გვსურს მხარი დავუჭიროთ სომხეთს და გავუზიაროთ ჩვენი გამოცდილება - ესტონეთის საგარეო საქმეთა მინისტრი
ესტონეთი მზად არის მხარი დაუჭიროს სომხეთს და განავითაროს პრაქტიკული თანამშრომლობა გამოცდილების გაზიარების, და ამავდროულად, სომხური გამოცდილებიდან სწავლის გზით.
„არმენპრესის“ ცნობით, ამის შესახებ ესტონეთის საგარეო საქმეთა მინისტრმა მარგუს ცაჰკნამ სომხეთის საგარეო უწყების ხელმძღვანელ არარატ მირზოიანთან ერთობლივ პრესკონფერენციაზე განაცხადა.
მან აღნიშნა, რომ მისი ვიზიტი სომხეთში უკვე მეორეა მინისტრის სტატუსით, რაც ასახავს ესტონური მხარის ერთგულებას ორმხრივი ურთიერთობების განვითარების საკითხში.
„ეს არის ჩვენი, როგორც ესტონელი ხალხის ვალდებულება: ჩვენ გვიყვარხართ თქვენ, სომეხო ხალხო. თქვენ ჩვენთან ძალიან ახლოს ხართ, მიუხედავად იმისა, რომ ჩვენს შორის მანძილი დიდია“, - განაცხადა მან.
ესტონეთის საგარეო საქმეთა მინისტრი ასევე შეეხო სომხეთში ესტონეთის საელჩოს გახსნას და ხაზი გაუსვა მის პრაქტიკულ მნიშვნელობას.
„ჩვენ გავხსენით საელჩო აქ, სომხეთში. ეს არ არის მხოლოდ სიმბოლური ნაბიჯი, არამედ მიზნად ისახავს სომხეთსა და ესტონეთს შორის პრაქტიკული თანამშრომლობის განვითარებას“, - აღნიშნა ცაჰკნამ.
მისი თქმით, სომხეთი მნიშვნელოვან ეტაპზეა და გატარებულმა პოლიტიკამ შეიძლება არსებითი გავლენა იქონიოს არა მხოლოდ ქვეყანაზე, არამედ მთელ რეგიონზე.
„სამშვიდობო გზა სომხეთსა და აზერბაიჯანს შორის უაღრესად მნიშვნელოვანია, როგორც ხალხის კეთილდღეობის, ბიზნესისა და ვაჭრობის განვითარების წინაპირობა“, - ხაზგასმით აღნიშნა მან.
ცაჰკნამ ასევე დასძინა, რომ ესტონეთი მზად არის დაეხმაროს სომხეთს საკუთარი გამოცდილებისა და ცოდნის გაზიარებით, ამასთანავე, დაინტერესებულია სომხეთის გამოცდილებითაც.
„ჩვენ გვინდა მხარი დაგიჭიროთ, გაგიზიაროთ ჩვენი გამოცდილება და ვისწავლოთ თქვენგან“, - განაცხადა მან.
ესტონეთის საგარეო საქმეთა მინისტრის თქმით, რეგიონში მიმდინარე პროცესები შეიძლება განიხილებოდეს როგორც ფართო გეოპოლიტიკური ცვლილებების ნაწილი და ესტონეთს სურს იყოს ამ პროცესების მონაწილე.

Estonia committed to strengthening ties with Armenia, says Foreign Minister
Estonian Foreign Minister Margus Tsahkna said his country is ready to provide support to Armenia and further develop practical cooperation.
Speaking at a joint press conference with Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan following their meeting in Yerevan on Friday, Tsahkna said that this is his second visit to Armenia as foreign minister and that it reflects Estonia’s commitment to strengthening bilateral relations.
“This is our commitment as the Estonian people: we love you, the Armenian people. You are very close to us, even though there is a great distance between us,” he said.
The Estonian foreign minister also highlighted the opening of Estonia’s embassy in Armenia, emphasizing its practical significance.
“We opened our embassy here, in Armenia. This is not just a symbolic step; it aims to develop practical cooperation between Armenia and Estonia,” Tsahkna said.
According to him, Armenia is at an important stage, and the policies being implemented could have a significant impact not only on the country but also on the entire region.
“The path to peace between Armenia and Azerbaijan is extremely important as a prerequisite for the prosperity of the people, as well as the development of business and trade,” he emphasized.
Tsahkna also noted that Estonia is ready to support Armenia by sharing its experience and knowledge, while at the same time being interested in learning from Armenia’s experience.
“We want to support, share our experience, and learn from you,” he said.
The Estonian foreign minister added that the processes taking place in the region can be seen as part of broader geopolitical changes, and Estonia wants to be an active participant in these developments.