რაც აქამდეც კეთდებოდა“, - აღნიშნა პრემიერ-მინისტრმა.
ფაშინიანმა კმაყოფილებით აღნიშნა, რომ სამიტის ფარგლებში ვიწრო შემადგენლობით გამართულმა შეხვედრებმა აჩვენა, რომ დღის წესრიგის მრავალ საკითხზე არსებობს საერთო პოზიციები და ჩამოყალიბებული გაგება.
„ეს ნიშნავს, რომ არსებობს სათანადო ატმოსფერო, რათა ჩვენ ფოკუსირება მოვახდინოთ დღის წესრიგის განხორციელებასა და შესრულებაზე. მსურს ასევე მადლობა გადავუხადო ევროკავშირს ამ პერიოდში გაწეული მხარდაჭერისთვის, კერძოდ, დემოკრატიული და ინსტიტუციური რეფორმების სფეროში. არაერთხელ მქონია შემთხვევა მეთქვა, რომ დემოკრატია ჩვენთვის შემთხვევითი გარემოება კი არა, არამედ სტრატეგიაა, რომელიც სომხეთის ხალხის მიერ შეგნებულად, გადაწყვეტილების სახით არის მიღებული“, - ხაზგასმით აღნიშნა ფაშინიანმა.
მისი შეფასებით, ყველა ის რეფორმა, რომლის განხორციელებაც მხოლოდ პოლიტიკურ ნებაზე დაყრდნობით იყო შესაძლებელი, უკვე შესრულებულია, ხოლო მათი შემდგომი მსვლელობის უზრუნველსაყოფად საჭიროა უფრო დიდი ინსტიტუციური, საკანონმდებლო და საექსპერტო ინვესტიცია.
„ამ თვალსაზრისით, ევროკავშირთან ჩვენი თანამშრომლობა ძალიან მნიშვნელოვანია და უკვე შემიძლია მადლობა გადავუხადო ჩვენს პარტნიორებს ამ საკითხში მხარდაჭერისთვის - დაწყებული სასამართლო ხელისუფლების დამოუკიდებლობის გარანტიების საკითხებიდან, დამთავრებული ყველაზე მრავალფეროვანი, მათ შორის ჰიბრიდული გამოწვევებისადმი გაუმკლავების საკითხით, რაც, რა თქმა უნდა, ჩვენი დღის წესრიგის ნაწილია“, - დასძინა პრემიერმა და იმედი გამოთქვა, რომ ევროკავშირი დახმარებას გაუწევს დეზინფორმაციისა და სიძულვილის ენის გავრცელების პრობლემის გადაჭრაში შესაბამისი გამოცდილების გაზიარებით ან უკვე დანერგილი ინსტრუმენტების ხელმისაწვდომობის უზრუნველყოფით.

Никол Пашинян считает, что саммит Армения-ЕС повышает отношения на качественно новый уровень
Премьер-министр Армении Никол Пашинян назвал проведение первого саммита Армения-Европейский Союз историческим событием, выразив уверенность в том, что он выводит отношения между Арменией и Европейским Союзом на качественно новый уровень.
Как сообщает “Арменпресс”, Никол Пашинян заявил об этом во время продолжительной встречи с председателем Европейского совета Антониу Коштой и председателем Европейской комиссии Урсулой фон дер Ляйен в рамках саммита Армения-ЕС.
“Когда мы обоюдно, вместе называем сегодняшний саммит первым, это означает, что проведение второго, третьего и последующих саммитов также подразумевается. Я думаю, что дело не только в названии, но и в том, что в наших отношениях уже сформировалась такая важная повестка, что ее обсуждение на уровне наших саммитов в ближайшем будущем будет предсказуемо, конечно, при условии, что между ними потребуется достаточно детальная и обширная работа, что и было проделано до сих пор”, — отметил премьер-министр.
Пашинян с удовлетворением отметил, что дискуссии, состоявшиеся на встрече в узком формате в рамках саммита, показали наличие общих позиций и развитого понимания по многим вопросам повестки дня.
“Это означает, что у нас сложилась подходящая атмосфера, чтобы мы могли сосредоточиться на реализации повестки дня. Я также хотел бы поблагодарить Европейский Союз за поддержку, оказанную нам в этот период, в частности, в области демократических и институциональных реформ. Мне неоднократно доводилось говорить, что демократия для нас – это не случайное стечение обстоятельств, а стратегия, сознательно принятая народом Армении”, – подчеркнул Пашинян.
По его оценке, все те реформы, которые можно было осуществить, полагаясь только на политическую волю, уже осуществлены, а для обеспечения их дальнейшего хода необходимы более значительные институциональные, законодательные и экспертные инвестиции.
“В этой связи наше сотрудничество с ЕС очень важно, и я уже могу поблагодарить наших партнеров за поддержку в этом вопросе, начиная с вопросов гарантий независимости судебной власти и заканчивая вопросом противостояния различным, в том числе гибридным, вызовам, что, безусловно, является одним из пунктов нашей повестки дня”, — добавил премьер-министр. Он выразил надежду, что ЕС окажет поддержку в борьбе с дезинформацией и распространением разжигания ненависти посредством обмена соответствующим опытом или обеспечения доступа к уже используемым инструментам.