გვსურს მხარი დავუჭიროთ სომხეთს და გავუზიაროთ ჩვენი გამოცდილება - ესტონეთის საგარეო საქმეთა მინისტრი
ესტონეთი მზად არის მხარი დაუჭიროს სომხეთს და განავითაროს პრაქტიკული თანამშრომლობა გამოცდილების გაზიარების, და ამავდროულად, სომხური გამოცდილებიდან სწავლის გზით.
„არმენპრესის“ ცნობით, ამის შესახებ ესტონეთის საგარეო საქმეთა მინისტრმა მარგუს ცაჰკნამ სომხეთის საგარეო უწყების ხელმძღვანელ არარატ მირზოიანთან ერთობლივ პრესკონფერენციაზე განაცხადა.
მან აღნიშნა, რომ მისი ვიზიტი სომხეთში უკვე მეორეა მინისტრის სტატუსით, რაც ასახავს ესტონური მხარის ერთგულებას ორმხრივი ურთიერთობების განვითარების საკითხში.
„ეს არის ჩვენი, როგორც ესტონელი ხალხის ვალდებულება: ჩვენ გვიყვარხართ თქვენ, სომეხო ხალხო. თქვენ ჩვენთან ძალიან ახლოს ხართ, მიუხედავად იმისა, რომ ჩვენს შორის მანძილი დიდია“, - განაცხადა მან.
ესტონეთის საგარეო საქმეთა მინისტრი ასევე შეეხო სომხეთში ესტონეთის საელჩოს გახსნას და ხაზი გაუსვა მის პრაქტიკულ მნიშვნელობას.
„ჩვენ გავხსენით საელჩო აქ, სომხეთში. ეს არ არის მხოლოდ სიმბოლური ნაბიჯი, არამედ მიზნად ისახავს სომხეთსა და ესტონეთს შორის პრაქტიკული თანამშრომლობის განვითარებას“, - აღნიშნა ცაჰკნამ.
მისი თქმით, სომხეთი მნიშვნელოვან ეტაპზეა და გატარებულმა პოლიტიკამ შეიძლება არსებითი გავლენა იქონიოს არა მხოლოდ ქვეყანაზე, არამედ მთელ რეგიონზე.
„სამშვიდობო გზა სომხეთსა და აზერბაიჯანს შორის უაღრესად მნიშვნელოვანია, როგორც ხალხის კეთილდღეობის, ბიზნესისა და ვაჭრობის განვითარების წინაპირობა“, - ხაზგასმით აღნიშნა მან.
ცაჰკნამ ასევე დასძინა, რომ ესტონეთი მზად არის დაეხმაროს სომხეთს საკუთარი გამოცდილებისა და ცოდნის გაზიარებით, ამასთანავე, დაინტერესებულია სომხეთის გამოცდილებითაც.
„ჩვენ გვინდა მხარი დაგიჭიროთ, გაგიზიაროთ ჩვენი გამოცდილება და ვისწავლოთ თქვენგან“, - განაცხადა მან.
ესტონეთის საგარეო საქმეთა მინისტრის თქმით, რეგიონში მიმდინარე პროცესები შეიძლება განიხილებოდეს როგორც ფართო გეოპოლიტიკური ცვლილებების ნაწილი და ესტონეთს სურს იყოს ამ პროცესების მონაწილე.

Мы хотим поддержать Армению и поделиться своим опытом – глава МИД Эстонии
Эстония готова поддержать Армению и развивать практическое сотрудничество, делясь опытом и одновременно учась на армянском опыте.
Как сообщает Арменпресс, об этом заявил министр иностранных дел Эстонии Маргус Цахкна на совместной пресс-конференции с министром иностранных дел Армении Араратом Мирзояном.
Он отметил, что его визит в Армению уже второй в качестве министра, и он отражает приверженность эстонской стороны развитию двусторонних отношений.
«Это наше обязательство как эстонского народа: мы любим вас, армянский народ. Вы очень близки нам, хотя расстояние между нами велико», — сказал он.
Министр иностранных дел Эстонии также затронул тему открытия посольства Эстонии в Армении, подчеркнув его практическое значение.
«Мы открыли здесь, в Армении, наше посольство. Это не просто символический шаг, а направлен на развитие практического сотрудничества между Арменией и Эстонией», — отметил Цахкна.
По его словам, Армения находится на важном этапе, и проводимая политика может оказать значительное влияние не только на страну, но и на весь регион.
«Путь мира между Арменией и Азербайджаном чрезвычайно важен как предпосылка для процветания народов, развития бизнеса и торговли», — подчеркнул он.
Цахкна также отметил, что Эстония готова поддержать Армению, поделившись своим опытом и знаниями, а также заинтересована в опыте Армении.
«Мы хотим поддержать, поделиться своим опытом и поучиться у вас», — сказал он.
По словам министра иностранных дел Эстонии, процессы, происходящие в регионе, можно рассматривать как часть более широких геополитических изменений, и Эстония хочет быть участником этих процессов.